Genel

BioNTech: Veriler olumlu olursa ekimde Kovid-19 aşısı için onay başvurusu yapılacak

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı bulunduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech doğrulusunda oluşturulan açıklamada, aşıya yönelik ABD ve Almanya'daki laboratuvarlarda oluşturulan denemelerinden gelen verilerin analiz sürecinin devam ettiği belirtildi.

Abone Ol  
 

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı bulunduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech doğrulusunda oluşturulan açıklamada, aşıya yönelik ABD ve Almanya’daki laboratuvarlarda oluşturulan denemelerinden gelen verilerin analiz sürecinin devam ettiği belirtildi.

BNT162b1 isimli aşı adayının 11 bin katılım gösteren bireyye uygulandığı bildirilen açıklamada, iştirakçilerin yüzde 20’sinde hafif ve orta ateşle karşılaşıldığı aktarıldı.

Açıklamada, şirketlerin, aşıya yönelik klinik denemelerin başarılı olması durumunda en erken ekimde ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) gibi kurumların onayına başvuracağı belirtilerek, onayın gelmesinin sonrası 2020 sonuna kadar küresel olarak 100 milyon adet aşı üretileceği aktarıldı.

BioNTech açıklamasında, şirketlerin, 2021 senesi sonuna kadar aşağı yukarı 1,3 milyar doz aşıyı daha üretmeyi planlandığı da belirtildi.

BioNTech ve Pfizer temmuzda gerçekleştirdikleri açıklamada, Kovid-19 aşısının ekim ayında hazır olma ihtimalini ifade etmişlerdi.

169 aşı projesi

Dünya Sağlık Örgütü bilgilerine göre, Kovid-19’a karşı 169 aşı projesi bulunuyor. Bunların sekizi düzenleyici onayı amacıyla son aşamada (phase 3) yer alırken, 30’u da “klinik deney” adımında bulunuyor.

Çin’de meydana çıkan Kovid-19, 200’den çok ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü.

Dünya çapında vaka adedi 22 milyon 256 bini aşarken, 782 binden çok birey hayatını kaybetti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri