DünyaGenelGündem

Azerbaycan’da Ermenistan’ın saldırılarında 60 sivil yaşamını yitirdi, 270 sivil yaralandı

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül'den 16 Ekim'e kadar Ermenistan'ın hücumları nedeniyle ortaya gelen can ve mal kayıplarını açıkladı.

Abone Ol  
 
100 / 100

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül’den 16 Ekim’e kadar Ermenistan’ın hücumları nedeniyle ortaya gelen can ve mal kayıplarını açıkladı.

Buna göre, söz hususu dönemde 60 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 270 sivil yaralandı.

Ermenistan’ın hücumlarında 1704 ev, 90 apartman, 327 kamu binası kullanılamaz duruma geldi.

Azerbaycan, 27 Eylül’de operasyon başlatmıştı

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üstüne 27 Eylül’de karşı hücum başlatmıştı.

Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle hücumunu sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’dan itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani hedefli “ateşkes” kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üstünden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması neticesi 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen hücumda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı.

Bugün Gence’ye füzelerle bir hücum daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üstünde sivil yaralı olarak yıkıntı altından çıkartılmıştı.

Muhabir: Ruslan Rehimov

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri