Ekonomi

Barınma, Vatandaşın Bütçesindeki En Büyük Kalem!

Hane halkı bütçe araştırması sonuçları açıklandı

Abone Ol  
 
55 / 100

Türkiye’de vatandaşların yaptıkları normal harcamaların arasında en büyük kalemin barınma ihtiyacına ait olduğu saptandı. Yüzde 24 oran ile konut ve kira harcamaları halkın en çok harcama yaptığı alan olarak göze çarpıyor.

2019 yılı hane halkı bütçe araştırmaları neticesine göre, ülke genelinde hane halkları tarafından tüketim amaçlı gerçekleştirilen harcamaların için en yüksek payın yüzde 24,1 oranı ile konut ve kira harcamalarına ait olduğu gözlendi. Bu kalemi takiben ikinci sırada yüzde 20,8 oran ile alkolsüz içecek ve gıda harcamaları göze çarparken, üçüncü sırada ise yüzde 16,5 oran ile ulaşım harcamaları yer aldı. Bu kapsamda toplam hane halkı harcamaları arasında payı en çok artış gösteren grubun ise gıda ve alkolsüz içecekler olduğu gözlendi. Araştırma sonuçları ışığında gıda ve alkolsüz içeceklerin   bütçeleri içerisindeki payının 2018 senesine göre yüzde 0,5’lik bir artış gösterdiği ve yüzde 20,3’ten yüzde 20,8’e çıktığı gözlendi.

Barınma, Vatandaşın Bütçesindeki En Büyük Kalem! 2 – hanehalki 2 1

Diğer Harcama Kalemleri

2019 yılı hane halkı bütçe araştırmaları sonuçları ışığında; alkollü içecek, tütün ve sigara harcamalarının yüzde 4,0 oranından yüzde 4,3 seviyesine, giyim ve ayakkabı alanındaki harcamaların yüzde 4,8 oranından yüzde 5,0 oranına, eğlence ve kültür harcamalarına ait payın yüzde 2,9 oranında yüzde 3,1 düzeyine, eğitim hizmetleri payının yüzde 2,3 seviyesine yüzde 2,5’e ve çeşitli hizmet ve mallar kalemi altında toplanan payın ise yüzde 4,9’dan yüzde 5,1 seviyesine arttığı belirlendi.

Öte yandan, ev eşyaları ve mobilya harcamaları payının yüzde 6,5’ten yüzde 6,4 seviyesine, haberleşme harcamaları payının yüzde 3,8’den yüzde 3,6’ya ve ulaşım harcamaları payının da yüzde 18,3 düzeyinden yüzde 16,5’e düştüğü gözlendi.

Sağlık harcamalarına ait olan pay yüzde 2,2’de ve otel ve lokanta harcamalarına ait pay da yüzde 6,5 oranında sabit kaldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri