Genel

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Kovid-19 sürecinde verdiğimiz desteği ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdüreceğiz

 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde iş yerlerine ve çalışanlara verdiği desteği "Normalleşme Desteği" adı altında sürdüreceklerini, bu sayede istihdamı korumaya devam edeceklerini bildirdi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde iş yerlerine ve çalışanlara verdiği desteği “Normalleşme Desteği” adı altında sürdüreceklerini, bu sayede istihdamı korumaya devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Normalleşme Desteği’nin yasalaşarak 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Desteğin detaylarına dair bilgi veren Selçuk, “Kovid-19 pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen iş yerlerine ve çalışanlara sunduğumuz desteği, ‘Normalleşme Desteği’ adı altında sürdüreceğiz. Böylece Normalleşme Desteği ile istihdamı korumaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Normalleşme Desteği’nden, 1 Temmuz 2020’ye kadar kısa çalışma ödeneğine ya da nakdi ücret desteğine başvurmuş özel sektör iş yerlerindeki, kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden faydalandırılan sigortalıların, normal çalışma düzenine geçmeleri durumunda yararlanabileceklerine ilgi çeken Selçuk, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda, kısa çalışmanın ve nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ayı geçmemek şartıyla, her ay amacıyla kısa çalışma ya da bedava izinde geçtiğimiz aylık ortalama gün adedi ve asgari ücret üzerinden hesaplanan işçi ve işveren primi tutarında mahsuplaşma yapacağız.”

Başvurular SGK üzerinden yapılacak

Bakan Selçuk, “Normal çalışma düzenine geçtiğimiz çalışanın, kısa çalışma ödeneği ya da nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün adedinin 30 gün olması durumunda, işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri primlerden 1.103,63 lira mahsuplaşma yapılacaktır. Normal çalışma düzenine dönen ve ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar amacıyla SGK prim belgeleri 1-26 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu kapsamda, SGK doğrulusunda 25 Ağustos’ta işverenler amacıyla tanımlama ekranı açılacaktır.” verisini paylaştı.

Normalleşme Desteği’nden yararlanacak iş yerlerinin e-SGK kanalıyla müracaat yapmasının yeterli olacağını bildiren Bakan Selçuk, işverenlerin izleyeceği adımları şu şekilde anlattı:

“Normalleşme Desteğine müracaat yapacak iş yerlerimiz, Sosyal Emniyet Kurumu’nun resmi internet sitesine giriş yaparak, ‘e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama’ ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri