DünyaGenelGündem

Azerbaycan ordusu bir kenti daha işgalden kurtardı

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak Fuzuli şehir merkezi ile KoçAhmetli, Çimen, Cuvarlı, PirAhmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Abone Ol  
 
98 / 100

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak Fuzuli şehir merkezi ile KoçAhmetli, Çimen, Cuvarlı, PirAhmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köylerinin Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan ordusu topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda daha önce de Fuzuli’nin birtakım köylerini Ermenistan güçlerinden temizlemişti.

Fuzuli ilinin şehir merkezi ve köylerinin çoğu, 1993’te Ermenistan ordusunca işgal edilmişti.

Arazisi 1386 kilometre kare olan Fuzuli’de işgalden önce 144 bin Azerbaycanlı yaşıyordu.

Fuzuli ilinin Ermenistan güçlerine karşı 1990’lı senelerde 1100’den çok şehit verilen biliniyor. Ermenistan güçlerinin saldırılarında aşağı yukarı 1500 Fuzulili yaralanmış, 155 çocuk anne ve babasını kaybetmişti.

Kent merkezi, 1 kasaba ve 75 köyden meydana gelen Fuzuli ilinin yalnızca 20 köyü işgal edilmemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri