DünyaGenelGündem

BAE Veliaht Prensi’nin danışmanı Dahlan hakkında ‘kırmızı bülten’ talebi

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, BAE adına casusluk gerçekleştirdikleri iddiasıyla 19 Nisan 2019 İstanbul'da gözaltına alınan Samir Semih Şaban ve Yusuf Hasan'ın, Muhammed Dahlan doğrulusunda Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları ve Türkiye'de yaşam sürdüren Filistinli düşünce önderleri ile alakalı bilgi toplamak amacıyla görevlendirildikleri, "saklı şahit" ifadeleriyle belirlendi.

Abone Ol  
 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, BAE adına casusluk gerçekleştirdikleri iddiasıyla 19 Nisan 2019 İstanbul’da gözaltına alınan Samir Semih Şaban ve Yusuf Hasan’ın, Muhammed Dahlan doğrulusunda Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları ve Türkiye’de yaşam sürdüren Filistinli düşünce önderleri ile alakalı bilgi toplamak amacıyla görevlendirildikleri, “saklı şahit” ifadeleriyle belirlendi.

Gizli şahit “Poyraz”ın, Samir Semih Şaban ve Yusuf Hasan’ın Dahlan ile irtibatlı olduklarına yönelik ifadeleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen tahkîkat dosyasına girdi.

“Poyraz”, kuşkululardan Şaban’ın kendisiyle görüştüğünü, bu görüşmede Türkiye’de ikamet eden Filistinli ve Mısırlı birtakım şahıslar ile alakalı bilgi istediğini anlattı.

Yusuf Hasan, cezaevinde intihar eder iken Samir Semih Şaban, Dahlan ile alakalı yürütülen tahkîkat kapsamında tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın danışmanı Muhammed Dahlan ile alakalı “kırmızı bülten” talebinde bulundu.

Kırmızı bülten nedir?

“Kırmızı bülten”, bir ülkenin adli makamlarınca aranan hükümlü, şüpheli ya da sanıkların alakalı ülkeye geri verilmesi hedefiyle gördüğünüz yerde yakalanması amacıyla İnterpol Genel Sekreterliğince çıkartılan, aranan şahısların açık kimliği ve isnat edilen suça dair adli bilgiler, alakalırının olduğu yer belirleme edildiğinde alınması gereken tedbirler ile mevcutsa fotoğraf ve parmak izi fişlerini sahibi olan bültene verdiği ad.

Uygulamada kırmızı bültene istinaden aranan şahsın ülkesinde olduğunu belirleme eden devlet, lüzumlu gördüğü takdirde şahsın geçici olarak tutuklanmasını sağladıktan sonra arayan devleti durumdan haberdar ederek geri verme talepnamesinin iletilmesini istemekte; bunun üzerine, arayan devlet doğrulusunda şahsın olduğu devlete geri verme talepnamesi gönderilmekte.

Dahlan Terör Arananlar Kırmızı Liste’de

Hakkında yakalama kaydı belirleme edilen Muhammed Dahlan’ın, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki vuruş girişimini finanse ettiği öne sürülüyor.

“Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek”, “devletin güvenliğine dair saklı kalması gereken verileri casusluk maksadıyla açıklamak”, “devletin saklı kalması gereken verilerini siyasal ya da askeri casusluk hedefiyle temin etmek”, “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına dair saklı kalması gereken verileri açıklama” ve “uluslararası casusluk yapma” suçlarından aranan Muhammed Dahlan, Terör Arananlar Kırmızı Liste’de yer alıyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri