Genel

Bolivya bir yıl sonra devlet başkanını seçmek için sandığa gidiyor

Bolivya halkı, eski Devlet Başkanı Evo Morales'in zaferiyle sonuçlanan 20 Ekim 2019 genel seçiminin iptalinden neredeyse bir yıl sonra yeni devlet başkanını seçmek için sandığa gidiyor.

Abone Ol  
 
98 / 100

Bolivya halkı, eski Devlet Başkanı Evo Morales’in zaferiyle sonuçlanan 20 Ekim 2019 genel seçiminin iptalinden neredeyse bir yıl sonra yeni devlet başkanını seçmek için sandığa gidiyor.

And Dağları’nın zirvesinde 11 milyondan çok nüfuslu Bolivya’da 7 milyonun, ülke dışında ise 300 binin üstünde olmak üzere toplam 7 milyon 332 bin 925 seçmen yarın yeni devlet başkanını belirlemek için oy kullanacak.

Üç adayın öne çıktığı seçimde, adayların ilk turda devlet başkanlığı koltuğuna ulaşabilmesi için geçerli oyların yüzde 50’sini alması ya da yüzde 40 oy alarak en yakın rakibine yüzde 10 fark atması gerekiyor.

Aksi takdirde, en yüksek oyu alan iki aday 15 Kasım’da ikinci tur seçimlerinde yarışacak.

Morales’in adayı anketlerde önde

Seçimlerde daha önce Morales’in önderliğini yaptığı Sosyalizm Hareketi Partisinden (MAS) Luis Arce Catocora, Yurttaş Birliği Partisinden (CC) eski Devlet Başkanı Carlos Mesa, Morales’in istifa sürecinde aktif rol oynayan İnanıyoruz İttifakı’ndan Luis Fernando Camacho, Güney Kore kökenli, Zafer İçin Cephesi Partisinden Chi Hyun Chung ve Bolivya Ulusal Eylem Partisinden Feliciano Mamani yarışacak.

Adaylar arasından seçim anketlerinin çoklığında birinci gelen Morales’in seçtiği aday Arce ile Morales’in istifa sürecinde aktif rol alan Mesa ve Camacho öne çıkıyor.

Luis Arce

Son seçim anketinde yüzde 42,2 oyla önder olan 56 yaşındaki Arce, Morales’in 14 senelik iktidarında, sağlık problemleri nedeniyle 2017 ve 2019 haricinde, Ekonomi Bakanlığı görevini yürüttü.

Ülkenin 2006-2014 yıllarındaki gelişimi sebebiyle MAS’nin içinde Bolivya’da “ekonomik mucizenin yöneticisi” olarak tanınıyor.

Carlos Mesa

Tarihçi, yazar ve gazeteci 67 yaşındaki Mesa, son ankette yüzde 33,1 oyla Arce’nin en yakın rakibi olarak öne çıkıyor.

2002’de devlet başkanı yardımcılığı görevini yürütürken, 2003’te Morales’in öncülüğündeki protestolarla dönemin Devlet Başkanı Gonzalo Sanchez de Lozada’nın istifa etmesiyle devlet başkanlığını üstlendi.

Morales’in öncülüğündeki protestolarla 2005’te tekrar görevini bırakan ve siyasetten uzaklaşan Mesa, siyasi profilini Morales hükümeti doğrultusundan 2014’te, Bolivya’nın okyanusa açılabilmek için Şili’ye Uluslararası Adalet Divanında açtığı davada sözcü olarak görevlendirilerek yükseltti.

Geçen yıl düzenlenen seçimlerde ikinci olan Mesa, seçim sonuçlarının açıklanmasının durmasının sonrasında Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ile Avrupa Birliği’nin seçimlerde hile iddia bulunduğunu iddia etmesi üstüne taraftarlarını gösteri yapmaya çağırmıştı.

Luis Fernando Camacho

Morales’in istifa sürecinde aktif rol oynayan 41 yaşındaki aşırı sağcı iş adamı Camacho, son ankette yüzde 16,7 oy seviyesiyle üçüncü sırada geliyor.

Seçimlerde aday olmadan önce Santa Cruz Sivil Komitesi önderliğini yapan koyu katolik Camacho, Morales’in “darbe” olarak nitelediği süreçte babasının şiddet olaylarına araya girmek edilmemesi için asker ve polisle anlaştığını itiraf etmişti.

Morales’in istifa sürecinde Mesa ile yakınlaşan Camacho, daha sonra “şahsi çıkarı” için çalışmakla itham ettiği muhalif aday Carlos Mesa ile yollarını ayırmıştı.

Seçimin ikinci tura kalması Arce’nin zararına

Hem MAS’nin yeni yüzü Arce’nin hem de daha önce Morales’in, partinin seçimi kazanmak için rastgele bir ittifaka ihtiyaç duymamasına dair açıklamaları, seçimin ikinci tura kalmasının Arce’nin işini zorlaştıracağı şeklinde yorumlanıyor.

Mesa ve Camacho’nun Morales’i istifaya sürükleyen süreçteki birliktelikleri nedeniyle seçimin ikinci tura kalması halinde Camacho’nun, Mesa’yı destekleyeceği ön görü ediliyor.

Morales’in istifasıyla devlet başkanlığı koltuğuna gelen Jeanina Anez’in seçimlerde önce adaylığını açıklaması ve seçime 1 ay kala MAS’nin iktidara gelmesi korkusuyla adaylıktan çekilmesi de bu savı destekliyor.

Ayrıca, oy seviyesi düşük olmasına karşın eski Devlet Başkanı Jorge Quiroga’nın MAS’nin iktidara gelmemesi için adaylıktan çekildiğini açıklaması, mümkün bir ikinci turda Mesa’ya olan desteği artırıyor.

Ekim 2019 seçimlerinin iptali ve Morales’in istifası

Geçen yıl 20 Ekim’de düzenlenen seçimlerin iptal edilmesine giden yolun temeli, Morales’in yüzde 45 ile birinci, Mesa’nın yüzde 38 ile ikinci bulunduğu seçimlerde oy sayımının yüzde 83’te durmasıyla atıldı.

O devre oyların ön sayımının elektronik cihazlarla yapılması, hükümetin kırsal kesimdeki altyapı yokluğundan verilerin geç gelmesi ile gerekçelendirdiği ve Bolivya seçimlerinde daha önce de yaşanan bu kesinti, hile iddialarını kampanya devreinde dillendiren muhalefeti harekete geçirdi.

OAS ile AB’nin seçimde hile yapıldığı ve ikinci tura gidilmesi gerektiğine dair açıklamalarıyla Mesa, destekçilerini sokak gösterilerine çağrı etti.

Durduğunda seçimin ikinci tura kalacağına işaret eden oy sayımının başlaması ve 25 Ekim’de Yüksek Seçim Mahkemesinin, Mesa’nın yüzde 36 oy aldığını, Morales’in de yüzde 47 oy alarak seçimi kazandığını açıklaması seçimlerdeki hile iddialarını pekiştirdi.

Camacho’nun orduya darbe çağrısıyla gösterileri alevlendirmesi, MAS mensubu bakan ve mahalli yöneticilerin şiddet yolu ile istifaya zorlanmasının sonrasında polisin başkaldırı etmesiyle Morales’in etrafındaki çember git gide daraldı.

Takipçilerini sokağa çağrı eden Morales’in genel seçimin yenilenmesini kabul etmesi de ülkedeki tansiyonu düşürmedi. Ordu halkla karşı karşıya gelmemek için şiddet olaylarına araya girmek etmeyeceğini belirtti ve 10 Kasım’da Morales’e istifa etmesi çağrısınde bulundu. Morales istifa ederek önce Meksika’ya sonrasında da Arjantin’e siyasi sığınmacı olarak gitti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez, 13 Kasım’da, geçici devlet başkanlığı görevini üstlendiğini belirtti ve devlet başkanlığı sarayına Camacho ile gitti.

O devrede ortaya gelen gösterilerde fazlalığı Morales yanlısı 35 kişi hayatını kaybetti ve 800’den çok kişi yaralandı.

Muhabir: Muhammed Emin Canik

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri