EkonomiGenel

Bakan Dönmez: Hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de keşiflerimizin devamı gelecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) doğrultusundan düzenlenen "Arama ve Üretim Sektörü 12. İstişare Toplantısı'na videokonferans vasıtasıyla katıldı.

Abone Ol  
 
58 / 100

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) doğrultusundan düzenlenen “Arama ve Üretim Sektörü 12. İstişare Toplantısı’na videokonferans vasıtasıyla katıldı.

Bakan Dönmez, Fatih sondaj gemisinin keşfettiği 405 milyar metreküplük natural gaz rezervi, Libya ile imzalanan ve deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşma, Kanuni sondaj gemisinin filoya dahil edilmesi, Yavuz sondaj gemisinin Doğu Akdeniz’de sondaja başlaması gibi ilerlemelerle Türkiye’nin derin deniz arama ve sondajcılığında değişik bir noktaya yaklaştığını ifade etti.

Derin deniz aramalarının yüzde 40’ının son iki senede yapıldığına işaret eden Dönmez, bu süreçte 2016-2017 dönemine göre deniz alanlarında yapılan üç ebatlı sismik veri toplama faaliyetlerinde yüzde 43, iki ebatlı sismik veri toplama faaliyetlerinde yüzde 300 artış sağlandığı aktardı.

Dönmez, “Denizlerimizdeki 50 senelik arama ve sondaj faaliyetlerimizin, bu çabanın, uğraşın, emeğin karşılığını Tuna-1 kuyusunda aldık. İnşallah hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de keşiflerimizin devamı gelecek.” diye konuştu.

Türkiye’nin bundan sonra yerli derin deniz sondaj ekibi ve becerileriyle küresel bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini altını çizen Dönmez,”10 yıl öncesine kadar uluslararası ortaklıklarla yürüttüğümüz bu işlerde, bugün yerli üretimin de gücüyle mühim bir know-how, bilgi ve deney kazandık. Sakarya gaz sahasındaki keşiften sonra pek çok ülke kendi karasularında arama ve sondaj yapmamızı istedi. Şu anda önceliğimiz yurt içi bulunduğu için bu teklifleri geri çevirdik.” ifadelerini kullandı.

Karada yürütülen faaliyetler

Dönmez, Türkiye’nin yalnızca denizlerde değil karada da mühim ivme yakaladığını belirterek, son 18 senede yeni keşiflerle bir arada 321 milyon varil ham petrol ve 11,8 milyar metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirildiğini, ilaveten sahip olunan fiyatlarla 14,5 milyar dolarlık yerli ham petrol üretimi ve 2,1 milyar dolarlık yerli gaz üretimi yapıldığını bildirdi.

Günlük ham petrol üretiminin 1998 yılından sonra ilk defa 60 bin varili geçtiğini dile getiren Dönmez, “5 senelik periyotlara baktığımızda, 2010 ile 2015 arası ham petrol üretimimiz 83,6 milyon varil iken, bu rakam 2015 ile 2019 arasında 94 milyon varile yükseldi.” dedi.

Türkiye’de rezervlerin üretilebilir duruma gelmesinin ve ülke ekonomisine kazandırılmasının mühim bulunduğunu altını çizen Dönmez, “Bulduğumuz her bir rezerv cari açığımızın oran olarak de olsa düşüşünü sağlamaktadır. Az ya da çok demeden nerede ne varsa bulmaya, geliştirmeye devam edeceğiz. Bu inanç ve azim bizlere yeni Tuna-1’lerin kapısını aralayacaktır.” diye konuştu.

Dönmez, bu yıl yaşanan bütün olumsuzluklara karşın 10 ayda 84 kuyu açıldığına ilgi çekerek, toplamda 201 bin 728 metre sondaj yapıldığını ve yıl sonu itibarıyla bu rakamın daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Yeni teknolojilerin ve yöntemlerin döneme alınmasıyla sahip olunan ham petrol üretim sahalarındaki üretilebilirlik oranını yüzde 19’dan yukarıya civarlara taşımayı amaçladıklarını ifade eden Dönmez, 2020’nin başından beri arama ve işletme ruhsatı sayılarının son 5 senenin en yüksek rakamına ulaştığını kaydetti.

Muhabir: Büşranur Begçecanlı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri