Sağlık

Bilim Kurulu üyesinden İstanbul için dikkat çeken uyarı

Türkiye'nin merkezinde yer alan Ankara'nın konumu itibarıyla başka illerle bağlantısının bulunduğunu,

Abone Ol  
 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin merkezinde yer alan Ankara’nın konumu itibarıyla başka illerle bağlantısının bulunduğunu, yaz tatili amacıyla tatil beldelerine ve memleketlerine gidenlerin dönmesiyle Ankara’da vaka sayılarında artışların yaşandığını söyledi.

Salgının ilk adımında Ankara’nın kurallara uyma konusu ile ilgili çok iyi olduğuna işaret eden Kayıpmaz, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran’dan itibaren tedbirlerin bir kıyıya bırakıldığını belirtti.

Kontrollü bir sosyal yaşantı sürdürmenin gerekliliğine vurgu yapan Kayıpmaz, “Ankara’da tedbirsizliğin, rehavetin ciddi boyutlara ulaştığını gördük. Yaz ayları süresince konunun uzmanlarının uyarıları hep devam etti. ‘Dikkat edelim aksi takdirde vaka sayıları artış gösterir, ağır hasta sayımız artar, hiçbir ülkenin sağlık kapasitesi bir anda yükselen hasta oranını karşılayacak güçte değil’ şeklinde ciddi uyarılarda bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Kayıpmaz, mahalle aralarında oluşturulan düğünlerde halaylara devam edildiğini, insanların eğlencelerinden ve keyiflerinden ödün vermediğini belirterek, şu şekilde konuştu:

“Ya hep ya hiç kuralı uygulandı. Toplu bir araya geldiğimiz her türlü etkinlik, gerçekten virüsün yayılmak amacıyla fırsat bulduğu alanlar oldu. Esasında biz normalleşmenin başlamasıyla “evde kal” döneminden “işini gör evine dön” devresine geçmiştik. İşimizi gördükten sonra evimize dönmeliydik. Virüsün yayılması devam ediyordu. Pandemi tehlikesi dünyanın hiçbir ülkesinde ortadan kalkmış değildi. Dışarıda şayet tedbirsiz bir davranışımız olduysa ya da kurallara ilgi edemediğimiz bir gün olduysa evimizde 1 hafta 10 gün süre geçirerek gerçekten orada yaptığımız olumsuzluğun tedbirsizliğin bir şekilde tolere olmasını sağlayabilirdik. Ne yazık ki bunu da yapamadık.”

“Ankara salgının merkez üssü durumuna geldi”

Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, Ankara’da vaka sayılarında artışa dair de şu uyarılarda bulundu:

“Ankara şu anda salgının merkez üssü durumuna geldi. Üniversite hastanelerinin yöneticilerinin açıklamalarını duyuyoruz, ‘yoğun bakımlarında ki kapasitenin yüzde yüze ulaştığı’ konusu ile ilgili… Bu tehlike yalnızca Ankara amacıyla geçerli değil. Diğer büyükşehirlerimiz için de var. Ankara’da vaka sayıları İstanbul’un 2 katı gibi görünse de İstanbul’a Anadolu’dan dönüşlerin başlamasıyla önümüzdeki birkaç hafta ortamında vaka sayılarının artma olasılığı var. Bu olasılığın önüne geçebilmekte gene bizim elimizde. Memleketlerinden ve tatil yörelerinden İstanbul’a dönen insanlar bir oran daha kurallara uymaya devam edecek. Mümkün olduğunca evde kalacak. Sosyalleşme kısıtlanmadığı takdirde biz başka illerimizde de aynı tehlikeyle karşı karşıyayız.”

Karantinada olması gereken 153 bin kişinin şehirler arası seyahat etmek için başvuruda bulunduğuna değinen Kayıpmaz, “Kurallar varken de kurallara uyulmadığını görüyoruz. Cezası var. İnsanların buna da uymadığını görüyoruz. Birçok insanın hasta olmasına ya da yaşamını kaybetmesine sebep oluyorlar. Duyarsız bir davranış söz konusu. Sokak arası düğünleri yasaklıyorsunuz ama gelen görüntüler hala bunun devam ettiğini gösteriyor. Kız alma törenlerinde maskesiz, mesafesiz biçimde halay çekmeye devam edildiğini görüyoruz. Yasal olarak kısıtlamalar devam ediyor. Yöneticilerimizin getirdiği ciddi kurallar var. Bunlara uyulmadığını görüyoruz. Burada yalnızca kısıtlamalardan ümit beklemek doğru bir hareket değil. Sağlık kapasitesinin artışından ümit beklemek de doğru bir çözüm değil. Her birimiz fert olarak yapabileceğimiz üç yalın tedbiri yapabilirsek esasen biz hiç hasta olmadan belki de bu süreci rahatça atlatabileceğiz.” diye konuştu.

“Yakınlarını kaybetme endişelerini görebiliyorum”

İnsanların hastalanıp hastaneye başvurmadan olayın ciddiyetini kavrayamadığına vurgu yapan Kayıpmaz, şunları kaydetti:

“Ne zaman ki kendileri ya da sevdikleri bir birey hasta oluyor Kovid-19’un nasıl bir tehlikeli bir hastalık olduğunu görüyor. Şöyle bir manzara var. İnsanlar bizi çeviriyor. Hasta yakınları… ‘Bizim durumumuz bu, benim 62 yaşında kayınpederim burada yatıyor. Kovid-19 ön tanısı ile getirdik. Nasıl seyreder? Acaba hayatını kaybeder mi? Tedavide neler yapıyorsunuz? Hastalık nasıl ilerler’ diye bize sık sık sorular yöneltiyorlar. Ben o insanların gözünde yakınlarını kaybetme endişesini çok iyi görebiliyorum. Sağlık personelimiz 6 aydır bütün hastanelerde büyük bir çabanın ortamında. Ne amacıyla çabalıyorlar. Bu işin erken tanısını koyalım, tedavisine erken başlayalım diye. Filyasyon ekipleri sahada. Kaynak vakayı belirleme edip onun temaslılarını izole etmenin büyük bir çabası içerisindeler. Bu yalnızca salgınla mücadelenin bir bölümü.”

Duygu Yener

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri