HaberEkonomiGenelGündem

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor!

 Günde 2 saat mesai yaparak..

Abone Ol  
 

 

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyünde yaşam sürdüren Murat Çakır ve Feride Çakır çifti, her gün sabah akşam günde 2 saat çalışarak süt sağımı yapıyor. Elde ettikleri sütü mandıralara satan çift kendi peynirlerini de yapıyor. Çiftin altı ay süresince koyun sütünü satarak ayda ortalama 15 bin TL kazandıkları öğrenildi. Kalan altı aylık bölümde ise koyunların yavrulayan kuzularını büyüten Çakır çifti, bunları da et olarak satıp, gene bu işten de ayda ortalama 15 bin TL kazanmaya devam ediyorlar.
Kaz Dağları’nın eteklerinde kalan Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinin köylerinde, tarım ve hayvancılık çoğu ailenin geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Kaz Dağları’nın anında yanı başındaki Muratlar Köyü’nde 3 çocuk sahibi Feride ve Murat Çakır çifti de koyun yetiştiriciliği yaparak ekmeklerini kazanıyor. 110 koyunları tespit edilen Çakır çifti, her sabah erken saatlerde köyün dışında tespit edilen ağıla giderek hem hayvanların bakımını hem de sağımını yapıyor.

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 2 – 5a929c8918c773087c780823

 

Ağıla geldiklerinde ilk iş olarak koyunların bekçiliğini yapan çoban köpeklerine yemeklerini veren Çakır çifti, sonrası da sağdıkları 90 kadar koyunu aralarında paylaşıp gerçekleştirdikleri işin en zor seksiyonuna başlıyor. Feride ve Murat Çakır çifti, koyunlarını sabah ve akşam olmak üzere elleriyle günde iki kez sağıyor. Sabah ilk sağımı tamamlanan koyunlar, varlıklı bitki çeşitliliğine sahip Kaz Dağları’nın eteklerinde doğal şekilde yemlenmeleri amacıyla meralara salınıyor.
Ailece oluşturulan vazife paylaşımı gereği, okul olmadığı vakitler oğulları Mustafa, Ramazan ve Eren Çakır da ağılın günlük temizliğini yapıyor. Akşam tekrar ağıla toplanan koyunlar ikinci kez sağılıyor. Murat ve Feride Çakır çifti sağım amacıyla günde iki saat mesai yapıyor.

 

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 3 – 100 koyun kac para kazandiriyor 100 Koyunla Yilda Kac Para Kazanabilirsiniz

 

 

Süt veriminin en yüksek bulunduğu mart ve nisan aylarında aylık gelirlerinin 18 bin TL’yi bulduğunu bildiren Çakır çifti, kalan aylarda süt verimi biraz azalsa da ayda 15 bin TL kazanıyor. Mart ayında başlayıp ağustos ayı sonuna kadar sağım oluşturulan koyunlardan elde ettikleri sütü mandıralara satan çift, eylül ayındaki sağımdan aldıkları sütle de kendi peynirlerini yapıyor.

Altı ay süresince koyun sütünden aylık ortalama 15 bin TL kazanan çift, kalan altı aylık bölümde ise koyunların yavrulayan kuzularını büyüterek, bunları da et olarak satıp, gene bu işten de ayda ortalama 15 bin TL kazanmaya devam ediyor.

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 4 – kucukbas hayvan yetistiriciligi nasil yapilir

 

Ailecek bu işi yaptıklarını bildiren Murat Çakır, koyunlarına mart ayı sonlarından Aralık ayına kadar ağılda baktıklarını, sonrası ise kış şartları nedeniyle köye götürdüklerini söyledi. Sabah ve akşam koyunların bakımı amacıyla ağıla geldiklerini bildiren Murat Çakır, “10 senedir koyun yetiştiriciliği yapıyorum. Daha evvel keçi yetiştiriciliği yapıyordum. Ailecek koyunlarımıza bakıyoruz. Okul olmadığı zaman 3 çocuğum da gelip ağılları temizler, ben koyunlara çobanlık yaparım, eşim ise ev işlerinin beraberinde sabah, akşam koyunlara süt sağımında bana yardım eder. 110 adet koyunum var. 20 sayısı ise dişi kuzu. Sağım işimiz sabah akşam olmak üzere 2 saat sürüyor” dedi.

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 5 – akkaraman bafra ve acipayam koyun irkindan 21 bin bas kuzu dogumu bekleniyor h13977 e8209

 

Ezine peyniri üretimi amacıyla bölümde koyun ve keçi yetiştiriciliğinin yapıldığını ifade eden Murat Çakır, “Meşhur Ezine peyniri amacıyla bu koyun sütü üreticiliğini yapıyoruz. Ezine peyniri amacıyla mandıraya çalışıyoruz. Bizim hayvanımız süt ırkı. Ben senede 1 kuzu alırım. Peynir amacıyla süte çalışırım. Biz koyunlara koyunlar da bize bakıyor. Mart ve Nisan aylarında süt verimi çok oluyor. Sütün kilosu 6 lira, ayda 3 ile 3.5 ton süt alsak, Mart-Nisan ayında 18 bin lira kazanıyoruz. Ardından ise düşüyor. En kıymetli süt bana göre fiyatından da belli koyun sütüdür. Koyun sütü peynirin içinde olmazsa olmazdır. Yağ seviyesi bizim bölümde yüksektir. Kaz Dağları’nın eteklerindeki Muratlar köyündeki meralarda koyunlarımızı besliyoruz. Koyunlar organik olarak kekik, çalı, buğday ve başakla besleniyor” diye konuştu.

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 6 – 5f531b6255428509ace252fc

 

Sabah erken saatlerde süt sağımı amacıyla koyunların yanına gittiklerini bildiren Feride Çakır ise, “Burada bir saat süresince koyunların süt sağımını yaparız. Süt sağımı gerçekleştirmek basit değil. Koyunlar çok olunca süt sağımı yapar iken insanın kolları ağrıyor. Eşimle beraber sabah akşam sağım yapıyoruz. Koyunların yarısını ben sağıyorum. Birbirimize yardımcı oluyoruz. Eşim olmayınca şahsım de bütün koyunları sağabilirim” dedi.
Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, koyun sütü fiyatlarının yüksek olmasının yanı sıra, Kaz Dağları’ndaki floradan beslenmelerinden ötürü koyun yetiştiriciliğinin ilçelerinde üst civarlara çıktığını belirtti. Mandıralar doğrulusunda şu anda litresi 6 TL’ye satın alınan koyun sütünün Bayramiç’teki ufak aile işletmelerini desteklediğini bildiren Pehlivan, “Şu anda aile işletmelerini koyunculuk mutlu ediyor. Biliyorsunuz coğrafi işaretli Ezine peynirimiz var. Koyun ve keçi sütü olmadan Ezine peyniri olmaz. Hatta Bakanlığımız, kaliteli sütün Çanakkale’den geçtiğini açıklamıştı. Bizde diyoruz ki, kaliteli süt Bayramiç’ten geçer. Neden Bayramiç’ten geçer. Kaz Dağları’nın kuzey yamaçlarında yetişen bitki örtüsünde hayvanlar doğal besleniyor. Yem katkısı olmadığı amacıyla bu da bizi ön plana çıkarmaktadır” diye konuştu.

 

Aylık kazançları dudak uçuklattı! Fiyatı yüksek olmasıyla biliniyor! 7 – thumbs b c 43e41762e242d544bd691403889609ea

 

Bayramiç Ziraat Odası Meclis Başkanı olan ve Muratlar köyünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Yücel Çayıroğlu da köylerinde aşağı yukarı 2 bin koyun bulunduğunu belirterek, “Ezine peynirinde koyun sütü olmazsa olmazlardan biri. Yağ seviyesi yüksek. Ezine peynirinin karışımında yüzde 60 koyun sütü gerekli. Büyükbaş hayvancılığa göre girdi maliyeti olmayan, tabiatta otlatılabilen ve köyümüzün de Kaz Dağları’nın bize verilen bitki örtüsünden ötürü koyun yetiştiriciliği karlı bir iş oluyor. Koyunların yem takviyesi yapılmadan tabiatta otlamaları kaliteli sütü meydana çıkarıyor” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri