GenelPolitika

Bakan Karaismailoğlu: Ulaşımda birçok projeyi hayata geçirdik

Kayseri Havalimanı yeni terminal binası esas atma töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'nin 18 senedir ulaştırma ve alt yapıda büyük bir hamle gerçekleştirdiğini, Anadolu'yu projelerle ilmek ilmek ördüklerini söyledi.

Abone Ol  
 
71 / 100

Kayseri Havalimanı yeni terminal binası esas atma töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 18 senedir ulaştırma ve alt yapıda büyük bir hamle gerçekleştirdiğini, Anadolu’yu projelerle ilmek ilmek ördüklerini söyledi.

Kalkınmada bölgeler arası eşitlik sağlamak için çalıştıklarını ifade eden Karaismailoğlu, ülkenin hedeflerine ulaşması için doğu ile batı arasında fark kalmaması, sosyal ve ekonomik gelişimin her şehre ulaşması gerekliliğini belirtti.

Türkiye’nin dört bir yanında yapılan ulaşım çalışmalarına misaller veren Karaismailoğlu, “Geçit vermez denilen Cudi Dağı’nı tünellerle açtık, Yüksekova’ya köprüler yaptık, Harput’u yeni yollara kavuşturuyoruz. Rize-Artvin arasına havalimanı inşa eder iken Denizli Aydın Otoyolu ile Denizli’nin bereketini limanlarımıza taşıyoruz. Demir yollarımızla Akdeniz ile Karadeniz’i bağlıyoruz. Marmaray ile Asya ve Avrupa’yı birleştiren bir demir yolu köprüsü kuruyoruz. 1925 Çanakkale Köprüsü ile Marmara Bölgesi’nde dairesel bir lojistik hattı tamamlıyoruz. Şehirlerimizi bölünmüş yöntemlerle güvenilir ve konforlu ulaşıma eriştirdik. Geçmiş senesinin kaza istatistiklerine baktığımızda her yıl binlerce can kurtarıldı.” diye konuştu.

“Hava yolu halkın yolu olacak”

“Karla kaplanan köy yollarını, hastaneye yetişemeyen hastaları, aylarca okula gidemeyen çocukları gözünüzün önüne getirin” diyen Karaismailoğlu, şu şekilde devam etti:

“Artık bu tür hallere tanık olmuyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğümüz bugün 13 bin 226 araç, makine ve ekipmanla hizmet veriyor. Demir yolu hatlarımız her geçtiğimiz gün genişliyor. Mevcut hatlar reforme ediliyor. Tüm bu çalışmaları yapar iken önceliğimiz tekrar insan, tekrar hayat kalitesi, tekrar can güvenilirliği. Maalesef halkımızın derdiyle dertlenmeyenlerin bizim yapabildiklerimize aklı ermiyor, ellerinden gelen tek şey eleştirmek. Çok şükür bizim halkımız iyiyi, kötüyü büyük bir ferasetle ayırt eder.”

“Hava yolu halkın yolu olacak” sloganı ile yola çıktıklarını izah eden Karaismailoğlu, dünyanın transit merkezi olabilecek potansiyele sahip Türkiye’de bu üstünlüğü değerlendirmek için 2002 senesinden bu yana etkili çalışmalar yürütüldüğünü aktardı.

Son 18 senede ülkenin ulaşım ve etkileşim alt yapısı için harcanan 910 milyar liranın 88,5 milyar lirasını hava yolu sektörü için kullandıklarını izah eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sivil havacılığımız çok hızlı bir büyüme ve markalaşma yoluna girdi. Oluşturulan rekabet ortamı vasıtası ile halkımıza daha kaliteli fırsat eşitliğine dayanan ve bir sivil havacılık hizmeti verilmeye başlandı. 2003 senesinde iki merkezde 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımız bugün 7 merkezden 56 noktaya gerçekleştiriliyor. Dış hatlarda 2003 senesinde 50 ülkeyle 60 noktaya uçuş gerçekleşirken bugün 120 ülkeden 329 noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinin başında yer alıyoruz. Ülkemiz dünya ve Avrupa havalimanları toplam yolcu listelenmesinde 2018-2019 senelerinde dünyada 10. sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri arasında ise 2019 senesinde 5. sıraya yerleşti.”

Karaismailoğlu, bu yıl dünyayı etkileri altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemler ve salgına karşı yapılan sertifikalandırma süreci vasıtası ile havacılık pazarında başarılı bir imtihan verildiğini vurguladı.

Kasım ayında yapılan günlük uçuş sayıları ele alındığında Avrupa karşılaştırmasında 591 uçuşla THY’nin ilk sırada, ülke olarak Türkiye’nin ise 4. sırada yer aldığını açıklayan Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanımız Uluslararası Havalimanları Konseyi doğrultusundan dijital dönüşümde Avrupa’nın en iyi havalimanı ödülünü aldı. Sabiha Gökçen Havalimanı ise 25-40 milyon yolcuya sahip havalimanları kategorisinde alınan Kovid-19 önlemleri ve yolculara yayılan dijital çözümlerle yüksek övgüye değer havalimanı olarak belirlendi.” ifadelerini kullandı.

Kayseri yatırımları

Tüm ulaşım ve alt yapı projeleriyle Kayseri’yi bayındır kılmanın, geleceğe taşımanın planlarını yaptıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, son 18 senede Kayseri’nin etkileşim ve ulaşım alt yapısı için 6 milyar 346 milyon liranın üstünde yatırım gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kayseri’nin 2003 senesine kadar yalnızca 83 kilometre bölünmüş yolu bulunduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, şu şekilde konuştu:

“Bölünmüş yolu 18 senede 647 kilometreye çıkardık. Adeta numunelik denilecek bir kilometre bütümlü sıcak kaplama yolu vardı, 451 kilometreye yükselttik. Kayserililer, yollarda emniyet ve konforla tanıştı. Kayseri’yi Yüksek Hızlı Demiryolu ile tanıştıracağız. Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Demiryolu ile Ankara YHT’ye bağlantılı olarak 142 kilometre uzunluğundaki Yerköy Şefaatli Kayseri arasına inşa edeceğiz. Boğazköprü mevkisinde 621 bin metrekare alan üstüne 1,8 milyon ton taşımalı lojistik merkez kuruyoruz. Türkiye’nin yeni İpek Yolu’nun kalbi bulunduğunu düşündüğümüz Kayseri’nin ayrıcalıklı bir koordinat kazanacağı açıkça görülüyor.”

Karaismailoğlu, Kayseri’de 2003 senesinde 3 bin 197 olan uçuş trafiğinin 2019’da 15 binin üstüne çıktığını, 325 bin olan yolcu sayısının ise 2 milyon 326 bini aştığını belirtti.

Bu amaçla şehrin yeni bir iç hatlar terminaline ihtiyaç duyduğunu izah eden Karaismailoğlu, “Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 250 bin metrekare arazinin DHMİ’ye tahsisiyle çağa uygun, çağdaş bir yeni terminal binası inşa ediyoruz. Mevcut iç ve dış katları da birleştirerek restore ederek çağdaş ve büyük bir duruma dönüştüreceğiz. Kayseri senede 8 milyon yolcuya hizmet verecek yeni terminal binasına kavuşacak. 11 bin metrekare olan terminal binası 37 bin 190 metrekare olacak. Apron kısmı 43 bin metrekareden 89 bin 500 metrekareye yükselecek.”

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da yapılacak yatırımın şehir için önemine ilgi çekti.

Erciyes Kayak Merkezi’ne gelen turistler için seyahat acentelerinin Kayseri’de konaklayacakları otel bulamadıklarını belirten Günaydın, “Pandemiye karşın turizm için şehire gelecek turistin bu kadar yoğun bulunduğu dönemde bu yatırım önemli. OSB’de etkinlik gösteren firmalarımızın bazıları 80 ülkeye ihracat yapıyor. Bu yatırım turizmimize, sanayimize, ekonomimize katkı sağlayacak.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise projede emeği geçtiğimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, alakalı bakanlıklara teşekkür etti.

Konuşmaların sonrasında düğmeye basılarak havalimanı terminalinin esası atıldı.

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Kayseri milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Tamer, Hülya Nergis, Mustafa Elitaş ve İsmail Emrah Karayel, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri