Sağlık

‘Bir nefes için tüm varlığınızı vermek istersiniz’

Ömer Sığa, bir süre önce halsizlik ve kas ağrılarının yükselmesi üstüne Siverek Devlet Hastanesine başvurdu.

Abone Ol  
 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi içeriğinde ilçede görev yapan Ömer Sığa, bir süre önce halsizlik ve kas ağrılarının yükselmesi üstüne Siverek Devlet Hastanesine başvurdu.

Yapılan test neticesi pozitif çıkan ve hali başlangıçta iyi bulunduğu amacıyla kendi rızasıyla da tedavisine evde devam edilen Sığa, ilaçlarını kullanmaya başladı.

Sığa, birkaç gün sonra yüksek ateş çıkması ve şikayetlerinin yükselmesi üstüne 112 Acil Servis ekiplerince Siverek Devlet Hastanesine kaldırılarak pandemi servisinde tedavi altına alındı.

Uygulanan tedavinin sonrası taburcu edilen ve karantina zamanını tamamlayan Ömer Sığa, bu proseste aynı hastalıktan annesini kaybetti.

“Sağlık çalışanları bana çok iyi baktı”

Yaşadıklarını AA muhabirine izah eden Sığa, hastalığın kendine nasıl bulaştığını anlayamadığını belirterek, şu şekilde devam etti:

“Hastalık proses ortamında gün geçtikçe ağırlaşmaya başladı ve vücudum kontrolümden çıktı. Daha sonra yüksek ateş başladı ve hiç düşmedi, telefonlara bile yanıt veremez duruma geldim hem de soluk almakta güçlük çekmeye başladım, sonucunda havale geçirdim. Ben hastalık sürecinde hastaneden korkuyordum. Hastaneye gittikten sonra sağlık çalışanları bana çok iyi baktı.”

Sığa, evde karantinada bulunduğu sürede de lüzum sağlık lüzum güvence birimlerinin düzenli bir şekilde kendisiyle ilgilendiğini ifade etti.

Daha önce koronavirüs hastalığına inanmadığını izah eden Sığa, “İnsan bu hastalığa yakalandıktan sonra kendi hayatının ne kadar kıymetli bulunduğunu anlıyor, ne kadar mal zenginliği varsa bir dakikalık nefese vermeye razı oluyor. O anda hayatın ne kadar kıymetli bulunduğunu fark ediyorsun. Hastalık sürecinde bir nefesin ne kadar kıymetli bulunduğunu, insanın ne denli gereksinim duyduğunu, ne kadar insani bir gereksinim bulunduğunu his ediyorsun ama iş işten atlattıktan sonra pişman oluyorsun ve bunu bu süreci yaşarken fark ediyorsun.” dedi.

“Lütfen ilgili davranalım”

Sığa, hastalığın bulaşmaması amacıyla her bireyin ilgili davranması gerekliliğini altını çizerek, tedbirsizliğin telafi edilemez neticeler meydana çıkartabileceğine ilgi çekti.

“İnsanlar hayatları değerliyken değersiz duruma getirmesinler.” diyen Sığa, şu şekilde konuştu:

“Bu hastalık ne zengini ne fakiri ne işçiyi ne de patronu tanıyor. Hastalık, tedbir almayan herkesi seviyor. Ben karantinadayken annem hastalığa yakalandı ve annem hastalığa yalnızca 3 gün dayanabildi. Annesini kaybedenler neler hissediyorsa benim acım onlardan bir kat daha fazladır. Keşke koronavirüs hastalığından kaybetmeseydik ki en azından cenazesine katılabilirdik, defnine gidebilirdik ama koronavirüs bunların hiçbirine müsaade etmedi. Kovid-19 insanlara değişik bir yaşantı getirdi. Yetkililerin tavsiyelerine uyar ve ilgi edersek sevdiklerimizi kaybetmeyeceğiz, canımız yanmayacak fakat biz bunlara ilgi etmezsek canımız da yanacak, kaybettiklerimiz de olacak. Bunların olmaması amacıyla lütfen ilgili davranalım.”

Cuma Sarı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri