Ekonomi

Bakan’dan Mısır Fiyatları Hakkında Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bu sene uygulanacak olan mısır fiyatları ile ilgili açıklama geldi

Abone Ol  
 
63 / 100

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz sene 1150 TL olan mısır alım fiyatının, bu yıl için yüzde 15 oranında artış uygulanarak 1325 TL olarak belirlendiği kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yaptığı yazılı açıklama metninde, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin arpa, buğday, mercimek, fındık ve nohutta olduğu gibi mısır için de hasattan önceki alım fiyatlarının belirlendiğinin altı çizildi. Bu kapsamda mısırın, özellikle Güneydoğu, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgeleri için oldukça önemli bir tarımsal ürün olduğu belirtildi. Türkiye genelinde yaklaşık 300 bin üretici tarafından ekilen ve içerisinde bulunduğumuz günlerde hasat işlemleri yavaş yavaş başlayacak olan mısırdaki alım fiyatları Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından belirlendi. Bu sene uygulanması beklenen mısır fiyatları ile ilgili kararı bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladı. Geçtiğimiz sene 1150 TL olan mısırın alım fiyatı bu yıl için yüzde 15 değerinde artış uygulanarak 1325 TL seviyesine çıkarıldı.

Bakan’dan Mısır Fiyatları Hakkında Açıklama 2 – tarim ve orman bakani

Pandemi Etkisi

Ülkemiz sınırları içerisinden en çok ekilip biçilen tarım ürünlerinden olan mısır için bu yıl uygulanacak olan alım fiyatları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yaptığı yazılı açıklama ile açıklandı. Geçtiğimiz yıl 1150 TL olarak belirlenen mısır fiyatlarına bu sene yüzde 15 oranında zam yapıldı. Pakdemirli tarafından 1325 TL olarak açıklanan bu seneye ilişkin mısır fiyatları, koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi tarım alanında da yara alan üreticiyi canlandırmak adına bir adım olarak değerlendirildi.

Ülkemizde özellikle Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu bölgelerinde yoğun şekilde tercih edilen tarım ürünü mısır, toplamda 300 bin üretici tarafından ekiliyor. Pandemi nedeniyle üreticiler zorlaşan ekonomik koşullar altında tarımsal faaliyetleri devam ettirirken zor günler geçirse de Bakan Pakdemirli tarafından verilen müjdeli zam haberleriyle yüzleri bir nebze olsun güleceğe benziyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri