DünyaEkonomiGündem

Bakan Dönmez: Karadeniz’de keşfedilen gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olacağını söyleyebiliriz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında, Karadeniz'de keşif oluşturulan bölümde sismik inceleme çalışmalarının aşağı yukarıya 14 ay evvel başladığını söyledi.

Abone Ol  
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında, Karadeniz’de keşif oluşturulan bölümde sismik inceleme çalışmalarının aşağı yukarıya 14 ay evvel başladığını söyledi.

Çalışmalar kapsamında yerin binlerce metre altının röntgeninin çekildiğini dile getiren Dönmez, eksperlerin değerlendirmeleri ışığında çalışmaların devam ettirilmesi neticesi başarının elde edildiğini belirtti.

Dönmez, bölümde deniz derinliğinin 2 bin 100 metre seviyesinde bulunduğuna ilgi çekerek, “1500 metre seviyesinde bir kazıdan sonra 2 adet gaz rezervuarı keşfettik. Bir tanesi aşağı yukarıya 100 metre, öteki 400 metre seviyesinde. Gaz akışı gelmeye başladı buradan. Teknik ekip burada gazları test etti. Basınç okumaları yapıldı. Gaz keşfi bulunduğu kararına varmış olduk. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik ve teknik ekiple de kendine konuyu çeşitli sunumla anlattık. Esasında bugün 83 milyonla değil, bölümde yaşayan, yaşamayan her bireyin merakla beklediği bu haberi paylaşmış olduk.” diye konuştu.

Karadeniz’de 2004’ten bu yana yabancı şirketlerle ortaklıklar kurularak 6 derin deniz sondajının gerçekleştirildiğini bildiren Dönmez, şu şekilde devam etti:

“Maalesef keşif yakalayamadık. Keşif oluşturulan saha ise daha evvel sismik incelemesi yapılmamış yeni bir sahaydı. 3-4 yıl evvel de Romanya’da, oran olarak yakın bir sahada miktarı bugüne göre daha düşük bir keşif oldu. İlk etapta 2 bin kilometrekarelik bir sismik çalışma yaptık. İlk sondajı da potansiyeli en yüksek sahada yaptık. Tamamı 8 bin kilometrekare olan bir alan. Buralarda da sismik çalışmalara başlayacağız. Aşağıda kalan formasyon benzer kalitede. İleride yeni keşif kuyuları da açacağız. Rakam biraz daha netleşecek ama beklentimiz bu rakamın yukarıya yönlü revize edilmesi.”

“Keşif, 7-8 yıllık tüketime karşılık geliyor”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin yıllık natüral gaz kullanımının 45-50 milyar metreküp bulunduğuna işaret ederek, “Bu keşif, hiçbir yerden kaynak almamış olsak ülkemizin aşağı yukarıya 7-8 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek fakat tabii keşifler devam edecek, belki bu rakam daha da artacak.” ifadesini kullandı.

İlk gazın kenara ulaştırılması amacıyla 2023 yılının hedeflendiğini ifade eden Dönmez, sahadan gerçekleştirilecek üretim amacıyla düzenleme yapılacağını dile getirdi.

Dönmez, bu tip sahalarda ilk üretimin görece düşük olma ihtimalini fakat bu aşamaların hepsinin planlanarak sektör ve kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Bakan Dönmez, rezervin ekonomik değerine ilişkin, “Bundan ileri gaz ve petrol fiyatlarını bilmeden geleceğe dönük tahminde bulunmak zor. Dünyada küresel ölçekte gaz fiyatları petrole endeksli gerçekleşiyor. Geriye dönük 3-5 yıllık perspektifle bakarsak bu miktardaki gazın ekonomik değerinin 65 milyar dolar olacağını söyleyebiliriz.” dedi.

Türkiye Petrolleri’nin (TP) son yıllarda ciddi birikim ve deneyim kazandığını altını çizen Dönmez, şunları ifade etti:

“Bundan sonra sondaj ve sismik çalışmaları kendi imkanlarımızla yapacağız. Kıyıya boru hattı çekimi bir defa yapılacak bir iş. Muhtemelen ihale etmek amacıyla uluslararası ölçekte yapılacak. Onun dışında işletme tamamıyla TP üzerinden olacak. Kıyıya geldikten sonra da sisteme bağlamak amacıyla yerli, milli imkanlarla ve kendi personelimizle bu gazı işletip evinize kadar getireceğiz. Biz natural gaz ve petrole yıllık 40 milyar dolar orantısında ödeme yapıyoruz. Bunları da azaltacağız ve cari açığa pozitif katkısı olacak.”

Doğu Akdeniz’deki arama çalışmaları

Doğu Akdeniz’deki çalışmalara da değinen Bakan Dönmez, dünya örneklerinin Türkiye’nin tezlerini destekler kalitede bulunduğunu söyledi.

Dönmez, bölümde “Türkiye’yi oyunun dışında tutalım” zihniyeti bulunduğuna ilgi çekerek şunları kaydetti:

“Buradan geri adım atmadık, son derece haklıyız. Türkiye eski Türkiye değil. Sahada kazanıp masada kaybeden bir ülke değil. Diyaloğa da açığız. Bunu da defaatle söyledik. Son dönemde AB girişimiyle Yunanistan ile aramızda bir diyalog başlamıştı ama aradan birkaç hafta geçmeden Yunanistan gitti Mısır ile bu anlaşmayı yaptı. Yunanistan bugüne kadar da masaya gelmekten çekinmiş, kazanımlarını da sahada değil masada kazanmış bir ülkedir. Haklı görünmeye çalışıyor. Artık Türkiye’de buna ‘evet’ diyecek idare de önder de yok. Evet diyaloğa açığız ama kendi yetki alanımızı da kimseyle paylaşmaya razı değiliz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri