Genel

Bakan Akar: Türk-Rus askeri heyetlerinin teknik görüşmeleri yapıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ve Rus askeri birliklerinin Karabağ'daki ateşkes ardından yürütülecek çalışmaları ele alabilmek üzere Ankara'da teknik görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, "Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışmamız devam ediyor." dedi.

Abone Ol  
 
66 / 100

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk ve Rus askeri birliklerinin Karabağ’daki ateşkes ardından yürütülecek çalışmaları ele alabilmek üzere Ankara’da teknik görüşmeler gerçekleştirdiğini belirterek, “Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışmamız devam ediyor.” dedi.

Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları ile Bakan yardımcıları Yunus Emre KaraOsmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da katılımı ile video konferans toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Libya’daki Savunma Emniyet İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığı, NATO Karargahı’ndaki Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanı, KKTC’deki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı’nın yanı sıra Muharip Hava Kuvveti ve Donanma komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son hale dair bilgi verdi.

Savunma ve emniyet hususları kapsamında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele harekatları ve koronavirüsle mücadelede yapılan tedbirlerin de ele alındığı toplantıda talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yoğun bir dönemden geçtiğini belirtti.

Görevlerini başarı ile yerine getiren bütün personeli kutlayan Akar, “İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek amacıyla bize verdiği görevleri başaracağız.” diye konuştu.

Dağlık Karabağ’a dair imzalanan uyuşma ardından Türkiye ve Rusya Savunma Bakanlıkları arasında mutabakat muhtırasının imzalandığını hatırlatan Akar, “Bunların hepsi çerçeve, bunun altını doldurmak için çalışmak gerekiyor. Bununla ilgilı geniş bir teknik kurul Rusya’dan geldi. Görüşmeler yapıldı, karşılıklı çalışmamız devam ediyor.” diye konuştu.

Akar, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilirken evleri, ormanları yakmasına da reaksiyon gösterdi.

“Kıbrıs, Türkiye’nin milli bir meseledir”

KKTC’nin 37. kuruluş yıl dönümünü de bir kez daha kutlayan Akar, şunları söyledi:

“KKTC’nin emniyet içinde olması için elimizden geleni yapmamız lazım. Güvenliği sağlansın ki arkasından refah gelebilsin. Bu hususta bizim tutumumuz belli, Kıbrıs, Türkiye’nin milli bir meseledir. Yeni dönemde de bu aynı şekilde devam edecektir. Daha önceki tutum, hal ve düşüncelerimiz neyse aynı bakış açısında, duruştayız. Bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız KKTC’nin 37. kuruluş yıl dönümü bundan dolayı düzenlenen törende yaptığı konuşmasında her şeyi açık ve net şekilde meydana koydular. O çerçevede soruna bakıp, elimizden gelen gayreti göstermek halundayız. Dileğimiz, temennimiz barışçıl, siyasi yol ve yollarla kalıcı bir çözümün meydana çıkmasıdır. Bu arada Rumların uzlaşmaz tutumlarından vazgeçmesi, oradaki Türk varlığının kabul edilmesi, onların egemen ve eşit nedenler bulunduğunun bilinmesi lazım. Herhangi bir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi defaten söyledik, esasen bunun bir mümkünatı da yok. Türkiye olarak her vakit bulunduğu gibi KKTC’nin hakkına, hukukunu sahip çıkacak, hiçbir şekilde çiğnetmeyeceğiz.”

Türkiye’nin garantörlükten doğan sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini belirten Akar, hiçbir oldubittiye izin vermeyeceklerini de yineledi.

Araştırma gemilerinin Doğu Akdeniz’deki teknik ve bilimsel çalışmalarının sürdürdüğünü ifade eden Akar, “Bu gemilerimiz çalışmalarını sürdürüyor, biz de onların güvenliğini sağlıyor, onlara refakat ediyoruz. Bu hususta kararlıyız. TSK olarak bizler, karada, denizde, havada ülkemizin ve milletimizin hak, ilgi ve menfaatlerini güvenliğini sağlamak ve kollamakta kararlıyız.” diye konuştu.

Sözlerinin sonucunda şehit ve gazileri minnetle yad eden Hulusi Akar, şunları kaydetti:

“Peygamber ocağı olarak da tanınan ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, aklın ve bilimin ışığında, anayasa ve yasalar kapsamında Cumhurbaşkanımızın talimatları tarafında ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi anlayışı’ içinde her türlü zorluğa göğüs gererek milletinin emrinde, görevinin başındadır.”

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri