GenelSpor

Bolu’nun futbolcu kızları performanslarıyla göz dolduruyor

Bolu'da futbol okuluna giden ve yaşları 10 ila 12 arasında değişen kız futbol takımı oyuncuları, performanslarıyla göz dolduruyor.

Abone Ol  
 
98 / 100

Bolu’da futbol okuluna giden ve yaşları 10 ila 12 arasında değişen kız futbol takımı oyuncuları, performanslarıyla göz dolduruyor.

Karaçayır Mahallesi’nde tespit edilen Sosyal Futbol Okuluna giden 24 kız sporcu, cumartesi ve piyasa günleri antrenörleri gözetiminde antrenman yapıyor,

Hem antrenmanlarda hem de kendi aralarında gerçekleştirdikleri maçlarda performanslarıyla göz dolduran kız futbolcular, top hakimiyetlerinin yanı sıra verdikleri paslar ve attıkları çalımlarla resmen profesyonel futbolcular gibi çalışıyor.

“Kızlar futbola hiç erkek sporu gibi bakmıyor”

Antrenör Ömer Yavuz, AA muhabirine, 7 senedir kız futbol takımıyla çalıştığını söyledi.

Beden eğitimi öğretmenliği yaptığı günlerde kız öğrencilerin sporla ilgilenmesi için çaba harcadığını belirten Yavuz, “Zaten okul takımımızda da kızlarla bu etkinlikleri yürütüyorduk. Bolu’da birinci olup başka illere gittik hem de Türkiye finallerine kaldığımız dönemler oldu. Kız futbol takımıyla bu etkinliklerimizi devam ettiriyoruz.” dedi.

Yavuz, futbol okulu kurarak çocukların futbolu daha iyi öğrenmesi için çalışmalara başladıklarını dile getirerek, “Burada kız çocuklarının da futbola yatkınlığını meydana çıkararak onları lige katmak ve hazırlamak için bir etkinlik yapmış olduk. Şu anda çocuklarımızın yaşları küçük. Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’na katılmak için 2004-2006 yaş kümeleri oynamıştı. Bizim yaş kümelerimız ise 2008-2010 bulunduğu için katılamıyoruz. Tanrı nasip ederse 2 yıl sonra katılacağız. Hedefimiz 6-7 yıl sonra çocuklarımızı kadınlar 3. Ligi’ne katarak, onların profesyonel liglerde oynaması sağlamak.” diye konuştu.

“Aileler de kızlarının futbolla ilgilenmesinden memnun”

Zaman vakit kızların futbol oynamasına ön yargılı yaklaşıldığına işaret eden Yavuz, şu şekilde devam etti:

“İlk başlarda kızların yapamayacağı gibi bir algı vardı. Fakat kızlarımızın erkeklerden aşağı kalır yanı yok. Gerçekten çalışmalarımız çok iyi geçiyor. Top sürmelerinde, top tekniklerinde erkeklerden hiçbir farkları yok bundan sonra. Kızlarla da bundan sonra çok güzel şekilde erkeklerle çalıştığımız gibi çalışabiliyoruz. Kız ya da erkek çocuklarla çalışmanın hiçbir farkı yok. Artık hepsi aynı. Erkeklerle hangi çalışmayı yapıyorsam kızlarla da aynı çalışmayı yapabiliyoruz. Kızlar futbola hiç erkek sporu gibi bakmıyor. Gayet de mutlular. Çok istekli geliyorlar. Antrenman saatinden yarım saat önce sahada hazır oluyorlar. Çok meraklılar. Şu anda gerçek maçlara çıkacakları günleri sabırsızlıkla bekliyorlar.”

Yavuz, ailelerin de kızlarının futbolla ilgilenmesinden memnun bulunduğunu dile getirerek, “Veliler çocuklarını teşvik ediyor. Arada sırada arayıp kız çocuklarını takıma sokmak isteyen veliler de oluyor. Biz de çağrı ediyoruz. Mahallede erkek arkadaşlarıyla oynayan kız çocukları da geliyor. Onların becerilerini de görüyoruz. Bir de şunu söyleyebilirim; spor yapan çocukların derslerinde daha başarılı bulunduğunu şahsım de yaşadım. Spor uygulamak çocukları derslerinden geri bırakmıyor.” ifadelerini kullandı.

Futbol okuluna devam eden kız çocuklarının gelecek vadettiğini açıklayan Yavuz, gruptan 3 senenin sonucunda en az 2-3 futbolcunun milli grupta olacağına inandığını sözlerine ekledi.

“Hedefim futbolcu olmak”

Futbol okuluna devam eden Elanur Özkan da futbol oynamanın güzel bir his bulunduğunu belirterek, “Burada cumartesi ve piyasa antrenmanlara geliyoruz. Antrenman dışında 5 gün okul dersleriyle ilgileniyoruz. Futbolu çok seviyorum. Zaten okulda da erkek arkadaşlarla da oynuyoruz. Arada sırada onları yeniyorum, kimi vakit de yeniliyorum. Hedefim futbolcu olmak.” dedi.

Futbol okulunu çok sevdiklerini dile getiren Öznur Aksoy ise futbolda kızların da başarılı olabileceğini, kendisinin bu yolda ilerlemek istediğini kaydetti.

Lina Akçakavak, gruptaki bütün arkadaşlarının futbolu çok sevdiğini anlatarak, “Futbolu seviyoruz ve erkek sporu olarak bakmıyoruz. Sadece spor olarak bakıyoruz. Daha çık kadınların ön planda bulunduğu voleybolu erkekler de oynayabiliyor. Erkeklerin ön planda bulunduğu futbolu kızlar da oynayabilir. Sevdiğimiz bir sporda gelişmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Muhabir: Zafer Göder

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri