Genel

Bakan Selçuk: KÇÖ’yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Gayet güçlü işsizlik sigorta fonumuz var. Belli bir süre devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var." dedi.

Abone Ol  
 

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Gayet kuvvetli işsizlik sigorta fonumuz var. Belli bir vakit devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var.” dedi.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, katıldığı bir canlı yayında gündeme dair soruları yanıtlıyor. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Gayet kuvvetli işsizlik sigorta fonumuz var. Belli bir vakit devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var.” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları;

(Sosyal koruma kalkanı hakkında) Bakanlık olarak temalarımız geniş bir bakanlığımız. Bütün vatandaşlarımızı çalışanları, işsizlerimiz, işverenlerimiz,bayanlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız hepsini koruma kalkanı altına almaya çalışıyoruz. 4 sac ayağı üstünde. Çalışma hayatındaki düzenlemeler, sosyal güvenlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar. Sosyal anlamda koruma altına almak amacımız.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 2 AY UZATILDI

Salgınla önlemler aldık. Hem işveren hem de çalışanlarımızı korumayı hedefledik. Hem aktif, hem de pasif işgücü uygulamaları aldık. Kısa çalışma ödeneği bunlardan en mühimiydi. Hem de işten çıkarmaları önlemeye çalıştık. En asli nokta kısa çalışma ödeneği oldu. Paralel olarak nakdi ücret desteğini fesih kısıtlaması getirdik ki kimse mağdur olmasın. (Kısa çalışma ödeneği hakkında) En az asgari 1/3’ten çok azalttığında gelir desteği mekanizmasıdır. İşsizlik sigorta fonuna ödenen primler ver Bu sigorta fonunu kumbara gibi düşünürsek, işçi ve işverenlerimizin yanısıra olmaya devam ediyoruz. Geri ödeme yapıyoruz. Gelirlerinin bir bölümünü elde etmiş oluyorlar. 2 ay daha uzatıldı.

ARALIK AYINA KADAR UZATACAK FONA SAHİBİZ

(Pandemi uzarsa…) Gayet kuvvetli işsizlik sigorta fonumuz var. Tez vakitte umarız ki etkileri azalır. Belli bir vakit devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var. Hem çalışan hem de işveren için gerçekleşen bir mekanizma olsa da normalleşme adı altında diğer bir destek de veriyoruz. KÇÖ etkin olsa da normalleşirken işçimizin daha az gelir almasına niçin oluyor. Normalleşme desteği almalarını tavsiye ediyoruz.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

NORMALLEŞME DESTEĞİNDE SGK PRİMLERİNİ ÖDEYECEĞİZ

Normalleşme desteği ücret desteği değil, SGK primlerini ödeyeceğiz. Bakanlık olarak 3 aylık primlerimizi 6 ay öteledik. Yani 40 milyarlık bir öteleme. Kısa çalışmadaki bilgilerimiz 3.5 milyondu ilk başlarda. Normalleştikçe işverenlerimiz geçmeye çalışıyor. Çalışanına full maaş vermek için işverenlerimiz gayret içinde. Bildirgeler normalleşme desteği için bu ayın sonuna kadar 26 Eylül’e kadar devam ediyor. Prim desteği 1000 lira. Kısa çalışmadan faydalandıkları oranda verilecek. 6 ay ötelediğimizin 3 ayını biz ödemiş olacağız.

10 MİLYON ÜZERİNDE BAŞVURU GELDİ

Vatandaşlarımıza sosyal yardımlarda bulunmaktayız. 6 milyon vatandaşımızı aştı. Salgın dönemindeki kriterlerle muhtaçlık kriterlerimiz uymuyor. Ancak bu dönemde çoğu dönemde birçok vatandaşımız dönemsel ihtiyaçta. Bu vatandaşlarımıza ulaşmak için bir form oluşturduk. Belli bir grup sorular sorduk. 10 milyonun üstünde müracaat geldi. 10 milyon isteği hem SGK hem de İŞKUR’dan teyit ettik. Beyanın doğruluğunu teyit ettik.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

ASDEP SONUÇLARI BU HAFTA AÇIKLANACAK

Kriterleri belirledik. Hanelerin hangilerinin dönemsel gereksinim manasında gereksinimlerinin olup olmadığına karar verdi. Süreç devam ediyor. Her hafta ödemelerimiz yapılıyor. Başvuruları değerlendiriyoruz. Sosyal medyada olan gereksinim sahipleri de taranıyor. Asdep neticelerini da bu arada haftaya açıklıyoruz.

2 MİLYAR 76 MİLYON YARDIM TOPLANDI

Sosyal yardımlarda gelen taleplere baktık ki ne dönemsel ihtiyacında olan muhtaçlıkta olmayan vatandaşlarımız da başvurmuş haldeler. Başka bir vatandaşımızın sosyal yardım almasını geciktiren bir süreç. Biz Bize Yeteriz kampanyası kapsamında 2 milyar 76 milyon lira yardım toplandı. Aktarıldı. Yüzde 90’ı da dağıtıldı. 170 milyon kaynak kaldı.

MESAJLARA TEK TEK BAKIYORUZ

Ricada bulunayım. Sosyal medyadan bize müracaatta bulunmakta vatandaşımız. Biz ulaşmaya çalışıyoruz, DM’den bile dönüş alamıyoruz. Yüzde 50’sinden daha fazlasına ulaşamıyoruz, tek tek bakıyoruz onlara. Evde rastgele bir gelir varsa temelen biz sosyal yardımları ulaştıramıyoruz. Hane gelirinin asgari ücretin altında olması gerekiyor.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

KADINA YÖNELİK ŞİDDET HAKKINDA

Hem ülkemizde hem dünyada çok ebatlı sorun. Hem kültürel hem ekonomik çoğu arka planı var. En mühim kırmızı çizgilerimizden bir tanesi. Sıfır toleransla amasız fakatsız devam etmekteyiz. Bizim bunun rastgele bir bakanlığın, kurumun değil, toplu olarak tüm vatandaşlarımızın içinde bulunduğu bir seferberlikle hareket etmek gerekir. Dönüşüm temelinde. Dünyada da 3 bayandan biri hayatında fiziksel ve cinsel şiddete kalmış halde. Türkiye’de de derhal derhal aynı. Şöyle bir algı hatalı. Türkiye daha kötü halde demek hatalı. Ülkemizde şiddetin medyaya yansımasını tartışabiliriz. Dünya ortalaması altında bir seyirdeyiz. Milyonda öldürülen bayan adedi ABD’de 22, Romanya’da 8, Türkiye’de 4’e kadar indi. Türkiye’de bayana yönelik şiddetin diğer ülkelerden çok bulunduğunu söylemek hatalı bir bilgi. Rakamları uluslararası kıyas için belirtiyorum. Önemli olan şiddeti sıfıra indirmektir.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

BASIN MENSUPLARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI ESAS ALMALI

İçişleri Bakanlığı bilgilerini temel alıyoruz. Her bayan cinayeti bizim bayana yönelik şiddetteki bayan cinayeti değildir. Her intihar bayan cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de bayan cinayeti değildir. Bazı internet siteleri intiharları bayan cinayetlerine katıyorlar. Bu hususta dikkatli olmak lazım. Bazı STK’larımızın yayınladığı siteler var. İçişleri Bakanlığımız teşhis ediyor. Biz o bilgileri temel alıyoruz. Basın mensuplarımıza önerim İçişleri Bakanlığımızı temel almasıdır.

Kadın ve çocuğun her halde müdahiliz. Bize müracaat ulaştığında davaya müdahil oluyoruz. Erkeğin mağdur bulunduğu hallerde da dahil oluyoruz. Biz hak temelli müdahil oluyoruz.

HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET HAKKINDA

Öfke ile baş etme konusu ile ilgili detaylı çalışmalarımız var. Ben buna inanıyorum. Şiddet de bulaşıcı. Bizim daha çok iyi haberler yapmamız gerekiyor. Kültürümüzdeki acıma duygusunu yaygınlaştırmamız gerekiyor. Şiddet haberi yayılırsa, o kadar ülkemizde şiddet var oluşuyor. İçişleri Bakanlığı bir tim kurdu. KADES’i de destekliyoruz. ALO 183’de bizim bayanlarımıza rehberlik ettiğimiz hat. Şiddet derhal değil.

NETFLİX HAKKINDA

 

Çok hatalı bir afişle çocuklarımızı metalaştıran bir afişle Netflix bir dizi yayınını sokacağını ifade etti. Biz de RTÜK’e müracaat yaptık. Hem afiş, hem içeriği okuduğumuzda bizim kültürel kodlarımızla, geleneklerimizle, aile yapımızla uyuşmayan bir içerik içindeydi bu dizi. Biz müracaat yaptıktan sonra, bakanlık yetkililerimiz Netflix’le de görüştü. Bizim için mühim bulunduğunu da ifade ettik.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

RTÜK’te kaldırma kararını Netflix’e iletti. Bunun arkası gelir mi burada teyakkuzda olmamız lazım. Biz ne kadar bunları engellemeye çalışsak da toplumsal olarak bu arz-talep dengesinde, bu arzı da isteği de oluşturmamamız gerekiyor. Bazı yayınlar oluyor, Twitter’da çocuk istismarına yol açanlar oluyor. Vatandaşımız RT’lerek ve like’layarak daha çok çocuğun görmesine niçin oluyorlar. Bize ulaşabilecekleri yerler var. Bize direkt ulaşsınlar. Bunun için de bir Whatsapp hattı kurduk, sosyal medya timlerimiz kuruldu. Twitter’da yaymak yerine bize göndersinler, linki atsınlar biz araya girmek etmeye çalışalım.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri