Genel

Bakan Dönmez: Karadeniz ve Doğu Akdeniz’den yeni müjdeler alacağımız günler yakındır

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde dua edilmesinin sonrası Türk Büyükleri Anıtı'nda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Abone Ol  
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında geldiği Bilecik’in Söğüt eyaletinde “Kuyulu Mescid Çevre Düzenlemesi Açılış Töreni”ne katıldı. Açılışın sonrası Hükümet Konağı önünde mehteran ile beraber Ertuğrul Gazi Türbesi’ne yürüyüş gerçekleştirildi. Ertuğrul Gazi Türbesi’nde dua edilmesinin sonrası Türk Büyükleri Anıtı’nda saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra geçilen merasim bölümünde konuşan Dönmez, 739. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Söğüt’te filizlenen Osmanlı çınarının gölgesiyle huzur ve barışa kavuşan gönül coğrafyamıza gönül dolusu selam olsun.” diyen Bakan Dönmez, şu şekilde devam etti:

“Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan ve şanlı ordusuna, Gıyaseddin Keyhüsrev’e, Alaaddin Keykubat’a, Süleyman Şah’a selam olsun. Dirilişin tohumlarını atan Ertuğrul Gazi’ye, cihan devletinin kuruluş bayrağını diken Osman Gazi’ye, Osmanlı’yı beylikten devlete dönüştüren Orhan Gazi’ye, Anadolu’yu manevi fetihlerle imar eden erenlere, cesaretleriyle bastığı toprakları titreten alperenlere selam olsun. Cenabıhak hepsinden razı olsun. Bizlere bu cennet vatanı bırakan aziz şehitlerimizden Tanrı razı olsun. Ertuğrul Gazi’nin Ahlat’tan Söğüt’e uzanan yürüyüşü, gerçekten büyük bir imparatorluğun, büyük bir uygarlığın de ilk adımlarıydı.”

“Hamdolsun tarih tekrar aslına dönüyor bugün”

Dönmez, Osmanlı’nın adım attığı her toprakta adaleti, barışı ve huzuru tesis ettiğini belirterek, tüm tebaasına ayırım yapmadan hoşgörüyle geldiğini vurguladı.

Fethedilen toprakları imar ederek ayağa kaldırdığını izah eden Dönmez, “Bütün bu hasletler uygarlıkimizin insana verilen dşayetin de en güzel örneğidir. Bizler fethettiğimiz topraklarda hiçbir vakit sömürgeci bir anlayışla hükmetmedik. Medeniyetimizi diğer uluslerin kan ve gözyaşları, hayal kırıklıkları, üzüntüleri üstüne inşa etmedik. Bizler o topraklardan çekilirken bile arkada kalanlar hep hasretle yad etti bizleri. Bir gün tekrar döneceğimiz günü beklediler.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, dünyanın son 100 senedir geldiği noktayı görünce Osmanlı’nın kurduğu insan merkezli uygarlık ve idare anlayışının değerinin daha da iyi anlaşıldığını dile getirerek şu şekilde devam etti:

“Bugün dünyada sırf renginden, dilinden, dininden ya da kimliğinden ötürü itilip kakılan, hor görülen, aşağılanan milyonlarca insan var. ‘Yaratılanı severiz, Yaradan’dan ötürü’ diyen bir uygarlığın insan onuruna, insan haysiyetine, insan şan ve şerefine nasıl değer verildiğini tüm dünyaya gösterdik. Hamdolsun tarih tekrar aslına dönüyor bugün. Atalarımızdan devraldığımız bu bayrağı sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle bugün bizler taşıyoruz. Nasıl ki Osmanlı mazlum ve mağdur halklar amacıyla sığınılacak güvenilir bir liman, gölgesinde huzur tespit edilen el emin bir beldeydi bugün de Türkiye Cumhuriyeti aynı mirası yaşatıyor. Tarih önünde sorumluluğumuz ağır. Geçmişte Şark Meselesi, azınlıklar bugün de Doğu Akdeniz bahane edilerek Türkiye’ye karşı atılan her adım gerçekten Türkiye’yi saf dışı bırakmak amacıyla kurulan tuzaklardan diğer hiçbir şey değil. Biz bu tuzakları boza boza bugünlere geldik.”

“Doğu Akdeniz’de kimse ateşle oynamasın”

“Dünya tarihine dönüp baksak yüzyılları, ülkeleri, halkları kana, kaosa ve kargaşaya sürükleyenler hep kendileri oldu.” diyen Dönmez, şunları kaydetti:

“İstiyorlar ki biz söyleyelim, siz yapın. Biz söyleyelim, siz ‘Hay hay’ deyin. Bizim çizdiğimiz sınırların dışına çıkarsanız hizaya getiririz. Artık o defterler kapandı. Ele sunar talkını, kendi yutar salkımı. Demokrasiyi kendi çıkarlarına alet edenler bugün gelmiş dünyaya demokrasi dersi vermeye kalkıyor. Tarihlerini masum halkların kanlarıyla yazanlar bugün yenemeyeceklerini anladıkları ülkelerle ve liderleriyle; tehditlerle, şantajlarla, manipülasyonlarla ahlaksız bir mücadele içerisindeler. Doğu Akdeniz’de hiçbir hakkı ve hukuku olmayan bölge dışı aktörlerin, birlik ortamında öncülük oynama hevesleri şayet sorumsuzca davranışlara neden olursa kuşkusuz bunun karşılığını alırlar. Doğu Akdeniz’de kimse ateşle oynamasın.

Kamuoylarını kendi yalanlarına inandırmak amacıyla her gün Türkiye ile alakalı zehirlerini kusmaktan imtina etmiyorlar. Olayı hukuk bağlamından çıkarıp siyasileştirmek amacıyla tarihi bir nefret aracı olarak kullanıyorlar. Hâlbuki bu tarihi en iyi siz bilirsiniz. Geldiğiniz gibi gitmeyi en iyi siz bilirsiniz. En zor vakitte dahi bu ulus bağrından Sütçü İmamlar, Nene Hatunlar, Kara Fatmalar çıkarır da sizin zilletinize katiyen boğun eğmez.”

Dönmez, her alanda bağımsız bir Türkiye yoluna baş koyduklarını anlatarak “Ekonomide, diplomaside, güvenilirkte ve en önemi enerjide bağımsızlık amacıyla doğru herkezin bildiği yolda yürümeye devam edeceğiz. Karadeniz’de tarihimizin en büyük keşfini yaptık. Önce arayamazsınız dediler, aramaya başladık. Daha sonra arasanız da bulamazsınız dediler, bulduk. Şimdi bulsanız da çıkartamazsınız diyorlar. Tanrı’ın izniyle nasıl bulduysak çıkartmasını da biliriz. İnşallah Karadeniz’den ve Doğu Akdeniz’den yeni müjdeler alacağımız günler yakındır. Biz milletimizin aydınlık geleceğine baş koyduk ve bu uğurda gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Ertuğrul Gazi FSRU gemisi doğal gaz arz güvenliğimize mühim bir esneklik kazandıracak”

Türkiye’nin natural gaz arz güvenilirğindeki tek eksik parça yerli natural gaz üretimi olduğunu bildiren Dönmez, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hamdolsun o meseleyi de bundan sonra hallediyoruz. Kaynak zengini ülke olmamamıza karşın yer altı natural gaz depolama, LNG ve FSRU tesisleriyle mühim bir natural gaz depolama hacmi kazandırdık. Şimdi buradan bir haberi ilk defa sizlerle paylaşmak istiyorum. 2 sene evvel Sayın Cumhurdiğernımızın talimatlarıyla yapımına başladığımız Türkiye’nin yeni FSRU gemisi, Yüzer Doğal Gaz Depolama ve Gazlaştırma Gemisi inşallah sene sonucunda inşallah Türkiye’de olacak. Sayın Cumhurdiğernımız gemimize ‘Ertuğrul Gazi’ adını verdiler. Gemimizin testleri şu an devam ediyor. Testlerin bitiminin anında sonrası Türkiye’ye doğru yola çıkacak. Biri Hatay’da öteki de İzmir’de olmak üzere 2 FSRU gemimiz vardı. İnşallah bunun biri kendi mülkümüzde özel sektöre ait. Yeni ileriki gemi BOTAŞ’ın mülkünde olacak. Diğer kiralık olan gemiyi de iade edeceğiz. İnşallah senebaşı itibarıyla Ertuğrul Gazi Yüzer Doğal Gaz Gemisi’ni Hatay’daki terminale bağlayarak hizmete alacağız. Milletimize hayırlı, uğurlu olsun.

Ertuğrul Gazi FSRU gemisi 170 bin metreküp LNG depolama kapasitesine sahip. Gaz formundaki miktarı 102 milyon metreküpe eşit. Ertuğrul Gazi günde 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip. FSRU tesisleriyle bundan sonra boru hatlarına bağlı kalmadan, değişik kaynak ülke ya da spot piyasalardan gaz tedarik edebileceğiz. Gaz iletim ve dağıtımında yatırım ve taşıma maliyetlerini en az indirerek, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturacağız. Genellikle kışın pik tüketim zamanlarındaki mevsimsel dalgalanmaların, teknik ya da jeopolitik risklerden kaynaklı kesintilerin de bu sayede önüne işlemiş olacağız. Ertuğrul Gazi FSRU gemisi doğal gaz arz güvenliğimize mühim bir esneklik kazandıracak.”

Türkiye’nin kendi doğal gazını geliştirmeye başladığı vakit bambaşka bir kapı açılacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Hedefimiz belli. Net ihracatçı imkan kadar aramaya, sondaja devam edeceğiz. Her platformda, her koşul ve koşulda hakkımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Hayalperestlere, sonu belirsiz maceraya atılmaya kalkışanlara izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin uzattığı arkadaş elini havada bırakanlar günün sonucunda pişman olacaklar. O yüzden iş işten geçmeden herkes yanlıştan dönsün. Bu duygu ve düşüncelerle, kuruluş ve kurtuluş beldemiz Söğüt’te sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Ertuğrul Gazi’nin ve Alperenlerin yaktığı, 739 senedir hiç sönmeden yanan diriliş ruhunun ilanihaye devam etmesini Cenabıhak’tan niyaz ederim.”

Törende armağan takdiminin sonrası mehteran takımı mini bir konser verdi.

Etkinliğe, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, birtakım ulusvekilleri, belediye diğernları ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri