Teknoloji

Birkaç Gün İçinde Dijital Hayat Durma Noktasına Gelebilir!

Dijital sistemler güneş lekelerinin etkisiyle durabilir!

Abone Ol  
 
53 / 100

Birkaç gün sonra dijital sistemler durma noktasına gelebilir. Sebebi ise Güneş. İşte detaylar…

Güneş üzerinden gözlemlenen ve neredeyse Mars kadar büyük olduğu dile getirilen bir lekenin Dünya’daki GPS, rado iletişimi ve elektromanyetik sistemleri etkileyebileceği açıklandı. Bilim insanları Güneş üzerinden olduğu gözlenen bir karanlık noktanın gezegenimize doğru döndüğünü ve boyutunda da birkaç günlük süre zarfı içerisinde artış yaşanabileceğini kaydetti. İsmine AR2770 denen lekenin Mars kadar büyük olduğu belirtildi. Söz konusu güneş lekesi, 11 senelik elektromanyetik aktivite süreci olan Solar Cycle 25’in bir parçası olarak değerlendiriliyor ve üzerinde an itibariyle bazı küçük patlamalar yaşanıyor. Söz konusu güneş lekesi henüz çok büyük patlamalar üretmiş görünmese de, bilim insanları bu lekenin Dünya’daki elektromanyetik sistemleri ve iletişim araçlarını devre dışı bırakabilecek seviyede olduğunu aktarıyor.

Bahsi geçen güneş lekesi, ABD’deki Florida eyaletinde gözlemlerini sürdüren gökbilimci Martin Wise tarafından tespit edilirken, haberin duyulmasının ardından küresel ölçekte pek çok bilim insanı derhal harekete geçti. Space Weather tarafından yayınlanan raporlar ışığında AR2770, Dünya’ya küçük iyon dalgaları gönderiyor. Öte yandan lekenin sahip olduğu alan da sürekli olarak büyüyor ve bu nedenle gelecek günler içerisinde çok daha yoğun Güneş patlamaları yaratabilme potansiyeli bulunuyor.

Birkaç Gün İçinde Dijital Hayat Durma Noktasına Gelebilir! 2 – gunes lekesi

İletişim Tamamen Durabilir!

NASA tarafından belirtilen bilgiler ışığında, söz konusu güneş lekesinin neden olabileceği güneş patlamaları ani bir enerji boşalımına sebep oluyor. Bu nedenle de Dünya üzerindeki radyo iletiminin, uyduların, elektrik iletim hatlarının ve hatta şehir elektrik sistemlerinin bile etkilenebilme ihtimali bulunuyor.

Bahsi geçen güneş lekesi ilk olarak ABD’deki Florida eyaleti içerisinde yaşayan bir amatör gökbilimci tarafından tespit edilirken, haberin yayılmasının ardından harekete geçen bilim insanları güneş lekesinin sürekli olarak büyüdüğünü gözlemlediler. Bu anlamda şu anki boyutu Mars’ın boyutuyla eş değer olan güneş lekesi birkaç günlük süre zarfı içerisinde daha da büyüyebilir ve Dünya’daki elektromanyetik sistemleri etkileme olasılığı daha da artabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri