EkonomiGenelGündemHaber

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş haber

Mevduat faizleri anlamında, enflasyona karşı pozitif reel getiri oluşturan MB faizi %15 geçerli ve referans alınan oran olacaktır. Tabii, bankaların hoş geldin faizi gibi kampanyaları veya mevduat büyüklüğüne göre bu oran daha yüksek de olabilir.

Abone Ol  
 
78 / 100

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş atılım yapıldı. Merkez Bankası, son toplantısında 10,25 olan hükümet faiz seviyesini 475 baz puan artırarak 15’e yükseltti. Buna göre vatandaşın bankada olan parasının getiri seviyesi da değişecek. Bu anlamda müşterilerin bankaya bir faiz getirisi karşılığında ve belirli bir vakit amacıyla yatırdıkları birikimlerinin tutulduğu hesaplara vadeli mevduat hesabı denir.

Vadeli mevduat hesapları müşterilerin paralarının saklanmasını sağlarken bunun dışında bir kazanç elde etmelerini sağlamaktadır. Bu hesaplar bir ay, üç ay, altı ay, bir sene gibi Aralıklarla açılabilir. Vade sonucunda anapara ve faiz geliri müşteriler doğrultusundan isterse kullanılabilir.

Bankada paranız varsa kesinlikle göz atın! Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş atılım yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 475 baz puanlık faiz artırımı vatandaşın bankada olan parasına da yansıyacak. Peki bankada parası olan vatandaş bu faiz kararından nasıl etkilenecek? Konuyla alakalı açıklamalarda bulunun Ekonomist Enver Erkan şu değerlendirmelerde bulundu: ” Merkez Bankası, politika faizini 475 baz puan artışla %15 seviyesine getirirken, 1 haftalık repo seviyesini bundan sonra tek fonlama seviyesi olarak tesis etti ve pazar faizlerinde faiz koridorunun ya da GLP’nin oluşturduğu oynaklığa son vermiş oldu.

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş haber 2 – thumbs b c 724f9b584d191dc071af85a44f6cba20 2

Mevduat faizleri anlamında, enflasyona karşı pozitif reel getiri meydana getiren MB faizi %15 geçerli ve referans alınan miktar olacaktır. Tabii, bankaların hoş geldin faizi gibi kampanyaları ya da mevduat büyüklüğüne göre bu miktar daha yüksek de olabilir.

 

Merkez Bankası’nın EVDS verilerinde bankaların çoğunluklu olarak uyguladığı mevduat seviyesinin 1 seneye kadar vade amacıyla 6 Kasım haftasında %11,7 bulunduğu görülüyor. Bu sabah itibariyle bankaların mevduat faiz miktarlarında alakalı vadede en yüksek yapılan miktar %15. Bu miktarlar artırılabilir.

 

Bu durumda; 12 aya kadar vadede %11,7’den TRY mevduata yatırılan 100 bin TRY %3 stopaj seviyesi düşüldükten sonra nette 11 bin 349 TRY getiri ile 111 bin 349 TRY olurken; Bugün %15 ile 100 bin TRY aynı vadede nette gene brüt getiriden stopaj düşüldükten sonra 14 bin 550 TRY net getiri ile 114 bin 450 TRY olur.”

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş haber 3 – thumbs b c 25870920f39910671b2a7bcb471ac39c 1

Mevduat faizlerinde yükselişin sınırlı olacağını dile getiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Doktor Kadir Tuna ise şu değerlendirmelerde bulundu:

Banka, sadeleşme kapsamında bütün fonlamanın esas hükümet aracı olan bir hafta vadeli repo faiz seviyesi üzerinden yapılmasına karar verdi.

Peki Merkez Bankası’nın bu aşaması mevduat ve kredi faizlerini nasıl etkileyecek? Zaten Merkez Bankası’nın faiz arttırımı geçmiş pazar faizi 14,80’e kadar gelmişti. Esasında Merkez Bankası’nın dünkü faiz kararı ile fiili faiz artışı yalnızca 20 baz puan oldu.

Faizdeki yükselişin etkileri mevduat ve kredi faizlerinde sınırlı olacaktır. Halihazırda merkez bankasının sıkılaştırma adımları ile mevduat ve kredi faizleri son 3 ayda yükselmeye devam etmişti.

Ortalama mevduat faizi sahip olunan koşullarda 15-16 arasında olacaktır. Birçok banka faiz artışı evvel mevduata yüzde 14 faiz veriyordu. Mesela faizler 15’e geldiği zaman 100 bin TL’si olan bir mevduat sahibi 32 gün vadeli parasını yatırdığında 1250 TL aylık getiri elde edecektir.

Prof. Dr. Sinan Alçın konuyla alakalı yaptığı bildirimde şu ifadeleri kullandı: Türkiye’nin ülke risk priminde aşağı yukarı iki puanlık düşüş meydana çıktığını gördük.

 

Böylece yabancı yatırımcı amacıyla daha cazip duruma gelmiş oldu. Bu son bir haftada en yüksek yabancı fon girişine sahne oldu. 1 milyar dolar seviyesi bir giriş oldu. Verilen mesajlar içeride ve dışarıda karşılığını buldu.

Bankada parası olan herkesi ilgilendiren flaş haber 4 – thumbs b c 25870920f39910671b2a7bcb471ac39c 1

Mevduat Hesabı Nedir?

Banka müşterileri doğrultusundan tasarruf etmek, gizlemek ve birikim gerçekleştirmek adına vadeli ya da vadesiz olarak bankaya yatırılan para, döviz ya da değerli madenlere verdiği genel isimdir. Bankalar bu fonları geri ödeme ve faiz getirisi garantisiyle müşterilerinden alırlar. Müşterilerin emanet ettiği bu fonları bankalar mevduat hesaplarında saklarlar. Yani mevduat hesapları banka müşterilerinin bankaya emanet ettiği bu birikimleri bankada kayıt altına alabilmek amacıyla açılmaktadır. Bireysel müşterilerin bankalara getirdiği mevduatlar amacıyla açılan hesaplara tasarruf mevduatı; işletmelerin getirdiği mevduata ticari mevduat; bankaların değişik bir bankaya götürdüğü mevduata bankalar mevduatı; resmi kurumların bankalara getirdiği mevduatlara ise resmi mevduat hesapları denmektedir.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesabı açmak amacıyla ilk olarak alakalı banka yetkilisinin sizden istediği belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Mevduat hesabı açmak amacıyla 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterli olmaktadır. Diğer işlemler amacıyla vadeli mevduat hesabı açmak istediğinizi bildirmeniz mevduat hesabı açılış sözleşmesini doldurup imzalamanız gerekmektedir. Sonrasında paranızı ne şekilde değerlendirmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.

Mevduat Hesap Çeşitleri Nelerdir?

Kişilerin ya da kurumların bankalarda fonlarını gizlemek amacıyla mevduat hesapları açmalarının en mühim nedeni kar elde etmektir. Bankaların ise kaynaklarının en mühim bölümünü mevduatlar oluşturur. Bu yüzden bankalar müşterilerinin mevduat getirmeleri amacıyla çalışmalar yaparlar. Mevduat hesapları bankaların politikalarına göre değişik değişik türlerde açılmaktadır. Ancak zamanı gelen olarak sarfedilen mevduat hesapları dört tanedir. Bu hesaplar ise;

Vadesiz Mevduat Hesapları

Vadeli Mevduat Hesapları

İhbarlı Mevduat Hesapları

Kırık Vadeli Mevduat Hesaplarıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri