DünyaGenel

Biden’in seçimleri kazanma ihtimali bazı Orta Doğu ülkelerinde endişeyle izleniyor

Washington’da yaşanacak mümkün idare değişikliğinin ABD’nin Orta Doğu politikalarında idareleri olumsuz etkileyecek değişimler içerme olasılığı birtakım ülke idarelerinde kaygıyı beraberinde getiriyor.

Abone Ol  
 
67 / 100

Washington’da yaşanacak mümkün idare değişikliğinin ABD’nin Orta Doğu politikalarında idareleri olumsuz etkileyecek değişimler içerme olasılığı birtakım ülke idarelerinde kaygıyı beraberinde getiriyor.

Mevcut ABD Başkanı Donald Trump bölümde Suudi Arabistan, BAE ve Mısır idarelerine yakın bir çizgi izleyerek, muhaliflere karşı idarelerin yanındaa yer aldı.

Ancak demokrat aday Joe Biden, ifade özgürlüğü, muhalif aktivistler ve insan hakları gibi hususları daha çok dile getiren bir aday olarak ilgi çekiyor.

ABD’nin Suudi Arabistan politikalarında değişme olasılığı

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesi konusu ile ilgili Riyad idaresine baskı yapmayan Trump’ın, Kahire’nin muhaliflere ve bilhassa de Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerine yönelik politikalarına karşı da caydırıcı bir tutum takınmadığı değerlendiriliyor.

Biden, Kaşıkçı’nın ölüm yıldönümü niçiniyle geçtiğimiz ekim ayında yaptığı açıklamada, “Dünyanın dört bir yanındaki aktivistlerin, siyasi muhaliflerin ve gazetecilerin, zulüm ve şiddet korkusu olmadan görüşlerini özgürce ifade etme haklarını savunacağım. Cemal’in ölümü boşa gitmeyecek. Onun daha adil ve özgür bir dünya için verilen mücadeleye borçluyuz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Biden’in Suudi Arabistan’ın Yemen’deki operasyonlarına da bu ülkede savaş niçiniyle yaşanan insan hakları ihlalleri, açlık ve salgın hastalıklar gibi gerekçelerden ötürü destek vermeyeceği ön görü ediliyor.

Ancak Obama saatinde Biden’in Yemen operasyonuna ses çıkarmaması çelişki olarak önünde duruyor.

Biden’in Mısır politikalarının Trump’tan değişik olması bekleniyor

Trump’ın 2016 senesinde başkanlık tercihlerini kazanmasının sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yanlıları sonuçlardan memnun olmuş ve hem de Ahmet Musa gibi Sisi idaresine yakınlığı ile tanınan birtakım televizyon programı sunucuları Trump’ın kazanmasından çok Hillary Clinton’un kaybetmesini kutlamıştı.

Biden’in Mısır politikalarının da Trump’tan değişik olacağı öngörülüyor. Biden’in “aktivistler, siyasi muhalifler ve gazetecilerin, görüşlerini özgürce ifade etme haklarını savunacağını” ifade etmesi Mısır’da idare çevrelerinde olumlu karşılanmadı.

Mısır odaklı ON TV’deki programında konuşan ünlü gazeteci Lemis el-Hadidi, “Eğer Koronavirüs olmasaydı demokratların Trump’ın oy seviyesine yaklaşması bile mümkün değildi. Bu seçimler Çin, İran, Avrupa, Türkiye, İsrail ve Arap dünyasını etkileyecek.” ifadelerini kullanarak Biden’in kazanması olsılığından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Lemis’in 2016’daki seçimlerde de başta bu tür olduğunu yalnız sonucunda Trump’ın kazandığını hatırlatarak “söylenenlere inanmayın” demesi ilgi çekti.

“Sisi’ye yakın çevreler Biden’in kazanmasından kaygı ediyor”

AA muhabirine konuşan Mısır Bina ve Kalkınma Partisi basın danışmanı gazeteci Halid eş-Şerif, Trump’ın Orta Doğu’daki dikta idarelerin müttefiki olduğunu, Sisi için “sevimli diktatör” ifadesini kullandığını, Muhammed bin Selman’ı ve Muhammed bin Zayed gibi isimleri desteklediğini söyledi.

Şerif, Mısır’da Sisi’ye yakın çevrelerin Biden’in tercihleri kazanmasından kaygı ettiğini dile getirerek, “Çeşitli suçlamalarla göz altında tutulan 416 sanığın serbest bırakılması Biden’in kazanma şansına karşı bir ön alma girişimidir.” dedi.

Demokratlar ve cumhuriyetçiler arasında Orta Doğu ülkelerindeki İslami hareketlerin iktidara gelememesi konusu ile ilgili düşünce birliği olduğunu kaydeden Şerif, demokratların bu hareketleri kabullenerek iyi temaslar kurma, Cumhuriyetçilerin ise onları mümkünse yok etme politikası güttüğünün altını çizdi.

ABD’nin “İsrail’in güvenliği, bölge ülkelerine oranla İsrail’in silah avantajının hep sağlanması ve petrol akışının devam etmesidir.” gibi değişmezleri olduğunu da anımsatan Şerif, cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında esasta büyük farklar olmadığının altını çizdi.

Mısırlı gazetecinin de vurguladığı gibi ABD’nin Orta Doğu politikalarında köklü değişiklikler olmasa bile “şekli değişikliklerin” olmasının beklenmesi birtakım bölge ülkeleri idarelerinde kaygıya niçin oluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri