EkonomiGenel

Bakan Varank: Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi yakında açıklayacağız

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Macaristan Yenilikçilik ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics'in de katılımı ile dijital platformda yapılan Türk-Macar Yapay Zeka ve Yüksek Teknoloji Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ilerleyen teknolojilerin bütün ülkeleri proaktif ve yenilikçi olmaya zorladığını söyledi.

Abone Ol  
 
98 / 100

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Macaristan Yenilikçilik ve Teknoloji Bakanı Laszlo Palkovics’in de katılımı ile dijital platformda yapılan Türk-Macar Yapay Zeka ve Yüksek Teknoloji Konferansı’nda yaptığı konuşmada, ilerleyen teknolojilerin bütün ülkeleri proaktif ve yenilikçi olmaya zorladığını söyledi.

Etkinliğin Türk-Macar iş birliğini yeni bir seviyeye taşımada mühim bir rol oynayacağını ifade eden Varank, suni zeka politikalarında ABD ve Çin gibi ülkelerin yaptığı çalışmalara ilgi çekti. Varank, “Bu alana yeteri kadar ilgi göstermezsek geride kalacağız. Paradigma değiştirecek bu gerçeklik için erken harekete geçmeliyiz. Sosyal refah, insani değerler, adil bir meşru yapı, makul ekosistem ve yatırım teşvik mekanizmalarını destekleyecek bütünsel bir suni zeka siyaseti hazırlamak siyaset yapıcılar olarak bizim esas sorumluluğumuz.” diye konuştu.

Varank, suni zeka bölümünde uluslararası standartlar ve etik normların bütün ülkelerin katılımı ile belirlenmesi gerekliliğini dile getirdi.

“Stratejik hedefleri ve öncelikli alanlarımızı belirledik”

Yapay zeka hususu ile alakalı uluslararası çalışmaları yakından takip ettiklerini altını çizen Varank, Türkiye’nin 47 üye devletin olduğu Avrupa Konseyi Yapay Zeka Komitesi toplantılarına aktif olarak katıldığını bildirdi.

Varank, Türkiye’nin kamu, özel sektör ve akademi ortaklığıyla hazırlanan Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nin yakında açıklanacağı verisini vererek, “Stratejimizde suni zeka politikalarının kabiliyet geliştirme, bilimsel inceleme, etik, kapsayıcılık ve dijital altyapı yönlerine özel bir vurgu yapıyoruz. Stratejik hedeflerimizi ve öncelikli alanlarımızı belirledik. Umuyorum ki suni zeka ekosistemimiz için kuvvetli bir çerçeve oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

Ulusal Yapay Zeka Enstitüsünü de yapılandırma sürecinde olduklarını belirten Varank, söz hususu enstitünün, incelemecıları, özel sektör şirketlerini, girişimcileri ve kamu kurumlarını bir araya getireceğini söyledi.

Varank, enstitüde inceleme bölümleri, yetkinlik merkezleri ve bir arada geliştirme laboratuvarlarının olduğu 3 katman oluşturmayı planladıklarını vurgulayarak, “Böyle bir yapı, suni zeka politikalarının çok disiplinli bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu açıkça işaret ediyor. Ekosistem çapında rekabet öncesi iş birliği imkanları oluşturup, suni zeka çıktılarımızın etkisini artıracağız. Enstitüdeki bir arada geliştirme vizyonumuz, dış paydaşların da ekosistemin parçası olmasını destekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“İnsan kaynağına yatırım esas önceliğimiz”

İnsan kaynağına yatırım yapmanın da bu alandaki esas önceliklerden biri olduğuna ilgi çeken Varank, yakın vakitte 4 üniversitede “Yapay Zeka” bölümü kurulduğunu anımsattı.

Varank, geçtiğimiz yıl başlatılan Uluslararası Lider İncelemeciler Programı’na da değinerek, “Programla suni zekaya dair alanlara da burs veriyoruz. Büyük veri, doğal dil işleme, görüntü işleme, otonom sürüş ve ses tarife bu alanlardan yalnızca birkaçı.” dedi.

Ayrıca, Ar-Ge ve inovasyona öncelik veren inceleme hareketlerini de teşvik ettiklerini belirten Varank, şu şekilde konuştu:

“Türkiye, suni zeka bölümündeki yayın sayısına göre dünyada 16’ncı sırada yer alıyor. Ulusal inceleme enstibütünüz TÜBİTAK, son 10 senede aşağı yukarı 2 bin suni zeka projesine fon sağladı. Bu projeler, derin öğrenme, makine öğrenimi, karar destek sistemleri, e-ticaret ve büyük veriyle alakalı olanları kapsıyor.”

Varank, teknoloji tabanlı girişimlere de finansal destek sağladıklarını ifade ederek, kısa vakit önce erken adım girişimlerinin finansa erişimi için Teknoloji ve İnovasyon Yatırım Fonunu kurduklarını anımsattı.

Yapay zeka programlarının günlük yadım daha çok birleşik edilmesi için paydaşlarla çalışıldığına işaret eden Varank, “Dijital Dönüşüm Ofisimiz suni zeka tabanlı ‘Türk Beyin Projesi’ni yürütüyor. Bu proje, beyin MR görüntülerindeki anormallikleri kısa vakitde başarı ile teşhis ederek hekimlere yardımcı oluyor. Bu gibi insan odaklı çözümleri sağlık, finans, eğitim gibi alanlara yaymayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Macaristan ile suni zeka bölümünde bir arada çalışabiliriz”

Varank, Türkiye ve Macaristan’ın suni zeka konularında benzer yaklaşımları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Veri üretiminden ortak ürünler geliştirmeye kadar suni zeka değer zincirindeki bütün alanlarda bir arada çalışabiliriz. Araştırma kurumlarımız, suni teknolojilerin gelişimini teşvik etmek için ortak proje çağrıları başlatabilir. Avrupa Birliği kapsamındaki projelerde büyük bir iş birliği potansiyelimiz var. AB’nin bir ileri çok yıllı mali planı bize yeni iş birliği fırsatları sunuyor. Digital Avrupa Programı, süper bilgisayarlar, suni zeka, siber güvenlik, yüksek dijital beceriler ve dijital inovasyon merkezleri alanlarında yatırımları artıracak. Türkiye olarak bu programa katılmayı değerlendiriyoruz. Bu kapsamda Macaristan ile bir arada yeni ortaklıklar kurabilir ve ortak programları destekleyebiliriz.”

İki ülke arasında, deney transferi ve insan kaynağı değişimi gibi alanlarda büyük fırsatlar olduğuna ilgi çeken Varank, “Macaristan ile açık etkileşim kanalları kurmayı ve bir arada büyümeyi umuyoruz. Ülkelerimiz arasında suni zeka ve dijital ekonomi alanlarında potansiyel iş birliği fırsatlarını tartışabileceğimiz yeni bir çalışma grubu kurmayı öneriyorum. Kapımız araştırmacılara ve iş insanlarına da her vakit açık olacak.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri