Genel

Bakan Pakdemirli: Lisanslı Depo Desteği kapsamında 16,4 milyon lira destek ödemesi cuma günü yapılacak

Genç ve kadın çiftçilere hibe desteği

Abone Ol  
 

 

Tarım ve Orman Bakanlığından oluşturulan bildirime göre Bakan Bekir Pakdemirli, “Ticaret Bakanlığınca belirlenmiş ve Bakanlığımıza bildirilmiş 95 lisanslı depoya, 2020 yılı ikinci dönem için toplamda 16,4 milyon lira cuma günü saat 18.00 itibarıyla kira bedeli olarak ödenecek.” verisini verdi.

Ayrıca, ufak aile işletmeleri kapsamında gençlere ve bayan çiftçilere pozitif ayrımcılık yapmaya devam ettiklerini bildiren Pakdemirli, Türkiye’de tarımsal işletmelerin büyük kısmını meydana getiren ufak aile işletmelerinin büyük işleme tesisi meydana getirmek amacıyla ekonomik güçlerinin yeterli olamadığına işaret ederek, bu kapsamda bilhassa gençleri ve bayanları destekleyerek bu işletmelerin pazardaki paylarını artırmayı amaçladıklarını vurguladı.

Genç ve kadın çiftçilere hibe desteği

 

Bu tarafta hibe müjdesi veren Bakan Pakdemirli, “Kırsal kalkınma yatırım takviyeleri ile ufak aile işletmeleri kapsamında ve bilhassa genç (18-40 yaş) ve bayan çiftçilerimize 2021-2025 döneminde bitkisel ve hayvansal ürünlerin işlenmesi (meyve sebzelerin dondurulması, kurutulması, konserve, reçel, erişte vb.), paketlenmesi faaliyetlerine yüzde 50 hibe desteği vereceğiz. Bunun amacıyla yeni devre Cumhurbaşkanlığı kararını Temmuz ayında çıkardık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pakdemirli, yüzde 50 hibede öncelik tanınacak alanlara ilişkin, şu örnekleri verdi:

“Genç ve bayan olması, kırsal da yaşıyor olması ve birincil tarım ürünlerini işleyerek katma kıymetli ürünlere dönüştürecek ufak ölçekli tesis kurmak istemeleri. Örnek işletmeler; salamura yaprak tesisi, bal işleme ve paketleme tesisi, sebze meyve kurutma tesisi, istiridye mantarı üretim tesisi vb.”

Pakdemirli, bunun dışında Mardin, Düzce, İzmir ve Amasya’da pilot olarak oluşturulan Uzman Eller Projesi’ni yeni devrede 81 ile yayacaklarını da kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri