Ekonomi

Borsa İstanbul’dan finansal okuryazarlığı artırmak için “Yatırımcı Rehberi”

Borsayla yeni tanışanlara mühim tavsiyeler verirken, dolandırıcılara karşı da uyarılarda bulundu.

Abone Ol  
 

Borsa İstanbul, yatırımcılara yol göstermek hedefiyle hazırladığı “Yatırımcı Rehberi” ile borsayla yeni tanışanlara mühim tavsiyeler verirken, dolandırıcılara karşı da uyarılarda bulundu.

Borsa İstanbul, piyasalarla yeni tanışan yatırımcıların borsayı anlamalarını basitleştirecek çalışmaları kapsamında bir “Yatırımcı Rehberi” hazırlayarak sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Yatırımcı Rehberi, dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan bu topraklarda sermaye piyasalarından daha geniş kitlelerin faydalanmasını sağlamak, finansal okuryazarlığı çoğaltmak ve yatırımcılara rehber olmak amaçlarını taşıyor.

Borsanın piyasa yerleri bulunduğu fakat classic piyasa yerlerinden farkının bulunduğu ifade edilen rehberde, borsada alışverişe husus varlıkların şirketlerin hisse senedi, devlet tahvili gibi menkul kıymetlerden oluştuğu belirtilirken, Türkiye’nin organize piyasa yerinin ise Borsa İstanbul bulunduğu vurgulandı.

Rehberde, Borsa İstanbul’da Hisse Senedi (Pay) Pazarsı, Vadeli İşlem ve Opsiyon Pazarsı (VİOP), Borçlanma Araçları Pazarsı ve Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Pazarsı olmak üzere dört ana piyasaının bulunduğu kaydedildi.

Hisse Senedi Pazarsının borsanın en tanınan ve en çok ilgi gören piyasaı bulunduğu aktarılan rehberde, “Borsa İstanbul, yatırımcılar amacıyla bütün ürünlerde likit, işletilmesine yönelik olarak kuralları belirler.” ifadelerine yer verildi.

Rehberde, bunun dışında söz hususu dört ana piyasada prosedür gören varlıklar da paylaşıldı.

“Nasıl Yatırımcı olunur?” başlığı altında yatırım yapmanın yolları detaylıca açıklanırken, “Getiri-risk tercihlerinizi her yeni yatırım kararı aldığınızda bir kere daha gözden geçirin. Portföy seçimlerinde işin uzmanlarını dinleyin.” ikazında da bulunuldu.

 

– Bir şirkete ortak olmanın verilen haklar

 

Rehberde hisse senedi alarak bir şirkete ortak olunduğunda hisse sahibinin elde ettiği haklar da sıralandı.

Bir şirketin hisse senedini satın alarak şirkete ortak olan bireylerin genel heyete katılma ve oy kullanma, kar payı (temettü) alma, bedelli ve/ya da bedelsiz sermaye
artırımlarına katılma, rüçhan hakkı ile bilgi alma ve özel kontrol isteme haklarının bulunduğu belirti edilen rehberde, yatırım kararının nasıl verilmesi gerektiğine dair tavsiyelere de yer verildi.

Rehberde, “Sermaye piyasalarında her yatırımcı risk algısına göre yatırım kararlarını şekillendirmelidir. Yatırım tercihlerinde kısa vade yerine daha orta ve uzun vadeli planlara göre hareket etmelidir.” vurgusu yapıldı.

Yatırımcıların banka ya da aracı kurumlardan yatırım uzmanı desteği almaları önerisi oluşturulan rehberde, uzun vadeli getiriye odaklanılması, risk profilleri belirlenmesi ve portföylerin çeşitlendirilmesi hususlarının altı çizildi.

 

– Küçük yatırımcı tehlikelere karşı belirli oranda korunuyor

 

Rehberde, bankacılıkta bulunduğu gibi sermaye piyasalarında da ufak yatırımcının, tehlikelere karşı belirli oranda korunduğu belirtildi.

Sermaye piyasalarında bu programın Yatırımcı Tazmin Merkezi doğrulusunda yürütüldüğü bildirilen rehberde, şu ifadelere yer verildi:

“Merkez, yatırım kuruluşlarının yatırım hizmet ve faaliyetinden kaynaklanan nakit ödeme ya da sermaye piyasaı araçları teslim yükümlülüklerini yerine getirememeleri hâlinde döneme girer. Hak sahibi her bir yatırımcıya ödenecek üst tutar, her sene tekrar değerleme seviyesi kadar artırılır. 2020 senesi amacıyla tutar 217 bin 801 lira olarak belirlenmiştir.”

 

– Şirket verileri KAP’ta

 

Borsa İstanbul doğrulusunda yayınlanan “Yatırımcı Rehberi”nde, Borsa’da prosedür sırasında güvenilir ve doğru bilgi akışının temel teşkil ettiği, güven, şeffaflık ve yatırımcının korunmasının Borsa İstanbul piyasalarının temel ilkeleri bulunduğu kaydedildi.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) (www.kap.org.tr) finansal raporlara ve şirket haberlerine erişebileceği, şirketlerin resmi internet sayfalarının ziyaret edilebileceği belirti edilen rehberde, prosedürler ve fiyatlar ile alakalı olarak Borsa İstanbul internet sitesi (www.borsaİstanbul.com) üzerinden “Günlük Bülten” verilerinden de faydalanabileceği aktarıldı.

Rehberde, Borsa İstanbul’un finansal okuryazarlığı çoğaltmak ve sermaye piyasası ürünleri ile alakalı bilgilendirme gerçekleştirmek hedefiyle düzenlediği eğitimlerin kayıtlarına, sosyal medya hesapları ve Borsa İstanbul Youtube kanalı üzerinden ulaşılabileceği hatırlatıldı.

 

– Piyasa dolandırıcılığına 3 yıldan 5 yıla kadar hapis

 

Finansal piyasalardaki dolandırıcılığa da değinilen rehberde, şu uyarılara yer verildi:

“Finansal piyasalar kulaktan dolma bilgilerle, sosyal medyada paylaşılan videolarda yer alan yatırım tavsiyeleriyle kazanç sağlanacak yerler değildir. Sosyal medya ve mesajlaşma programlarındaki tavsiyelerden, dolandırıcılardan kesinlikle uzak durun. Aksi takdirde zarar görürsünüz. Mutlaka çalıştığınız aracı kurumdaki yatırım eksperlerine danışın ve gene onlar doğrulusunda kaleme alınmış raporları okuyun. Üstelik manipülasyonun (piyasa dolandırıcılığının) bir suç bulunduğunu unutmayın. Sermaye piyasası Kanunu’na göre piyasa dolandırıcılığı 3 yıldan 5 seneye kadar hapis ve elde edilen menfaatten (kazançtan) az olmayacak tutarda para cezasıyla cezalandırılır.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri