DünyaGenel

BAE ve Bahreyn’in barıştığı Netanyahu döneminde 3 bin 500’e yakın Filistinli katledildi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in ilişkileri normalleştirme anlaşması imzaladığı Binyamin Netanyahu’nun başbakanlığı döneminde aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da olduğu 3 bin 500’e yakın Filistinli, İsrail güçlerinin saldırılarında şehit edildi, binlercesi yaralandı.

Abone Ol  
 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in ilişkileri normalleştirme anlaşması imzaladığı Binyamin Netanyahu’nun başbakanlığı döneminde aralarında çok sayıda bayan ve çocuğun da bulunduğu 3 bin 500’e yakın Filistinli, İsrail güçlerinin hücumlarında şehit edildi, binlercesi yaralandı.

İsrail’in Filistin’e karşı uyguladığı baskı ve ihlallerin baş mimarlarından biri olarak gösterilen ve aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan Netanyahu, İsrail ordusu doğrultusundan abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen 2 kanlı hücum esnasında başbakanlık vazifesini yürüttü.

Filistinliler yönünden kabusa dönen ve hâlâ devam eden Netanyahu idaresi olabildiğince kanlı geçti.

İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem’in bilgilerine göre, Netanyahu’nun Aralıksız olarak başbakanlık vazifesini yürüttüğü 2009’dan bu yana işgal altındaki Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze’de 3 bin 500’e yakın Filistinli İsrail güçlerinin hücumlarında şehit oldu.

İsrail savaşlarında yaşamını yitiren Filistinlilerden 799’u çocuk, 342’si de bayan.

İki kez Gazze’ye büyük çaplı hücum emri verdi

Netanyahu dönemindeki İsrail hücumlarında en ağır bedeli Gazze Şeridi ödedi.

Yedi kez başbakanlık koltuğuna oturan Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik 2012’deki “Bulut Sütunu Operasyonu” ve 2014’teki “Koruyucu Hat Operasyonu” adlı hücumların emrini veren şahıs oldu.

Can kaybının yanı sıra Gazze’de büyük yıkımlara yol açan bu iki hücum, son senelerde İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamlarında ön sıralarda yer alıyor.

B’Tselem’in bilgilerine göre, İsrail’in 2012’de Gazze’ye düzenlediği hücumlarda 167 Filistinli yaşamını yitirdi.

2014 en kanlı senelerden biri oldu

Netanyahu’nun başbakanlığında İsrail’in 8 Temmuz’da Gazze’ye başlattığı hücumlar nedeniyle 2014, Filistin tarihindeki en kanlı senelerden biri oldu

Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre, İsrail ordusu 50 gün süresince 6 bin hava saldırısının yanı sıra 50 bine yakın tank ve top atışıyla Gazze’yi vurdu.

İsrail’in hücumlarında 551’i çocuk, 299’u bayan olmak üzere 2 bin 251 Filistinli şehit oldu, 11 binden çok şahıs de yaralandı, 1500’den çok çocuk da yetim kaldı.

Filistin makamları, bilhassa hava hücumları nedeniyle harabeye dönen kentte 28 bin 366 evin zarar gördüğünü, bunlardan 3 bin 329’unun tamamen, 23 bin 445’inin kısmen yıkıldığını kaydetti.

Saldırılar nedeniyle altyapısı ağır hasar alan Gazze’de 65 bin Filistinli evsiz kaldı.

Dünyanın gözü önünde katliam

Gazze’ye düzenlenen en kanlı hücumlar arasında gösterilen 2012 ve 2014 hücumlarının emrini veren Netanyahu başbakanlığında İsrail güçleri 2018’de bölümde yeni bir katliama imza attı.

Gazze sınırında 30 Mart 2018’de başlayan ve aylarca süren “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında barışçıl gösterilerde, İsrail askerleri, Filistinlilere karşı gerçek mermi de dahil olmak üzere aşırı güç kullanımından geri durmadı.

Netanyahu idaresi, Gazze Şeridi’ne 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden yapılan ablukanın kaldırılması ile topraklarından zorla sürülen Filistinli mültecilere geri dönüş hakkı verilmesi talebiyle sınırda düzenlenen barışçıl gösterilere dahi tahammül edemedi.

Yerel televizyonların canlı yayınlarla takip ettiği gösterilerde İsrail askerleri dünyanın gözü önünde Filistinlileri katletti.

Gazze’deki insan hakları örgütlerinden El Mezan’ın bilgilerine göre, gösterilerde 215 Filistinli İsrail askerleri doğrultusundan şehit edilirken, binlerce Filistinli de yaralandı.

İsrail’in Gazze sınırındaki hücumlarında hayatını kaybedenlerin arasında 47 çocuk, 2 bayan, 4 sağlık çalışanı, 2 gazeteci ve 9 engelli de yer alıyor.

Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait evlerin yıkımı arttı

Netanyahu döneminde katliamların yanı sıra Filistinliler üzerindeki baskı da giderek arttı.

Özellikle işgal altındaki Doğu Kudüs’te İsrail idaresi Filistinlilerin ev yapması için imar izni vermezken, birtakım evleri de izinsiz inşa edildiği iddiasıyla yıkmaya devam ediyor.

B’Tselem’in raporuna göre, İsrail bu yıl Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 30 evi “ruhsatsız” bulunduğu gerekçesiyle yıkarken, 59 ailede İsrail’in yıkım kararı nedeniyle yuvalarını kendi elleriyle yerle bir etmek mecburiyetinde kaldı. Bu yıkımlar nedeniyle 141’i çocuk olmak üzere 278 çocuk evsiz kaldı.

Filistinlilerin evlerini yıktıkları yetmezmiş gibi İsrail idaresi yıkım masraflarını da söz hususu evlerin sahiplerinden alıyor.

Bu amaçla fazlası Filistinli aile, yıkım masrafı ödememek için yuvalarını kendileri yıkmak mecburiyetinde kalıyor.

Rapora göre, 2010’da Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait 23 ev yıkılmıştı. Bu da son senelerde Doğu Kudüs’teki yıkımlarda yaşanan artışı gözler önüne seriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri