Ekonomi

Binlerce Vatandaşı Mağdur Eden Turizm “Müjdesi”

Turizm sektörü müjdesi rafta kaldı!

Abone Ol  
 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından turizm sektörü kapsamında müjde şeklinde duyurulan ve Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek 17 Nisan 2020 gününde resmi gazetede yayınlanmış olan düzenlemeye dair usul ve esaslar bir türlü belirtilmediği için düzenleme o tarihten beri rafta bekliyor.

Ülkemizde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bünyesine kayıtlı 18 binin üzerinde turizm acentesi yer alıyor. Bunlardan yaklaşık olarak 350 adeti IATA üyesi durumunda iken 300 adeti de Hac ve Umre Acentesi olarak çalışıyor. Söz konusu firmalar bir an önce bahsi geçen düzenlemenin uygulamaya geçirilmesini bekliyor.

Bacasız sanayi olarak da adlandırılan ve Türkiye ekonomisi bağlamında oldukça yoğun bir katkısı olan turizm sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüs salgını sebebiyle hayli zor günlerden geçiyor.

Binlerce Vatandaşı Mağdur Eden Turizm “Müjdesi” 2 – korona turizm 4

En Çok Etkilenen 6. Ülke Olduk

2020 yılının başından beri etkisini sürdüren korona virüs salgın sürecinde seyahat kısıtlamaları uygulanmasından ve konulan uçuş yasaklarından dolayı yerli ve yabancı turist sayılarında önemli ölçüde düşüş oluştu. Sayılar öyle bir hale geldi ki ülkemizde Mart 2020 dönemindeki otel doluluk oranları 2019 yılının Mart dönemine nazaran yüzde 55,2 düzeyinde azalarak yüzde 28,6 şeklinde kaydedildi. Turizm sektörünün genel ülke ekonomisi içerisindeki payının yüzde 11,6 olduğu ülkemiz, korona virüs pandemisi nedeniyle turizm sektörü özelinde en çok etkilenen 6. ülke konumunda yer alıyor.

Söz konusu süreçte korona virüs salgınının ekonomik ve sosyal yaşama etkilerinin azaltılması hususundaki kanun teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi ve 17 Nisan 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Ancak söz konusu kanuna dair usul ve esaslar yayınlanmadığı için düzenleme o günden beri rafta bekliyor. Bahsi geçen düzenleme turizm sektörü içerisinde çalışan binlerce vatandaşı ilgilendirirken bir türlü uygulamaya geçmemesi nedeniyle insanlar mağduriyetlerini dile getiriyor. Turizm sektörü çalışanları yakın zaman içerisinde bu konunun çözüme kavuşturulması talebinde bulunuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri