EğitimGenelGündem

Bakan Selçuk: Meslek liselerimiz, okullarımızın maske ve dezenfektan ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkana sahip

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul'daki programları kapsamında Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki atölyeleri ziyaret etti.

Abone Ol  
 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul’daki uygulamaları kapsamında Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki atölyeleri ziyaret etti.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünden, dün oluşturulan ziyarete dair oluşturulan açıklamada, Bakanlığın son iki senede mesleki ve teknik eğitimde çok kıymetli bir başarı öyküsü yazdığı belirtildi.

Sektörlerle oluşturulan süregelen ve kapsamlı iş birliklerinden öğretim uygulamalarının güncellenmesi ile istihdam kapasitesinin artırılmasına kadar uzanan bir dönüşüm yaşandığı ifade edilen açıklamada, “Çok kısa sürede eğitim verdiği bütün alanlarda sektörlerin kuvvetli temsilcileri ile iş birlikleri tesis edildi. Bu iş birlikleri kapsamında birbiri ardına mühim adımlar atıldı. Her atılan ortak adım karşılıklı güveni artırdı ve güvenin çok güçlendiği bugünlere gelindi. Öğrencilerin ve toplumun mesleki eğitime bakışı büyük oranda dönüştü. Genellikle korona salgını ile mücadele günleri bu dönüşüm tarafında üretim kapasitesini ve çeşitliliğini çoğaltmak bakımından mühimiydi.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, salgına karşı alınan tedbirler bağlamında Milli Eğitim Bakanlığının bütün kurumlarıyla birlikte bu sürece çok hızlı yanıt verdiği, yeni bir dil inşası ile dönüşüm yaşamış mesleki ve teknik eğitim kurumlarının yapan okul perspektifiyle salgınla mücadele sürecine çok ciddi bir katkı sunmuş olduğu bildirildi.

Üreten okullarla lüzumlu gereksinimleri karşılama noktasında çalışmalar başlatıldığına ilgi çekilen açıklamada, bunlar kaydedildi:

“Salgınla mücadele kapsamında kurumların ve toplumun acil gereksinimlerini karşılamak suretiyle dezenfektan, maske, tulum/önlük, siperlikli maske, tek kullanımlık çatal-kaşık seti ve hijyen malzemeleri üretim altyapıları kısa sürede kuruldu ve üretimler yapıldı. Gerçekten çok mühim bir uzaklık alındı. Bu kapasite önümüzdeki dönemlerde çok daha çok artacak nitelikte. Sağlık çalışanlarının en çok gereksinim duyduğu cerrahi maske üretimi için Küçükçekmece Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerimiz doğrultusundan ultrasonik cerrahi maske makinesi ve ultrasonik lastik kaynak makinesi geliştirildi.

Gazi Osmanpaşa Küçükköy ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi başta olmak üzere aşağı yukarı 10 okulumuza kurularak günlük üretim kapasitesi 50 bin adetten 500 bin adede yükseltildi. Hem de bu süreçte mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızdaki öğretmenlerimiz doğrultusundan 3D yazıcı, dezenfektan kabini, ateş ölçer, solunum cihazı, video laringoskop cihazı, ultraviyole hava sterilizasyon cihazı, otomatik el dezenfekte istasyonu, sosyal uzaklık cihazı, ozon hava dezenfekte cihazı geliştirildi. Bu üretim kapasitesini değişik bir boyuta taşımak için de Ar-Ge projesi başlatıldı.

Üretim kapasitesi ve altyapısı ideal olan okullarda bundan sonra üretim süreci fikri mülkiyet süreci ile birleşti. Bu okullarımız bundan sonra patent, yararlı model, dizayn ve marka üretimi ve tesciline odaklandılar. Üretim ve Ar-Ge çalışmaları devam eden bütün bu ürünlerin bir alanı Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir araya getirildi. Atölyeler ülkemizde mesleki eğitimin salgın sürecindeki performansını dahası mesleki eğitimde hedefler doğrultusunda yapılanları kapsamlı bir şekilde görme olanağı sundu. Üretilen ürünler, mesleki eğitimde paradigma değişiminin ve Türkiye’de mesleki eğitimin yakaladığı başarı öyküsünün altında hep birlikte azim ve kararlılıkla çalışmanın yattığını bir kere daha meydana koydu.”

Bakan Selçuk atölyeleri gezdi

Lisede mesleki ve teknik eğitimdeki başarıları yansıtan atölyeleri ziyaret eden Bakan Selçuk, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Müdür Yardımcısı Serkan Gür, eğitim yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Konuyla alakalı olarak sosyal medya hesabından paylaşımda tespit edilen Bakan Selçuk, “Bugün İstanbul’daki meslek liselerinin ürettiği maske makineleri, solunum cihazları, dezenfektan robotları, uzaktan kumandalı temizlik cihazları, bölge temizleyici aletler ve daha pek çoğunun sergilendiği Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Lisemizin atölyesindeydim. Yüz yüze eğitime hazırlandığımız şu zamanlarda meslek liselerimiz, okullarımızın maske ve dezenfektan gereksinimlerini kendi üretim potansiyeliyle karşılayabilecek imkana çoğuyla sahip. Gurur duydum, resmen göklere uçtum.” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı ise ziyarete dair, “Öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz, iş birliği içinde olduğumuz STK’lar, kurumlar ve üniversitelerle birlikte hareket ettik. Burada birlikteliğin resmi var. Sayın Bakanımızın öncülüğünde bütün ekip arkadaşlarımızla Bakanlığımızın 2023 vizyonu tarafında ülkemiz için bütün gayretimiz ve sevgimizle çalışıyoruz. Mesleki eğitimdeki gelişmeleri ele alacaksak şayet evvelce hepimizin paradigma değişiminin farkında olması lazım. Güçlü mesleki eğitim, kuvvetli gelecek!” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri