Genel

Böbrek yetmezliği Kovid-19’un seyrini ağırlaştırıyor

Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19'un ağır seyrettiği vakaların yüzde 30-40'ında böbrek yetersizliği de görüldüğünü, yoğun bakımda yatan ve diyaliz lüzumsinimi olan böbrek hastalarındaki ölüm seviyesinın ise yüzde 50-60'ların üstüne çıktığını kaydetti.

Abone Ol  
 

Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19’un ağır seyrettiği vakaların yüzde 30-40’ında böbrek yetersizliği de görüldüğünü, yoğun bakımda yatan ve diyaliz lüzumsinimi olan böbrek hastalarındaki ölüm seviyesinın ise yüzde 50-60’ların üstüne çıktığını kaydetti.

Kovid-19’un akciğerlerin yanı sıra direk böbreklerde tutulum yaptığına dair tezler bulunduğunu fakat bunun bilimsel olarak net kanıtlanmadığını altını çizen Arıcı, “Kovid-19 şayet akciğerin beraberinde böbreği de etkilemişse ölüm riski ne yazık ki çok artıyor. Bu amaçla Kovid-19 hastalarında böbrek fonksiyonlarının derli toplu olarak takip edilmesi lüzumli.” dedi.

Ağır Kovid-19 hastaları yoğun bakıma girdiklerinde böbrek fonksiyonlarının etkilenme seviyesinın da arttığına işaret eden Prof. Dr. Arıcı, diyaliz lüzumsinimi meydana çıkan ağır Kovid-19’lu böbrek hastalarının ise çok yüksek riskli gruplardan birisi olduğunu bildirdi.

Hayatta kalabilmeleri amacıyla derli toplu olarak hemodiyalize girmek mecburiyetinde olan hastalara, “Evden çıkmayın” denilemeyeceğini bildiren Prof. Dr. Mustafa Arıcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Haftada üç kez diyalize girmezlerse hayat talihi olmayan hemodiyaliz hastalarımız bu salgın süresince evlerinden çıkıp diyaliz merkezlerine gittiler. Şimdilik bu hususta ülke çapındaki net rakamları bilmesek de diyaliz hastalarımızdan bu süreçte Kovid-19’a yakalananlar ve ne yazık ki hayatlarını kaybedenler oldu. Zaten böbrek rahatsızlığı tespit edilen şahıslarda Kovid-19’un seyri çok daha ağır oluyor. Bu amaçla lüzum Sağlık Bakanlığı lüzumse Türk Nefroloji Derneği bu hususta uyarılar yayımladı. Hemodiyaliz ünitelerinde ateş ölçülmesi, riskli ya da Kovid-19 olan hastaların ayrılmasının yanı sıra diyaliz servislerinde hijyen konusu ile ilgili maksimum düzeyde önlemler alındı. Hastalarımız da bu süreçte kendilerini korumaya gayret ettiler. Salgın süresince böbrek ve diyaliz hastalarının tedavi süreçlerine yardımcı olan ve kendi hayatlarını hiçe sayarak canla başla çalışan sağlık çalışanlarımızın çabaları da kelimelerle anlatılamayacak düzeyde takdire şayandı.”

“Kovid-19 damardan varlıklı organları etkiliyor”

Prof. Dr. Mustafa Arıcı, Kovid-19’un damardan varlıklı organları daha çok etkilediğinin de altını çizdi. Bu organların başında böbreklerin yaklaştığını izah eden Arıcı, Kovid-19’un böbreklerinde yetmezlik meydana gelen şahıslarda ağır seyrettiğinin altını çizdi.

Geçmişte nefrit gibi böbrek hastalığı hayatış ya da var olan böbrek taşını düşürmüş fakat daha sonra ileri böbrek yetmezliği oluşmamış kişileri bu grubun dışında tutan Arıcı, şunları söyledi:

“Bir böbrek rahatsızlığı hayatışsınızdır ve hafif hasar yapmıştır, o bireyin Kovid-19’dan etkilenme seviyesi sağlıklı şahıstan çok değişik değildir. Fakat böbreklerinde ağır hasar tespit edilen bilhassa dördüncü, beşinci evre hastalar Kovid-19’a yakalandıklarında hastalığın ağır seyretme riski yüksektir. Zaten bu takımda her enfeksiyon tehlikeli olacaktır. Böbrek taşı hastalarının bir alanı da vakitle ileri evre böbrek hastası durumuna gelebilir. Eğer taş nedeniyle böbreklerinin çalışma kuvveti zayıflamışsa ya da bir böbreğini kaybetmiş, başka böbreği de yeterli fonksiyon göstermiyorsa onların da dikkatli olması lazım. Taş hastalığınız var ama böbrekleriniz dayanıklı çalışıyorsa o vakit tehlike daha düşük. Burada mühim olan, hastalık nedeniyle böbrek yetmezliğinin gelişip gelişmediğidir”.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri