Otomobil

BMW’den Apple Temelli Güncelleme

BMW kullanıcıları Apple desteği ile artık araba anahtarı kullanmayacak

Abone Ol  
 

Apple şirketi tarafından WWDC 2020 kapsamında tanıtılan iOS 14 işletim sisteminin en çok ilgi çeken özelliklerin CarKey kapsamında dünyaca ünlü otomobil markası BMW tarafından bir güncelleme yayınlandı. Otomotiv devi şirket tarafından paylaşılan güncelleme ile birlikte bundan sonra araba anahtarına herhangi bir ihtiyaç duyulmadan otomobil kullanımı mümkün hale gelebilecek.

Apple tarafından geçen ay gerçekleştirilen WWDC 2020 etkinliği kapsamında pek çok yeni özellik ve güncellemenin tanıtımı yapılmıştı. Teknoloji şirketi Apple ve otomotiv şirketi BMW arasındaki işbirliğinin de ilan edildiği etkinlik kapsamındaki en ilgi çekici yeni özellik ise CarKey özelliği olmuştu. Söz konusu geliştirme sayesinde iPhone sahiplerinin, akıllı telefonları aracılığıyla otomobillerini rahatça kullanabileceği duyurulmuştu.

BMW’den Apple Temelli Güncelleme 2 – bmw apple

İlk Adım BMW’den

Geçtiğimiz ay içerisinde WWDC 2020 kapsamında duyurusu yapılan yenilikler bağlamında ise BMW tarafından yeni bir adım atıldı. Küresel ölçekte faaliyet gösterene BMW markası tarafından yayınlanan bir güncelleme ile beraber, belirlenmiş olan bazı BMW modellerinde iOS özellikleri aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Henüz yeni yayınlanmış olan BMW Connected isimli güncelleme ile beraber Apple şirketi temelinde geliştirilmiş olan yeni BMW Digital Key adlı özellik de aktif duruma gelmiş oldu. Söz konusu özellik ile beraber direkt olarak iPhonleların BMW araçlarında bir anahtar olarak kullanılmasına izin verilmiş oldu. Bu kapsamda geliştirilen BMW güncellemesi ile beraber Apple tarafından geçtiğimiz ay açıklanmış olan iOS 14 yenilikleri çerçevesinde ilk adım BMW tarafından atılmış oldu. Aynı etkinlik kapsamında halihazırda birçok konuda ortaklıklarını da açıklamış olan iki şirketin ilerleyen süreçte daha da fazla geliştirme ve güncelleme özelinde eş zamanlı ve entegre bir biçimde çalışması bekleniyor.

Dünya çapında en çok tercih edilen teknoloji şirketlerin olan Apple ile yine dünya çapında en çok tercih edilen en çok otomotiv şirketlerinden BMW’nin söz konusu ortaklık kararı ise piyasa içerisindeki rakiplerini hayli şaşırtmış ve korkutmuş görünüyor. Bu konuda piyasadaki diğer şirketlerin nasıl cevaplar geliştireceği ise merak konusu olmuş durumda.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri