DünyaGenelGündem

Bakan Akar: En kısa sürede Mehmetçik, Azerbaycan’daki görevlerinin başına gidecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Milli Savunma Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile dün Türk Havacılık ve Uzay Sanayiini (TUSAŞ) ziyaret etti.

Abone Ol  
 
69 / 100

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Milli Savunma Bakan Yardımcıları Şuay Alpay ve Muhsin Dere ile dün Türk Havacılık ve Uzay Sanayiini (TUSAŞ) ziyaret etti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bozdoğan ve başka yetkililer doğrultusundan karşılanan Akar ve komutanlar, projelere dair bilgi aldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemlerinden birini yaşadığını belirten Akar, “Şu ana kadar Mehmetçik görevini büyük bir başarı ile gerçekleştirdi, inşallah bundan sonra da görevlerini başarı ile yerine getirmeye devam edecektir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özcülüğünde Türkiye’nin uluslararası alanda bundan sonra bir özne durumuna yaklaştığını ifade eden Akar, bu durumun itibarla bir arada büyük bir mesuliyet da getirdiğini söyledi.

Söz hususu sorumluluğu yerine getirebilmek için çok daha çok çalışmanın önemini altını çizen Akar, “TSK, binlerce senelik şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerlerimize, ruh kökümüze bağlı olarak başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere bütün tehdit ve tehlikelere karşı da azim ve kararlılıkla mücadele etmektedir.” dedi.

Mehmetçiğin lüzum yurt içi lüzum sınır ötesinde zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıyla yapmaya devam ettiğini dile getiren Akar, Azerbaycan’ın topraklarını işgal altından kurtarmasına yönelik de değerlendirmelerde bulundu.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir başarı göstererek 30 seneye yakın süredir Ermenistan işgalindeki topraklarını geri aldığını belirten Akar, Karabağ’a dair imzalanan anlaşmaya yönelik, “Rusya ile yaptığımız görüşmeler var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bütün hak ve menfaatlerinin korunması, kollanması hususu ile alakalı yapılması gereken ne varsa onları yaptık, yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Türkü’nün başarısının tahkimi için gerekenleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Akar, “Azerbaycan ile alakalı tezkere de çıktı. Hazırlıklarımız tamam. Bu tezkerenin gereği olarak en kısa sürede Mehmetçik, Azerbaycan’daki görevlerinin başına gidecek. Bununla alakalı olarak da özelikle Kara Kuvvetlerimiz çalışmalarını tamamladı. Onların nakliyesiyle alakalı Hava Kuvvetlerimiz de hazır.” diye konuştu.

Bazı Batılı siyasetçilerin “Azerbaycan ordusu Karabağ’ı yaktı, yıktı” söylemlerine de reaksiyon gösteren Akar, şunları söyledi:

“Gerçek dışı bu ifadeler tamamiyle hatalı değerlendirmelerdir. Orada Azerbaycan ordusu uluslararası hukuka aykırı hiçbir şey yapmadı. Yaptığı şeyin aslı ve esası; 30 yıldan beri işgal altındaki öz topraklarının kurtarılmasından ibarettir. Bunu da her bireyin bilmesi lazım. Ulu orta bu tür konuşmalarla Azerbaycan ordusunu suçlamak gibi bir Hataya düşmemeleri lazım. Azerbaycan ordusunu ‘yakıp-yıkmakla’ suçlamak aslında büyük gaflet, aslında büyük bir hatadır. İnsanın vatanını koruması, işgal altındaki topraklarını kurtarması mübarek bir görev. Azerbaycan ordusunun yaptığı şey bu. Bunun ötesinde, Ermenistan ordusu bütün dünyanın gözü önünde, çok aleni bir şekilde, göz göre göre Azerbaycan’ın yerleşim yerlerini, şehirlerini bombaladı.

Bütün dünya bunu gördü lakin bazıları hala kör, hala sağır. Bunların çağdaşlıktan, insan haklarından, demokrasi, tarafsızlıktan bahsetmesi aslında olası değil.”

“Yanlış bir yaklaşım, iyi komşuluğa yakışmıyor”

Doğu Akdeniz’de inceleme gemilerinin bilimsel ve teknik çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Akar, “Bu çalışmaları bir tahrik olarak, gerilimi yükseltme sebebi olarak göstermek, aslında ahlaki değerlerle bağdaşmayacak bir olay.” dedi.

Yunanistan’ın Ege’deki adaları uluslararası hukuka aykırı olarak silahlandırdığını belirten Akar, şu şekilde konuştu:

“Egemenliği rastgele bir şekilde Yunanistan’a verilmeyen adalarda gerçekleştirdikleri eylemler tamamiyle göz ardı ediliyor, onun dışında bizim yaptığımız bilimsel, teknik çalışmalar tahrik gibi gösteriliyor. Bu, aslında hatalı bir yaklaşım, iyi komşuluğa yakışmıyor. Bizim uzattığımız arkadaşlık eline karşı en hatalı hareketleri yapıyorlar. Biz siyasal çözümlerden, diyalogdan, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Bu hususta iyi niyetimizi gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Bunun da anlaşılmasını bekliyoruz. Bunun dışında bazı hareketlere tevessül etmelerinin iyi komşuluk ilişkileriyle izahının olası olmadığını da ifade etmek istiyorum.”

Kıbrıs’taki ilerlemelere de değinen Akar, “Kıbrıs’ta bir Türk varlığının olduğunu, yüzyıllardan beri orada yaşam sürdüren Türkler olduğunu görmeleri lazım. Onların haklarını teslim etmeleri lazım.” dedi. Akar, Türkiye’nin garantör olarak sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği, desteği ve teşviki vasıtası ile yerli ve milli savunma sanayisi hususu ile alakalı mühim adımların atıldığını ifade eden Akar, “Geldiğimiz noktadan memnunuz lakin işin burada bitmediğinin, bundan sonra daha çok işimiz olduğunun farkındayız. İnşallah el birliğiyle, gönül birliğiyle, kamu ve özel sektör iş birliğiyle çok daha mühim yerlere varacağımıza inanıyoruz.” diye konuştu.

Sözlerinin sonucunda şehit ve gazileri minnetle yad eden Akar, “Peygamber ocağı olarak da tanınan ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa ve yasalar çerçevesinde, Cumhurbaşkanımızın talimatları tarafında ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı’ içinde her türlü zorluğa göğüs gererek milletinin emrinde, görevinin başındadır.” dedi.

Toplantının sonrasında Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar, yapımı devam eden projeleri yerinde inceledi.​​​​​​​

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri