DünyaGenel

BAE Basra Körfezi’nde İranlı 2 balıkçıyı öldürdü, İran BAE gemisini alıkoydu

İran Dışişleri Bakanlığından oluşturulan yazılı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyı emniyet güçlerinin pazartesi günü Basra Körfezi'ndeki İranlı balıkçı teknelerine ateş açtığı belirtildi.

Abone Ol  
 

İran Dışişleri Bakanlığından oluşturulan yazılı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyı emniyet güçlerinin pazartesi günü Basra Körfezi’ndeki İranlı balıkçı teknelerine ateş açtığı belirtildi.

Açılan ateş neticesi 2 İranlı balıkçının hayatını kaybettiği ve BAE doğrulusunda bir balıkçı teknesine el konulduğu aktarıldı. Bunun sonrası aynı gün İran kara sularını ihlal eden BAE’ye ait bir geminin alıkonulduğu ve mürettebatın da gözaltına alındığı kaydedildi.

Olayın sonrası BAE’nin Tahran’daki Maslahatgüzarının 24 saat ortamında 2 kez bakanlığa çağrıldığı ve İran’ın itiraz protestosunun kendine iletildiği bildirildi.

İran Dış işleri Bakanlığına göre, BAE hükümeti yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü ifade eden bir mesajla bütün kayıpları tazmin edeceğini Tahran’a iletti.

Açıklamada, BAE’nin, alıkoyduğu tekneyi ve balıkçıları serbest bıraktığı, öldürülen balıkçıların cenazelerinin teslimine dair meşru sürecin ise devam ettiği aktarıldı.

İran ise alıkonulan BAE gemisi ve mürettabatıyla alakalı yargı sürecinin devam ettiğini belirtti.

BAE’nin İsrail ile imzaladığı normalleşme anlaşmasının sonrası son aylarda nisbeten düzelme sürecine giren Tahran ile Abu Dabi arasındaki temaslar tekrar gerilmişti.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri