Ekonomi

Borsa İstanbul’da Yükseliş

Piyasaların açılması ile birlikte BIST 100 endeksi yüzde 0,54 dolayında bir değer kazandı!

Abone Ol  
 

Borsa İstanbul’da 100 endeksi bugün itibariyle açılış kapsamında yüzde 0,54’lük bir yükseliş yaşayarak 119.348,84 puan seviyesine ulaştı.

Bugün piyasaların açılması ile birlikte BIST 100 endeksi 636,33 puanlık yani yüzde 0,54 dolayında bir değer kazanarak 119.348,84 puan seviyelerine ulaştı. Bankacılık endeksinde yüzde 0,42 ve holding endeksinde ise yüzde 0,68 dolayında bir artış gözlendi. Sektör endeksleri içerisinden en fazla kar sağlayan ise yüzde 1,25 oranı ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. Yine sektör endeksleri içerisinden en çok zarara neden olan ise yüzde 3,41 oran ile spor oldu.

Borsa İstanbul içerisinde BIST 100 endeksi dün itibariyle 120.000 puanı aşmasının ardından günü 0,52 değer kaybı ile 118.712,51 puan seviyesinde kapatmıştı.

Borsa İstanbul’da Yükseliş 2 – merkez bankasi

Salgın ve Uluslararası Atmosfer Etkisi

Ülke çapında çalışmalarını sürdüren ekonomi alanındaki analistler ise hem küresel hem de iç piyasalar bağlamında koronavirüs salgınına dair ikinci dalga endişesinin ve uluslararası ilişkilerde ortaya çıkan Libya ve Suriye gerilimlerinin belli oranda dalgalanmaya sebep olduğunu belirtti.

Bugün itibariyle ise iç piyasa kapsamında veri gündeminin zayıf bir seyir izlediği, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yetkililerinin yatırımcılar ile yapacağı toplantılara dair haber akışının izlenmesi gerektiğini belirten ekonomistler, küresel piyasalar açısından ise ABD sınırları içerisinde toptan eşya stok durumunun açıklanacağını ve bunun piyasaları etkileyebileceğini kaydetti.

Ekonomistler tarafından iç ve dış piyasalar bağlamında yapılan değerlendirmelerde korona virüs salgını sebebiyle 2-3 ay boyunca oldukça kötü bir seyir izleyen ekonomik göstergelerin ülkemizde 1 Haziran tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan normalleşme adımları çerçevesinde belli oranda iyileştiği belirtiliyor. Küresel ölçekte de aynı tarihlere paralel olarak bir normalleşme sürecinin gerçekleştiğini belirten ekonomi çevreleri, sosyal yaşamın ve devlet yönetiminin normalleşmesi ile beraber uluslararası ilişkiler anlamında Suriye ve Libya örneklerinde olduğu gibi gerilimlerin tekrar gün yüzüne çıktığını ve bunların piyasaları olumsuz etkilediğini kaydediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri