Ekonomi

Bakan Sendikalı Sayısını Açıkladı

Bakan Selçuk, 2020 yılı Temmuz ayı verileri ışığında; ülkemizdeki sendikalaşma oranının yüzde 13,66 oranında olduğunu açıkladı

Abone Ol  
 
66 / 100

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından Resmi Gazete kapsamında yayınlanmış olan işçi sendikası verilerine dair açıklama yapıldı.

Bakan Selçuk, 2020 yılı Temmuz ayı verileri ışığında; ülkemizdeki sendikalaşma oranının yüzde 13,66 oranında olduğunu açıkladı. Ülkedeki toplam işçi sayısının 14.2 milyon seviyesine yaklaştığını belirten Selçuk, sendikalı işçi sayısının ise 1.9 milyon düzeyinden olduğunu ifade etti. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılının Ocak ayına nazaran toplam işçi sayısında 394 bin, sendikaya bağlı işçi sayısında ise 28 bin dolayında artış yaşandığını kaydetti.

6356 sayılı yasa uyarınca ülkemizde 190 farklı sendikanın faaliyetlerini devam ettirdiği hatırlatan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, 2020 yılının Ocak ve Temmuz ayları arasında ise 10 adet yeni sendikanın kurulduğunu belirtti. Bu kapsamda yüzde 1 oranındaki iş koşu barajını aşmış olan işçi sendikası sayısının da 57’ye ulaştı açıklandı.

Bakan Sendikalı Sayısını Açıkladı 1 – isciler

Sendikalaşma Destekleniyor

Türkiye ekonomisinin ve çalışma hayatının büyüyüp güçlenmesi temelinde işçi sendikalarının ve konfederasyonlarının büyük önemi olduğunu kaydeden Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, en büyük temennisinin de söz konusu sendikalaşma oranlarının en üst seviyelere çıkması olduğunu belirtti. Ülke çapındaki tüm işçilerin sendikalaşma yönünde desteklendiğini hatırlatan Selçuk, ekonomik faaliyetlerin işçiler ile birlikte daha ileriye taşındığını kaydetti. Bu anlamda sendikaların da hayli önemli olduğunun altını çizen Bakan Selçuk, onların da işçilerimizin alın terini ve emeğini temsil ettiğini belirtti.

Emek vermeye ve her daim üretken olmaya sahip çıktıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, bu anlayış içerisindeki çalışanların haklarını da her mecrada savunduklarını dile getirdi.

Bu kapsamda halihazırda yüzde 13.66 oranında olan sendikalaşma oranının daha da yükselmesi gerektiğini ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, bunun yükselmesi adına ilerleyen süreçte daha özverili çalışacaklarını ve işçileri bu konuda daha da bilgilendirmek istediklerini kaydetti. Bakan, tüm işçilerin Kurban Bayramını tebrik etmeyi de unutmadı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri