Sağlık

BioNTech ve Pfizer ikinci Kovid-19 aşı adayının testlerinden olumlu sonuç aldı

ABD'de yürütülen birinci adım klinik denemeleri tamamlandı.

Abone Ol  
 

“Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere göre, Amerikan ilaç şirketi Pfizer’in üretim lisansını aldığı “BNT162b2” isimli aşı adayının ABD’de yürütülen birinci adım klinik denemeleri tamamlandı.

Aşının güvenilirğinin ve bağışıklık etkilerinin test edildiği deneme kapsamında 7 gün arayla 30 mikrogram öçlüsünde oluşturulan iki doz aşının, 18-55 yaşlarındaki deneklerde iyileşmekte olan Kovid-19 hastalarına göre 3,8 kat çok antikor ve bağışıklık hücresi ürettiği belirleme edildi.

65-85 yaşlarındaki denek grubunda ise iyileşmekte olan Kovid-19 hastalarına göre 1,6 kat çok bağışıklık etkileri görüldü.

Olumlu sonuçların sonrası aşı adayının daha geniş kapsamlı ikinci ve üçüncü adım denemelerinin ABD, Brezilya ve Arjantin’de yapılması planlanıyor.

İlk aşı adayı 2. ve 3. adım denemelere başlamıştı

BioNTech’in ilerlettiği “BNT162b1” isimli ilk Kovid-19 aşı adayı amacıyla Almanya’da oluşturulan birinci adım denemelerin sonrası ABD ve Çin’de ikinci ve üçüncü adım denemelere başlamıştı.

RNA esaslı iki aşı adayı da Kovid-19’u tesirsiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı İmmünoglobulin G antikorları harekete geçirmeyi, hücre düzeyinde bağışıklık tepkisi yaratan CD4+ ve CD8+ glikoproteinleri artırmayı amaçlıyor.

ABD’de Pfizer, Çin’de Fosun Pharma ilaç firmalarının üretim lisansını aldığı aşı adaylarının dünya genelinde 30 bin sağlıklı gönüllü üstünde denenmesi amaçlanıyor.

Klinik denemeler 3 adımda yapılıyor

Bir aşının süregelen olarak kullanılabilmesi amacıyla 3 adımda insanlar üstünde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk adımında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üstünde aşının güvenilir olup olmadığı ve mümkün yan etkileri araştırılıyor.

İkinci adımda, güvenilirliği doğrulanan aşının faaliyeti 100’den çok denek üstünde test ediliyor.

Üçüncü ve son adımda ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Bütün bu süreç, aylar ve hem de seneler alabiliyor.

29 aşı adayı, klinik deneme adımında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre, 20 Ağustos itibarıyla dünya genelinde Kovid-19’a karşı 30 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik evveli değerlendirme adımında bulunuyor.

Çin’de meydana çıkan Kovid-19, 200’den çok ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde vaka adedi 22 milyon 900 bini aşarken, 797 binden çok birey hayatını kaybetti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri