EğitimGenelGündem

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Yücel: “MEB ve YÖK mükemmel bir iş çıkardı”

Bahçeşehir Uğur (BAU) Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, "Türkiye'nin pandemi döneminde verilen eğitim ve öğretimi Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin yaptığı uzaktan öğretimle mukayese ettiğimizde Türkiye çok iyiydi. Milli Eğitim Bakanlığı'mız (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı ile pandemi vaktinde iş birliği içersinde çalışarak kusursuz bir iş meydana çıkardılar. Bunu Türkiye küçümsememelidir. Türkiye'nin 25 milyon öğrencisi var. Bütün bu öğrencilere erişilmiştir." dedi.

Abone Ol  
 
61 / 100

Bahçeşehir Uğur (BAU) Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, “Türkiye’nin pandemi döneminde verilen eğitim ve öğretimi Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin yaptığı uzaktan öğretimle mukayese ettiğimizde Türkiye çok iyiydi. Milli Eğitim Bakanlığı’mız (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı ile pandemi vaktinde iş birliği içersinde çalışarak kusursuz bir iş meydana çıkardılar. Bunu Türkiye küçümsememelidir. Türkiye’nin 25 milyon öğrencisi var. Bütün bu öğrencilere erişilmiştir.” dedi.

Enver Yücel, AA muhabirine pandemi döneminde eğitim-öğretimle alakalı açıklamalarda bulundu.

Salgın vakitsince dünyada 1 milyar 300 milyon öğrencinin okullara gidemediğini hatırlatan Yücel, pandemiden en çok eğitim sektörünün etkilendiğini kaydetti.

Pandemiyle beraber dünyada her sektörün dönüşüm yaşadığını ifade eden Yücel, her sektörün içerisinde plan edilen inovasyonların öne çekildiğini, eğitim pazarında de geri dönülemez biçimde yeniliklerin döneme alındığını aktardı.

Yücel, Kovid-19’un aşısı bulunsa dahi BAU eğitim kurumları olarak eski eğitim sistemine geçemeyeceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz eski sisteme geçmeyiz, uzaktan öğretimi devam ettiririz ama tabii kararınca devam ettiririz. Çünkü bundan sonra uzaktan öğretimin yanında, mahkemesiyle, sağlığıyla, tarımıyla, uzaktan yapılacak çok işler olacaktır. Hayat temelen buna doğru giderken siz birtakım işlerinizi uzaktan yapabilirsiniz, gerçekleştirmek durumundasınız. Hele de 5G teknolojisi geldikten sonra uygulanabilecek çok çok şey var.

Her çocuk okula gidiyor, birtakımı anlıyor birtakımı anlamıyor. Kimisinin ailesi destek olabiliyor kimisinin ailesi destek olamıyor. Kimisi özel ders alıyor kimisi alamıyor. Uzaktan bu ilişki var ise; okul her an çocuğa yardımcı olabilir. Öğrenci de yapamadığını hocasına ya da bir arkadaşına rahatça sorabilir. Yani uzaktan öğretim kültürü hep olacaktır. Elbette yüz yüze eğitimin konumunu tutmayacaktır ama gene de uzaktan uygulanabilecek işler de çok çok.”

Üniversite doğrultusunda uzaktan öğretime katılımın yüz yüze öğretimden çok bulunduğunu izah eden Yücel, notlarda da gerilemenin görülmediğini söyledi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin 12 Ekim’de öğretime başlayacağını açıklayan Yücel, vatan dışından ileriki ortalama 2 bin öğrencinin bulunacağını kaydetti.- “Fabrikasyon mantığıyla eğitim bundan sonra bundan sonra olmamalı”

Enver Yücel, Türkiye’de 16 Mart’ta okulların pandemi nedeniyle tatil edildiğini anımsatarak, anında ertesi gün uzaktan öğretime başladıklarını söyledi.

BAU olarak 2001 senesinden bu yana uzaktan eğitim verdiklerini izah eden Yücel, “Doğu ve Düney Doğu Anadolu yerlerinde öğrencilerimiz kar yağdığında okula gelemezdi biz o günün teknolojileriyle uzaktan ders anlattık.” ifadesini kullandı.

BAU’nun Ankara Teknoloji Geliştirme Gölgesi ve Yıldız Teknopark’ta yer alan 150 programcısının uzaktan öğretim konusu ile alakalı çalışmalara ağırlık verildiğini izah eden Yücel, şu verileri verdi:

“Yazılım kadrolarımız çalışmalarını yoğunlaştırdı ve biz de bir anda dönüşebildik, öğrencilerimize hızla ulaşabildik. Zaten tabletle başlayalı 7-8 sene oldu ama temel biz bir program yaptık. Yapay zekayı uzaktan öğretimle buluşturduk. Bireye özgü bir suni zeka temelli öğretim veriyoruz. Ne demek bu? Fabrikasyon mantığıyla eğitim bundan sonra bundan sonra olmamalı. Eğitim kişiselleşmeli. Her bir öğrenciyi yakalamak, her bir öğrencinin kabiliyetini, anladığını anlamadığını belirleme etmek bundan sonra olası. Siz o öğrenciye ona göre bir eğitim vermelisiniz. Öğrencinin hedeflerini görebilmelisiniz.

Ana okulundan başlayan bir çocuğun kariyerinde nerelere gidebileceğini görmek olası. Bütün bunları sahibi olan bir program yaptık. Bu programı ben bir sene evvel Boston’da Dünya Yapay Zeka (AI) Konferansı’nda sundum. Dünyada şimdilik bu tarzda çalışan bir sistem yok. Biz bunu ilk olarak ülkemizde yaptık Metodbox ismiyle.”

– “Bize özgü, milli bir programı meydana koymuş olduk”

BAU Eğitim Kurumları Başkanı Yücel, pandemiyle beraber öğretmenlerin canlı bir şekilde öğrencisiyle görüşmek istediğini belirterek, Zoom ve Teams gibi uygulamaların kullanıldığını fakat bu uygulamaların güvenilirliğinin sorgulandığını anlattı.

Cumhurbaşkanlığının da devlet kurumları başta olmak üzere olası bulunduğu kadar yerli programların kullanılması davetinde bulunduğunu hatırlatan Yücel, “Bu çağrının sonrası iki seneden bu yana kullanmakta bulunduğumuz suni zeka tabanlı şahsa özgü dijital öğrenme platformu Metodbox üzerinden yürüttüğümüz uzaktan eğitim dönemini başarı ile geçirirken, bir yandan da Türkiye’nin eğitim entegrasyonlu ilk yerli görünümlü konuşma platformu SeeMeet’i eğitim ve bilişim dünyasının beğenisine sunduk.” dedi.

SeeMeet ile imal edilen verilerin Türkiye’de kalacağını izah eden Yücel, sistemi kriptolu şekilde kurguladıklarını, bu amaçla azami civarda tutulduğunu söyledi.

“Yapay Zeka temelli görünümlü konuşma platformumuz SeeMeet ile bize özgü, milli bir programı meydana koymuş olduk. Kurumlarımız bünyesindeki 175 bin öğrencinin tamamı bunu kullanacak. Sınavları da buradan yapabiliyoruz.” diyen Yücel, programlamayı seemeet.live adresinden bedava olarak bütün Türkiye’nin hizmetine sunduklarını söyledi.

– “Özel okullar kendi fiziksel olanaklarına göre planlayacaklar”

Enver Yücel, 17 Ağustos’ta ana okulu eğitime başladıklarını ifade ederek, 8-12. sınıflarda yaz okulu kurslarını yaptıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim öğretim senesini 31 Ağustos’ta, yüz yüze eğitimi 21 Eylül’de başlatacağını hatırlatan Yücel, “Biz uzaktan ve yüz yüze olmak üzere hibrit şekilde başlatacağız, üçünü de gerçekleştirmek olası. Genellikle özel okullar kendi fiziksel olanaklarına göre planlayacaklar. Biz her yönüyle her şeye hazırız.” diye konuştu.

– “İlkokul öğrencisi, büyükler kadar uzun vakit ekran başında kalamıyor”

Enver Yücel, ana okulu ve ilköğretimde okulların bir an evvel açılması davetinde bulunarak, “Ana okulu ve ilkokul anında açılmalıdır. Bir; bu öğrencilerin anne-babası işe gidiyor. İki; uzaktan öğretimde bu öğrenci grubu büyükler kadar uzun vakit ekran başında kalamıyor. Diğer yandan sokaktan enfeksiyon alma riski yüksekken okulda hijyen tedbirlerinin daha çok olacağını basitçe varsayabiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

Yücel, “Kocaman bir kampüsü düşünün, ana okulu ve ilkokulu içeri aldığınızı düşünün. Sınıflar da çok büyükte yerler, öğrenciler birbirini görmez. Bunu gerçekleştirmek olası. Diğer yandan insan hayatının en mühim bölümü 0-6 yaş. Bu yaşlarda eve kapalı kalırsa çocuklar çok şey kaybederler. O amaçla okul evveli eğitim anında ve hızla başlamalı. Lisedeki çocuğun kayıbı telafi edilebilir ama ana okulu ve ilkokuldaki eksikliği, zeka ve dil gelişimini telafi etmek çok zor.” diye konuştu.

– “Öğrenciyle direkt ilişki kurabilen çok az ülkeden birisiyiz”

Yücel, Türk eğitim eko sisteminin, dünyayı sarsan Kovid-19 pandemisi vaktinde çok başarılı bir performans sergilediğini söyledi.

Yücel şu şekilde devam etti:

“Türkiye’nin pandemi döneminde verilen eğitim ve öğretimi Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin yaptığı uzaktan öğretimle mukayese ettiğimizde Türkiye çok iyiydi. Pandemi dönemindeki eğitim-öğretim etkinliği Türkiye’nin daha iyi idi. Biz özel sektörüz, bizimkini söylemiyorum, biz farklıyız.

Kamu yönünden baktığımızda Türkiye çok öndeydi. Tabii ki erişilemeyen yerler olmuştur, tabii ki sıkıntıları olmuştur ama dünya ölçeğine baktığımız vakit Türkiye’nin buradaki notu iyidir.

Milli Eğitim Bakanlığı’mız (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığı ile pandemi vakitsince iş birliği içersinde çalışarak kusursuz bir iş meydana çıkardılar. Bunu Türkiye küçümsememelidir. Türkiye’nin 25 milyon öğrencisi var. Bütün bu öğrencilere erişilmiştir.

Harvard Üniversitesi ‘bir sene açılmıyorum’ dedi. Öğrencilere ödev verdi, sonuçlarına göre ‘geçti’, ‘kaldı’ denilecek. Türkiye bu tür yapsa yer yerinden oynar. Fakat Türkiye televizyonla, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) TV ile her bir öğrenciye bir şekilde ulaşmayı başardı. Hem Türkiye’nin telekomünikasyon altyapısı buna uygun hem de öğretmenleri pratik. Küçümsememek lazım. Harvard’da, Oxford’da master yapan öğrencilerim var, Almanya’da eğitim mektupla yapılıyor, o ona mektup yazıyor, öbürü diğerine. Öğrenciyle direkt ilişki kurabilen çok az ülkeden birisiyiz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri