GenelGündemSağlık

Bakan Varank’tan Kovid-19 aşısı açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA muhabirine yaptığı konuşmada, Bakanlığın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Abone Ol  
 
74 / 100

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA muhabirine yaptığı konuşmada, Bakanlığın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Dünyayı etkileri altına alan salgınla mücadelelerinin çok yönlü sürdüğünü dile getiren Varank, pandemi daha Türkiye sınırlarına girmeden çalışmalara başladıklarını söyledi.

İlk olarak TÜBİTAK öncülüğünde Kovid-19 Türkiye Platformunu oluşturduklarını izah eden Bakan Varank, şu şekilde devam etti:

“Bu platform altında hem aşı hem de ilaç geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde, son hız bilim insanlarımızın üstün gayretleriyle devam ediyor. Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Kovid-19 tedavisinde kullanılan Favipiravir ilacının yerli sentezi, bizim bilim insanlarımız doğrultusundan geliştirildi. Bir yerli ilaç şirketimiz bunu şu anda üretiyor.”

“İnsanlar üstünde denemelere başlamak istiyoruz”

Varank, Kovid-19’a karşı aşı çalışmalarının sürdüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. İki aşımızda hayvan deneyleri adımı bitti, Sağlık Bakanlığımıza başvurularımızı yaptık, buradaki lüzumlu değerlendirme ve bu aşıların pilot üretimiyle alakalı tesislerin sertifikalandırılmasından sonra insan denemelerine başlamak istiyoruz. Burada bilhassa hastalığı önleyici ilaçlarla alakalı çok değişik molekülleri çalışan bilim insanlarımız var. Hepsiyle tüm bu çalışmalar çok yoğun bir şekilde sürüyor. İnşallah önümüzdeki dönemde hem aşı hem de ilaçla alakalı mühim sonuçlar alacağız ve bunları kamuoyuyla paylaşacağız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri