Ekonomi

Bakan Karaismailoğlu: Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’ni eylülde hizmete açmayı planlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi'ni eylül ayında hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

Abone Ol  
 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’ni eylül ayında hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

Bakanlıktan oluşturulan bildirime göre Karaismailoğlu, haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği ve en kısa sürede açılması talimatını verilen kulede araştırmalarda bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Söz hususu yatırımla İstanbul’un haberleşme altyapısını geliştireceklerini bildiren Karaismailoğlu, 369 metre yüksekliğindeki kulede 600 metrekare seyir terasının yanı sıra 100 ana ve 13 yedek olmak üzere toplam 113 adet 5 Kw vericisinin bulunduğunu, kuleden 40 ulusal radyo, 19 ulusal TV, 29 çevresel radyo, 35 ulusal radyo ve 1 ulusal TV’nin yayın gerçekletireceğini aktardı.

Karaismailoğlu, yayın sistemlerinin uygulama girişlerinin hem yedekli uydu anteniyle hem de fiber optik kablolar aracılığı ile alınabilecek şekilde yedeklendiğini belirtti.

Kulenin mekanik sistemlerinin montajının ve döneme alınma işlemlerinin, pano ve trafoların montajlarının, saha içi yol imalatlarının, yapısal peyzaj imalatlarının ve amfitiyatro imalatlarının da tamamlandığını altını çizen Bakan Karaismailoğlu, Küçük Çamlıca TV Radyo Kulesi’nin İstanbul’da görüntü kirliliği meydana getiren anten ve kulelerin tek bir noktada toplanarak etrafa faydalı olması hedefiyle da yapıldığını bildirdi.

“Yeşil alan kapasitesi artırıldı”

Karaismailoğlu, projeye dair peyzaj çalışmalarının da kesintisiz devam ettiğine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla projedeki yeşil alan kapasitesi artırıldı. Yatırımın 3 bin metrekare olan çim kısmı 2 katına çıkartılarak 6 bin metrekareye yükseltildi. Erguvan, sedir, gürgen, sakız, zeytin, manolya, taflan ve ardıç olmak üzere 8 ayrı ağaç çeşidinin bulunduğu toplam 1780 ağaç projeyi çevreleyecek.”

Kulenin etkinliğe geçmesiyle İstanbul’daki bütün radyo kanallarının bu merkezden yayın gerçekletireceğini bildiren Karaismailoğlu, “FM-1,2,3,4 ve FM-5 anten ve combiner sistemlerinde montaj ve testlerin bitirilerek, FM vericilerinden başarı ile test yayını yapıldığını” bildirdi.

Karaismailoğlu, aynı anda bütün testlerde başarı sağladıklarına işaret ederek, “Bu, dünyada bir ilktir. Hem de radyo kanallarının nerdeyse tamamına yakınıyla sözleşmeleri imzaladık. Tüm kanallarla da sözleşme imza süreci kısa sürede tamamlanacaktır.” dedi.

“Projede yer almaktan büyük bir sevinç duyuyoruz”

Projenin öneminin farkında olduklarını bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile haziranda kuleye ziyaret gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı yatırımın en kısa sürede hizmete alınması oldu. Biz de bu tarafta çalışmalarımızı son hız sürdürüyoruz. İnşallah kuleyi eylül ayı içersinde hizmete açmayı planlıyoruz. İstanbul’un sembollerinden biri olacak olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da titizlikle takip ettiği bu projede yer almaktan büyük bir sevinç, açılışının bize nasip olacak bulunduğundan da bunun dışında gurur duyuyoruz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri