EkonomiGenelGündem

BDDK’dan sahte internet siteleri için uyarı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) oluşturulan yazılı açıklamada, son dönemde BDDK doğrultusundan düzenlenmiş gibi görünen düzmece internet sitelerinin arttığı ve bu siteler aracılığı ile banka müşterilerinin amaç alındığı belirtildi.

Abone Ol  
 
63 / 100

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) oluşturulan yazılı açıklamada, son dönemde BDDK doğrultusundan düzenlenmiş gibi görünen düzmece internet sitelerinin arttığı ve bu siteler aracılığı ile banka müşterilerinin amaç alındığı belirtildi.

Söz hususu düzmece sitelerin, BDDK ismi ve logosuna ayrıca sahip olunan BDDK internet sitesinin arka planının da taklit edilmesiyle hazırlanmakta bulunduğu ifade edilen açıklamada, BDDK doğrultusundan düzenlenmiş gibi görünen kredi kampanyasına katılım, kredi kartı masraf geri ödeme kampanyasına katılım, basit kredi tüketimi gibi vaatler sunmuş bulunduğu bildirildi.

Açıklamada, kullanıcılardan T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, isim, cep telefonu, hesap numarası, kullanıcı parolası, kredi kartı numarası, banka kullanıcı kodu ve parolası gibi şahsi bulguların girilmesinin talep edildiği kaydedildi.

Söz hususu düzmece sitelere erişimin engellenmesi, sorumlularının belirlenmesi ve cezalandırılması için lüzumlu idari ve hukuki süreçlerin işletilmekte bulunduğu vurgulanan açıklamada, “BDDK kredi veren bir kurum değildir ve kredi vermek, internet sitesi aracılığı ile banka masraflarının iadesi gibi nedenlerle yukarıda bahsi geçtiğimiz verileri talep etmemektedir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına yukarıda belirti edilen hususların duyurulmasında yarar mülahaza edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri