Sağlık

Bağırsak Yırtılmasına Sebep Olan Oyuncaklar!

Küçük parçalı cisimleri ortalık yerlerde ve çocukların ulaşabileceği noktalarda bırakmamaya dikkat!

Abone Ol  
 

Bazı oyuncak çeşitleri küçük çocuğu olan ailelerin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Bu kapsamda legolar, renkli mıknatıslar ve küçük parçaları olan oyuncaklar özellikle 0 – 3 yaş aralığındaki çocukların hayli dikkatini çekiyor.

Evlerde çoğunlukla bulunan ve 0 – 3 yaş arasındaki çocuklar için büyük tehlike arz eden söz konusu oyuncaklar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay, bu konuda ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini ve olası bir şüphe durumunda çocuktaki safralı kusma ve iştahsızlık gibi belirtilerin takip edilmesinin oldukça önemli olduğunu kaydetti.

Evlerde genellikle ortalık yerde ve çocukların ulaşabildiği noktalarda bırakılan metal paralar, takılar, saat pilleri, oyuncak parçaları, iğneler ve mıknatıslar gibi çeşitli cisimlerin çocuklar tarafından yutulma vakalarına sık sık rastlanıyor. Özellikle 0 – 3 yaş arasındaki çocuklarda daha sık karşılaşılan bir sorun olduğu bilinen söz konusu vakalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay, ailelerin bu konuda azami ölçüde dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Bağırsak Yırtılmasına Sebep Olan Oyuncaklar! 2 – mıknatıs

42 Adet Mıknatıs Yutan Çocuk!

Ailelerin küçük parçalı cisimleri ortalık yerlerde ve çocukların ulaşabileceği noktalarda bırakmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ali Çay, geçmişte 42 tane mıknatıs yutan 9 yaşındaki bir çocukta buna bağlı olarak bağırsak yırtılması meydana geldiğini belirtti. 8 gün boyunca tedavi beklemiş olan söz konusu hastasın 1 saatlik bir ameliyatın ardından mıknatıslardan kurtulduğunun altını çizen Çay, mıknatısların birbirine yapıştığı için çocukta yırtılmaya sebep olduğunu belirtti. Bu gibi durumların yaşanmaması adına özellikle küçük çocuğu bulunan ailelere uyarılarda bulunan Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay, alınacak en önemli tedbirin küçük parçacıklı her türlü cisme özel olarak dikkat etmek ve onları ortalık yerde bırakmamak olduğunu söyledi. Ali Çay, herhangi bir şüphe halinde çocuktaki safralı kusma ve iştahsızlık gibi belirtilerin de takip edilmesi gerektiğinin altını çizerken, bir an önce bir sağlık kurumuna başvurmanın da çocuğun hayatı adına oldukça önemli olduğunu vutguladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri