Ekonomi

Borsa İstanbul’da İki Sıfır Atılacak

23 sene aranın ardından Borsa İstanbul’da Pazartesi günü endeksler üzerinden iki sıfır atılacak

Abone Ol  
 
60 / 100

27 Temmuz Pazartesi günü Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atılacak olması ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, Amerika, Fransa, Almanya, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde bulunan borsa endekslerinin 4 ya da 5 haneli olduğunun altını çizerek, 6 haneye sahip olmanın Borsa İstanbul verilerini takip etmeyi oldukça güç hale getirdiğini kaydetti. Alkin, endeksten sıfır atılma kararının hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için büyük kolaylık anlamına geleceğini belirtti.

23 yıl aranın ardından 27 Temmuz Pazartesi günü Borsa İstanbul’da endekslerden iki sıfır atılacak olması ile ilgili açıklamalarda bulunan Altınbaş Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Emre Alkin, söz konusu kararın endeksin daha kolay takip edilmesi adına çok yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul’da İki Sıfır Atılacak 2 – emre alkin2

6 Haneyi Takip Etmek Zor Oluyor

27 Temmuz Pazartesi günü tamamen sonuçlanacak olan işlemi sıfır atma işleminden ziyade endeksten hane çıkarma şeklinde tanımlamanın daha yerinde olacağını belirten Prof. Dr. Emre Alkin, Borsa İstanbul’daki hane sayılarının ABD, Japonya, Almanya gibi büyük borsalara oranlara daha fazla olduğunu kaydetti. ABD’de ve Almanya’da 5 haneli, Fransa ve İspanya’da 4 haneli endekslerin yer aldığını vurgulayan Alkin, Borsa İstanbul’daki 6 hanenin özellikle yabancı yatırımcı için takip zorluğu ve kafa karışıklığı yarattığını kaydetti. Bunun yanında 6 hanenin ekran hücrelerine sığma konusunda da zorluk yarattığını da belirten Prof. Dr. Emre Alkin, bu nedenlerle endekslerden 2 hane çıkarma kararının yerli ve yabancı yatırımcının borsayı kolay ve anlaşılır bir şekilde takip etmesi ve hesaplamalarda sağlayacağı kolaylık sebebiyle oldukça yerinde olduğunu söyledi.

23 senelik aranın ardından ilk kez 27 Temmuz Pazartesi günü Borsa İstanbul içerisindeki 6 haneli endekslerden iki hane atılacak. Yeni sistem ile küresel piyasalara daha kolay entegre olmak amaçlanıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri