Genel

Bakan Varank: Gençlerimiz TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nda büyük kabiliyetler kazanıyorlar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Model Uydu Yarışması'nın, ilk senesinde 3 takımla düzenlendiğini anımsatarak, "Bu sene 3'ü yabancı olmak üzere 149 takım bu yarışmaya katıldı. Yüzlerce gencimiz, bu takımlarda yarışıyor. Burada özellikle uzay teknolojilerini deneyimleme anlamında büyük kabiliyetler kazanıyorlar." dedi.

Abone Ol  
 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Model Uydu Yarışması’nın, ilk yılında 3 grupla düzenlendiğini anımsatarak, “Bu yıl 3’ü yabancı olmak üzere 149 grup bu müsabakaya katıldı. Yüzlerce gencimiz, bu gruplarda yarışıyor. Burada bilhassa uzay teknolojilerini deneyimleme manasında büyük kabiliyetler kazanıyorlar.” dedi.

Varank ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, TEKNOFEST kapsamında Tuz Gölü’nde düzenlenen TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’na katıldı.

Bakan Varank, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl üçüncüsü düzenlenen TEKNOFEST’in ikinci yılında dünyanın en büyük uzay, havacılık ve uzay faaliyeti bulunduğunu hatırlattı.

TEKNOFEST kapsamında 21 kategoride teknoloji müsabakaları düzenlendiğini izah eden Varank, “Türkiye’nin her doğrultusundan ve dünyadan müsabakacılar bu müsabakalara katılabiliyor. Bizim buradaki amacımız, Türkiye’de gençleri, öğrencileri bilhassa bilime ve teknolojiye yönlendirmek. Teknoloji müsabakalarımız, bilhassa Türkiye’nin gelecekte gereksinim duyabileceği ileri teknolojili alanlarda şuandan gençlerimizi yetiştirmeye yönelik müsabakalar.” diye konuştu.

Tuz Gölü’nde füze yarışlarının, Kocaeli’de otonom, elektrikli vasıta müsabakalarının yapıldığını ifade eden Varank, bugün Tuz Gölü’nde düzenlenen Model Uydu Yarışması’nda gençlerin uzay sistemini, tasarımdan fırlatmaya kadar deneyimleyebilecekleri bir bölge gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Model Uydu Yarışması’nın 5 yıldır düzenlendiğini hatırlatan Varank, şu şekilde devam etti:

“İlk yılında 3 grupla bu müsabaka düzenlenmişti. Bu yıl 3’ü yabancı olmak üzere 149 grup bu müsabakaya katıldı. Yüzlerce gencimiz, bu gruplarda yarışıyor. Burada bilhassa uzay teknolojilerini deneyimleme manasında büyük kabiliyetler kazanıyorlar. Yenilikler getirdik. Geçtiğimiz yıllarda drone ile model uydularını gökyüzüne göndermelerini bekliyorduk. Bu dönemde füzelerle bunları gökyüzüne gönderiyorlar. Yani titreşim gibi bölgesel faktörlerden model uyduları nasıl etkileniyor onu da deneyimlemiş oluyorlar.”

TEKNOFEST’e bu yıl 100 binden çok müracaat yapıldığını belirten Varank, lise civarında de müracaatların gelmesinin sevindirici bulunduğunu dile getirdi.

Gelecek hafta müsabakaların finallerinin yapılacağını açıklayan Varank, şunları kaydetti:

“Finalleri 24 Eylül’den itibaren gerçekleştireceğiz. Artık 27’sinde de kapanışı yapacağız. Bu yıl bir yenilik getirmek istemiştik. Anadolu’ya TEKNOFEST heyecanını yaymak istemiştik. Gaziantep’te düzenliyoruz. Havacılık şovlarını, kalabalık vatandaşlarımızın katılabileceği şovları, pandemi sebebiyle bu yıl düzenlemiyoruz ama müsabakalar büyük bir heyecanla devam ediyor. İnşallah son gün 27’sinde de Sayın Cumhurbaşkanımız tüm gençlerimizin ödüllerini verecek. Maddi ödüller de veriyoruz. 3 milyon liraya yakın ödül veriyoruz, tüm kategorilerde yarışan müsabakacılarımıza. İnşallah bu heyecanı geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Pandeminin de gündemden düşmesiyle inşallah gene büyük katılımlı şovların, festivallerin bulunduğu bir faaliyeti önümüzdeki yıldan itibaren yeniden gerçekleştirme istiyoruz.”

Yarışmayı izleyen bakanlar Varank ve Karaismailoğlu, füzelerin rampalara yerleştirilmesinde ve ateşlenmesinde gençlerin heyecanına da ortak oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri