DünyaGenel

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: Anayasa değişikliği çalışmaları devam ediyor

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Emniyet Konseyi ile yaptığı toplantıda, tercihleri kazanmasından sonra kendine yönelik ülkedeki protestolar ve anayasa farklılığı istekleri alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Abone Ol  
 
58 / 100

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Emniyet Konseyi ile yaptığı toplantıda, tercihleri kazanmasından sonra kendine yönelik ülkedeki protestolar ve anayasa farklılığı istekleri alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Belarus’ta değişim isteyenlerin bunu yasalar kapsamında yapması gerekliliğini altını çizen Lukaşenko, “Değişiklikler anayasada yazılı olmalıdır. Anayasa farklılığı amacıyla çalışmalar devam ediyor ve yoğunlaşacak.” dedi.

Lukaşenko, halk doğrulusunda desteklenmesi durumunda anayasanın kabul edileceğini de kaydetti.

Batılı devletlerin açık bir şekilde Belarus’taki protestoculara nakit para yardımı göndererek destek olduğunu ileri süren Lukaşenko, bu devletlerin ülkedeki protestolarla alakalı toplantı yapmalarına da reaksiyon gösterdi.

Lukaşenko, “Batılı devletlere şunu tavsiye ederim. Bize parmaklarını uzatmadan evvel toplantılarının gündemine Fransa’daki ‘sarı yelekliler’ konusunu ve ABD’deki korkunç protestoları alsınlar. Her şeyden evvel Almanya ve Avrupa’nın başka ülkelerindeki yeni tip koronavirüs izolasyonlarına karşı protestolara baksınlar.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Lukaşenko, eski Cumhurbaşkanı adayı Svetlana Tikhanovskaya’nın “yönetimi devralma koordinasyon kurulu” oluşturmasının da yasalara aykırı olduğunu savundu.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta oluşturulan cumhurbaşkanlığı tercihlerini sahip olunan Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanması üstüne ülkede protesto gösterileri başlamıştı.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri