Otomobil

BMW’den İsveçli Şirketle Önemli Anlaşma

Almanya menşeli küresel otomotiv devi BMW, elektrikli araç bataryaları kapsamında önemli bir yatırım gerçekleştirdi!

Abone Ol  
 
69 / 100

Dünyaca ünlü otomotiv şirketi BMW, elektrikli taşıtlarında kullanılması üzere İsveçli batarya üreticisi olan Northvolt ile 2 milyar Euro değerinde bir anlaşmaya imza attı.

Küresel ölçekte elektrikli taşıtlara duyulan ilgide her geçen gün artış yaşanıyor. Bu kapsamda faaliyet gösteren otomotiv şirketleri de şimdiden gelecek yıllar için planlar yapıyor. Bu üreticiler arasında yer alan Almanya menşeli küresel otomotiv devi BMW, elektrikli araç bataryaları kapsamında önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Alman devi şirket, İsveç menşeli batarya üreticisi şirket Northvolt ile 2 milyar euro değerinde bir anlaşmaya imza attı.

Northvolt şirketi, Alman otomotiv şirketi BMW için üretimini gerçekleştirecekleri bataryaları İsveç’in kuzey bölgesinde bulunan bir tesis içerisinde yenilenebilir elektrik kaynaklarını kullanarak üretecek. Anlaşma kapsamında ilk ürünlerin teslimi ise 2024 senesinde gerçekleşecek. Northvolt şirketi, Güney Kore menşeli Samsung ve Çin menşeli Contemporary  Ameperex şirketlerinin ardından BMW markasının 3. ana batarya tedarikçisi olarak ön plana çıkıyor. Söz konusu Northvolt şirketi, 2016 senesi içerisinde 2 adet eski Tesla çalışanı tarafından kurulmuştu.

BMW’den İsveçli Şirketle Önemli Anlaşma 2 – northvolt

2023 Yılında 25 Elektrikli Model

Satın alma ve tedarikçi ağından sorumlu görev yapan BMW Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Wendt, İsveç markası ile gerçekleştirdikleri anlaşma ile beraber BMW olarak pil hücresi ihtiyaçlarını uzun vadede büyük oranda çözeceklerini ifade etti. Ürün gamı içerisinde yer alacak olan elektrikli araç sayısını her geçen gün daha da arttıracaklarını belirten Wendt, 2023 senesine gelindiğinde 25 tane farklı elektrikli modele sahip olmayı hedeflediklerini kaydetti.

2016 yılında faaliyetlerine başlayan Northvolt şirketi, geçtiğimiz sene Kuzey İsveç bölgesindeki tesislerini kurmak için BMW, VW Grubu ve Goldman Sachs da dahil olmak üzere toplam 1 milyar dolar değerinde önemli bir yatırım toplamıştı. Şirketin ana hedefinin ilerleyen süreçte yenilenebilir enerji kaynaklarından otomotiv şirketleri için parça üretme konusunda küresel ölçekte lider hale gelmek olduğu belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri