EkonomiGündem

Bakan Elvan: Makro ekonomik istikrar, finansal istikrar ve fiyat istikrarına çok önem veriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığın 2021 senesi bütçesine dair milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevapladı.

Abone Ol  
 
72 / 100

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığın 2021 senesi bütçesine dair milletvekillerinin soru ve eleştirilerini cevapladı.

Sözlerine, “Makro ekonomik istikrarı sağlamak, finansal istikrarı sağlamak ve fiyat istikrarı içeriğine çok ehemmiyet veriyoruz. Bizim yol haritamızın genel çerçevesini şunlar oluşturuyor. Bu birincisi” diyerek başlayan Lütfi Elvan, ikinci mevzu olarak da kalkınma ve ekonomi ile hukuk arasındaki temasa ehemmiyet verdiklerini söyledi.

Elvan, demokrasi, adalet, kalkınma ve ekonominin birbirlerinden ayrılmayacak mevzular olduğunu belirterek, “Adil ve şeffaf bir hukuk devletiyle ekonomik büyümeyi, kalkınmayı, refahı ve istikrarı sıksık kılabileceğimize inanıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda Adalet Bakanımızla bir arada sivil toplum kuruluşlarımızla, iş dünyamızla, TOBB’la, TÜSİAD’la, MÜSİAD’la, DEİK’le, TİM’le ve aynısı bütün kuruluşlarla bir araya geleceğiz. Dinleyeceğiz. Ne tür hatalar yaşıyorlar, uygulamada ne tür problemler ile karşı karşıya kalıyorlar şunları teker teker konuşacağız, tartışacağız. Ortak bir akılla yapılması gereken planlamaları yapacağız.” açıklamasında bulundu.

İstişareye sonuna kadar açık olacaklarını altını çizen Bakan Elvan, “Hiçbir insanımızın, vatandaşımızın kafasının gerisinde en küçük endişe olmasın. Kapılarımız 24 saat tamamiyle açık olacak. Bizim de uygun gördüğümüz, rasyonel ve haklı gördüğümüz hangi mevzu varsa, reform niteliğinde olan her konuda gerekli adımları atacağız, kararlılıkla atacağız.” ifadesini kullandı.

Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesi noktasında hala atılması gereken adımlar olduğuna işaret ederek, “Türkiye yatırımcılar yönünden hem yerli hem de uluslararası yatırımcılar yönünden bir cazibe merkezi olsun istiyoruz. Bu noktada atılması gereken adımları tekrar kararlılıkla atacağız. Bunu bilhassa vurgulamak istiyoruz.” diye konuştu.

BDDK ve bankalarla da bir araya geleceklerini açıklayan Lütfi Elvan, “Karşılaştıkları hatalar, öneriler nelerse, şunları teker teker ele alıp, atılması gereken adımlar varsa atacağız.” şeklinde kontu.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan görevlendirilmesinin sonrasında bakanlık bürokratlarıyla bir araya yaklaştığını belirterek, “Arkadaşlara şunu söyledim; ‘Arkadaşlar beni eleştireceksiniz. Eğer siz bana ‘Efendim siz doğrusunu biliyorsunuz’ derseniz ben sizinle çalışmam’. Bu kurumda çalışan bütün bürokrat arkadaşlarımızı, en alt kademeden en üst kademeye kadar her bir arkadaşımızı dinleyeceğiz. Bir taraftan sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geleceğiz, bu işin rasyoneli neyse onu yapacağız. Hazine ve Maliye bürokratlarımıza sonuna kadar güveniyorum.” ifadesini kullandı.

“Kanun neyi emrediyorsa onu yapacaksınız”

Düzenleyici ve denetleyici kurumların bağımsızlığına dair suallere da cevap veren Elvan, Bankacılık Kanunu’nun 82’nci maddesinde yer alan “BDDK, kendine verdiği planlama ve denetlemeyle alakalı görev ve yetkisi kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirir ve kullanır” hükmüne işaret etti.

Bakan Elvan, kanun gayet açık olduğunu söyleyerek, “BDDK ve SPK başkanımızla da görüşbütün. Kendisine aynen şunu ifade ettim; ‘Kanun neyi söylüyorsa, neyi emrediyorsa onu yapacaksınız’ dedim. Merkez Bankası Kanunu da açık, kuşkusuz bağımsızdır, bu konuda daha çok söyleyecek bir şeyim yok diye düşünüyorum.” dedi.

Elvan, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinde kesinlikle Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı’nın da olması gerekliliğini dile getirerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Neticede kalkınmadan bahsediyorsak bu konuda Başkanımızın bu işin içinde olması gerekiyor. Diğer taraftan, geçmişteki Ekonomi Koordinasyon Kurulundan bahsedildi. Bu mevzulara yönelik olarak hangi bakanlıklar var diye düşündüğümüzde, Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıklarımız var. Bu 4 bakanlığımızla mali yapımıza yönelik, diğer mevzulara yönelik sık sık bir araya gelmemiz, koordineli çalışmamız gerekiyor. Önümüzdeki süreçte 4 bakanlık ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı başta olmak üzere çok yakın çalışma ve koordinasyon içinde olacağız. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın bakış açısıyla diğer bakanlığımızın görüşleri örtüşmeyebilir. Bu bakanlıklarla sık sık bir araya geleceğiz, yol haritamızı bir arada konuşacağız ve tartışacağız.”

“Vergilerde öngörülebilirliği sağlamak son derece mühim”

Gelir vergisi ve kurumlar vergisinin tek yasada toplanmasına yönelik önerileri de değerlendiren Lütfi Elvan, geçmişte bu konuda bir çalışma yapıldığını anımsattı.

Elvan, bu mevzuyu ekibiyle şimdilik tartışmadığını yalnız mühim olduğunu belirterek, “Genellikle vergilerde öngörülebilirliği sağlamak, sadeleştirme, basitleştirme ve vatandaş memnuniyeti son derece mühim. Bu mevzuları arkadaşlarımızla çalışalım, bu konuda öngörülebilirliği daha da artıran daha da şeffaf yapıda sistemi meydana koyacak çalışmayı yaptıktan sonra sizlerle paylaşalım.” diye konuştu.

Bakan Elvan, Kamu İhale Kanunu’na yönelik eleştirilere de cevap verirken, Avrupa Birliği direktifleri ve mevzuatında belirli sektöre yönelik ayrı planlamalar olduğunu söyledi.

Türkiye’deki Kamu İhale Kanunu’nun bütün ihaleleri kapsadığına ilgi çeken Elvan, “Bizim Kamu İhale Yasamızın gözden geçirilmesi gerekiyor. Genellikle enerji, doğal gaz ve büyük ulaşım altyapısı gibi büyük ölçekli yatırımlara yönelik değişik mevzuatı var AB’nin. Bu konuda çalışmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Lütfi Elvan, Kamu İhale Kurumu Başkanı’ndan da istisnalar mevzusu ile alakalı çalışma yapmasını ve kurum bazında istisna oranlarının tespit edilmesini istediğini dile getirdi.

Elvan, Taşıt Kanunu’nun, taşıt yönetiminde faaliyet ve verimliliği gözetecek şekilde güncellenmesinin önerilmesi üstüne, bu konuda Bakanlığının bir çalışması olduğunu bildirdi.

Faizsiz konut edindirme kampanyaları

Bakan Elvan, gelir seviyesi düşük yurttaşların yanında olacaklarını, hiçbir vakit onların mağduriyetine yol açacak bir girişimde bulunmayacaklarını vurguladı.

Ekonomideki kayıt dışılığa dair soru üstüne Elvan, bunun mühim ve öncelik verdikleri mevzulardan biri olduğunu ifade etti.

Lütfi Elvan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine dair bir soru üstüne, “TÜİK’in bütün bilgileri Avrupa İstatistik Ofisine (Eurostat) açık. TÜİK, uluslararası standartlarda kredibilitesi yüksek bir kurumumuzdur. Genellikle TÜİK Başkanımıza ‘Eğer toplumda bu tür söylentiler varsa, bu tür ifadeler kullanılıyorsa, istatistik bölümünde çalışan bilim adamı, öğretim delegesi ve hocalarımızla bir araya geleceksin. Nasıl bir teknik ve mekanizma ortamında çalışmalarımızı yürüttüğümüzü açıklıkla anlatacaksın’ dedim. Aylık sahadan 585 bin veri alınıyor. Alınan her bir verinin fotoğrafları çekiliyor ve kayda alınıyor. Yeni bir sistemi tamamlama aşamasındalar.” verisini verdi.

TÜFE kapsamında 81 il merkezi ve 225 ilçeden, aylık olarak aşağı yukarı 28 bin iş yerinden 895 madde çeşidi ile 545 bine yakın fiyat derlendiğini izah eden Elvan, enflasyon rakamlarının belirli bir gelir grubuna ait olmadığını, ülkenin tamamına yönelik bir gösterge olduğunu söyledi.

Bakan Elvan, faizsiz ev ve konut edindirme kampanyaları ve şirketlerine dair soruya, “Bununla alakalı BDDK Başkanımızdan hızla bir çalışma yapılıp, bu çalışmanın bakanlığımızla paylaşılmasını istedim. Eğer bu tür bir yasa öneriyi verilmesi mevzusu benimsenirse, açıkçası biz adım atmak arzusundayız. Bu mevzuyla alakalı bir adım atmalıyız.” cevabını verdi.

Elvan, Kovid-19 salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında meydana gelen finansal ihtiyacın karşılanması, tekrar salgın sebebiyle yaşanabilecek muhtemel risklerin bertaraf edilebilmesini teminen Hazine nakit rezervinin yüksek tutulması suretiyle borçlanma tutarlarının artırıldığını ifade ederek, Ocak-ağustos itibarıyla kümülatif iç borç çevirme seviyesinin yüzde 211,1 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Salgının finansmanına yönelik akut etkisi belirginleştikten sonra iç borç çevirme oranlarının kısa sürede aşağı çekildiğini hatırlatan Lütfi Elvan, “Eylül, ekim aylarında ortalama yüzde 42,2 olarak gerçekleşmiştir. 2021 senesi Finansman Programı kapsamında de yüzde 120 iç borç çevirme seviyesi planlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Komisyonda, Hazine ve Maliye Bakanlığının yanı sıra Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun bütçeleri kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, görüşmelerin sonrasında komisyon delegesi milletvekilleriyle bir arada Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a çiçek takdim etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri