Spor

Beşiktaş’ın altyapısında Mehmet Ekşi ile yeni dönem başlıyor

Beşiktaş Futbol A Takımı Teknik Direktörü Sergen Yalçın ile Mehmet Ekşi'nin katılımı ile düzenlenen toplantıda, altyapıdaki yeni devre tanıtıldı.

Abone Ol  
 

Vodafone Park’ta Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, yöneticiler Emre Kocadağ, Fırat Fidan, Beşiktaş Futbol A Takımı Teknik Direktörü Sergen Yalçın ile Mehmet Ekşi’nin katılımı ile düzenlenen toplantıda, altyapıdaki yeni devre tanıtıldı.

Başkan Çebi yaptığı hususşmada, Mehmet Ekşi’yi siyah-beyazlı camianın tanıdığını belirterek, “Kaptanımız, kıymetli oyuncumuz, futbolculuk devreinde ve daha sonra Beşiktaş’a verilen hizmetler her bireyin malumudur. Kendisiyle bir yola çıktık. Umuyorum uzun seneler birlikte olacağız. Sergen hocamızın da kendisiyle alakalı pozitif, içten duyguları bu hususta bizim işimizi basitlaştıracaktır.” dedi.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren öze dönüşün ehemmiyetine değindiklerini altını çizen Çebi, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türk futbolunun ekonomik olarak büyük bir sorun içersinde olduğunu vakit vakit belirtiyorum. Ligdeki her kulübün ekonomik olarak sorunları büyük ve büyümeye devam ediyor. Altyapıdan sağlayacağımız futbolcu sayısını arttırarak onların satışlarından ileriki gelirlerinden faydalanmak kulübümüzün ekonomisi yönünden elzem olmuştur. Başka çıkış yolu yoktur. Özümüzden gelen futbolcularımızla camianın birlik ve birlikteliğiyle, omuz omuza birlikteliğini görmek de çok ehemmiyetli.”

Başkan Çebi, rezerv lig ile alakalı bir soruya ise “Bu toplantı evveli federasyondaydım. Maalesef rezerv lig husussu ile alakalı talepte tespit edilen 3 grup olmuş. Bunlardan biri biziz. Diğer kulüpler maalesef rezerv ligle alakalı başvuruya sıcak bakmamışlar. Orada tablo hoş gözükmüyor.” cevabını verdi.

“Atacağımız adım bizi heyecanlandırıyor”

Futbol A grupından mesul yönetici Emre Kocadağ, Mehmet Ekşi’nin bölümünde kendisini çok iyi yetiştirdiğini vurgulayarak, “Göreve geldiğimizden itibaren çok şey yaptık. Ama iki husus beni çok heyecanlandırıyor. Biri Sergen hocamızın gelmesi. Diğeri de Mehmet Ekşi hocamızın aramıza katılarak altyapının başına geçmesi. Beşiktaş’ın geleceğiyle alakalı atacağımız adım bizi heyecanlandırıyor.” diye hususştu.

Altyapıdan mesul yönetici Fırat Fidan da futbol akademisi amacıyla oluşturulan çalışmalarla alakalı bulgular verdi.

Fidan, futbol akademisi amacıyla yapılacak tesisle alakalı bilgi verirken, bu tesislerin ne vakit tamamlanacağı husussu ile alakalıki soru üstüne Başkan Çebi, “Bu hususnun devletle alakalı alanı var, şimdilik aşamadık ama bana göre aşılacaktır.” ifadesini kullandı.

Fırat Fidan ise tesisin yapımı amacıyla değişik bağış kampanyası başlatacaklarını anlatarak, “Tesisin izinleri alındıktan sonra 60-90 gün içersinde bitirmek istiyoruz. Kadın futbol maçlarını da gene o tesiste oynamak istiyoruz.” diye hususştu.

Mehmet Ekşi: Yüzyılın altyapısını kuracağız

Futbol akademisinin teknik mesulluğuna getirilen Mehmet Ekşi ise “Sayın Ahmet Nur Çebi ve Sayın Sergen Yalçın’ın daveti üstüne gene Beşiktaş’tayım, mutlu ve heyecanlıyım. Son devrelerde elde ettiğim engin tecrübelerimi Beşiktaş’a vermekten çok mutluyum ve gururluyum. İnşallah el birliğiyle Beşiktaş’ı geldiği noktadan gönlümüzdeki noktaya en kısa vakitde taşıyacağız.” şeklinde hususştu.

Siyah-beyazlı ekibin altyapısında disiplinli bir yapı gördüğünü izah eden Ekşi, şunları söyledi:

“Hep birlikte Beşiktaş’ı yukarıyalara taşıyacağız. Tecrübeli bir teknik adamım, 40 senedir Türk futboluna hizmet ediyorum. Gerek vatan içersinde lüzum vatan dışında edindiğim tüm bu deneyimlerimi Beşiktaş’la paylaşmaya geldim. ‘Yüzyılın altyapısını kuracağız’ diye de iddialı geldim. Artık azla çok yapma devri kapandı. Hem alçakta hem yukarıyada müthiş bir rekabet var. Geçmişi bir kıyıya bırakarak ciddi işler gerçekleştirmek zorundayız.”

Yurt içi ve vatan dışında yaptığı çalışmalarda Türk futbolunun altyapısındaki çoğu eksiği gördüğünü altını çizen Ekşi, “Beşiktaş Yönetim Kurulu projelerimizi gerçekleştirmek amacıyla bize destek verdi. Biz de Türkiye’nin en iyisi olacağız.” ifadesini kullandı.

Yapacakları çalışmalarla alakalı de bilgi veren Ekşi, “Kendi ekolümüzü oluşturarak yolumuza devam edeceğiz. Tüm dünyada bin kişilik izleyici ekibi oluşturacağız. Bunların büyük bölümü gönüllü olacak. Beşiktaş’ta futbol oynamış dünyanın neresinde olursa olsun şahıslarla iletişimde olarak onları izlemede kullanacağız. Fulya’daki akademi grubu devam edecek. Nevzat Demir Tesisleri’nde de BEFAM’ı gene canlandıracağız. BEFAM nerdeyse A grupı gibi olacak. Sergen Yalçın’ın bakış açısı, bizimle iletişimi bu cesareti veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekşi, altyapının bir ayağının da Almanya’da olacağını aktardı.

Sergen Yalçın: Fitili ateşledim, Mehmet hoca da devamını getirir

Beşiktaş Futbol A Takımı Teknik Direktörü Sergen Yalçın da yeni bir devreye girdiklerini belirterek, “Tarihinde altyapısıyla öne çıkmış, büyük işler yapmış camiayız. Birçok isim yetişti. Mehmet hocamıza güveniyoruz. Ufak küçük alçaktan yukarıya çıkışlar başladı.” dedi.

Kendisinin vazifeye gelmesinin sonrası 19 yaşında iki oyuncunun uzun vakit talih bulduğuna ilgi çeken Yalçın, şunları söyledi:

“Fitili ateşledim, Mehmet hoca da devamını getirir. Şu an grupta 11’e yakın 20-21 yaş seviyesinde oyuncumuz var. Genç oyunculara ehemmiyet vermiyor eleştireleri aldım, bu üzücü. 19 yaşında iki oyuncuyu oynatan antrenör var mı bakılsın. Bu kadar sorunlu devrede 19 yaşındaki oyunculara iltimat etmek basit değil.”

Mehmet Ekşi ile yaşama geçirilmek dilenen projenin en az 5 senelik olduğunu kaydeden Yalçın, “Sabırlı olmak lüzumiyor, hocamıza destek vermek lazım. Bundan sonra aşağıyla bağlantımız çok çok olacak. Genç oyuncu diye 20-30 oyuncu alırız. Oyuncu olduktan sonra sorun yok. Genç oyuncu diye alıp kimseyi oynatamayız. Bu düzeye ideal olmalı, gelişime açık olmalı. En azından iki üç değişik yeteneği olmalı, geri kalan alanı hallederiz. Yeter ki yukarıya çıkacak kapasitesi olsun. Herkes tabelaya bakıyor. Genç oyuncularla oynayayım da tabela ne olacak? Genç oyuncuları kazanmayı planlıyoruz. Bir taraftan yarışmacı grup olmaya çalışıyoruz. 19 ve rezerv grupın hocalarını Mehmet hocadan izin alarak ben tespit etmek istedim.” şeklinde hususştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri