Din

Ayasofya Tartışmasında Gerçekler Ortaya Çıkıyor

Abone Ol  
 

Uzunca bir süredir devam etmekte olan Ayasofya tartışmaları sıcaklığını koruyor. Danıştay tarafından 2 Temmuz tarihinde verilecek olan Ayasofya kararına az bir süre Türk Tarih Kurumu eski Başkanlarından Yusuf Halaçoğlu dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Yusuf Halaçoğlu, tartışmalara konu olan Ayasofya’nın sahte belge ve imzalar ile camiden müzeye çevrildiğini iddia etti. Halaçoğlu, söz konusu kararnamedeki imzanın Mustafa Kemal Atatürk’e ait olmadığını ve kararnamenin Resmi Gazete’de yayınlanmadığını, 1948 yılında ise ilk kararnameyi yalanlayan yeni bir kararnamenin gün yüzüne çıktığını belirtti.
Ayasofya Tartışmasında Gerçekler Ortaya Çıkıyor 2 – Thomas Whittemore

Konuya İlk Tepki Alman Profesörden

1931 senesinde ABD uyruklu Thomas Whittemore, Türkiye ziyareti esnasında Ayasofya’da yer alan mozaiklerin çıkarılması için resmi kurumlardan izin istedi. 1932 senesinde Milli Eğitim Bakanı Abidin Özmen başkanlığında konu ile ilgili 9 kişilik bir komisyon göreve başladı. Dönemin İstanbul Müzeler Müdürü Aziz Ogan, Tahsin Öz, Osman Ferit Bey ve Alman Profesör Erkhard Ungar’ın da aralarında bulunduğu komisyon, konu ile ilgili bir rapor hazırladı. Söz konusu raporda caminin müzeye dönüştürülmesi için Thomas Whittemore’un çalışmalarının bitirilmesi, dış bölüm, kapı ve pencerelerin tamir edilmesi gerektiği belirtildi. Avlunun tanziminin yapılarak açık müzeye dönüştürülmesi ve caminin ibadet bölümünün müze haline getirilmesi raporda yer alan diğer önemli noktalardı. Fakat ibadetin durdurulması ile ilgili son maddeye ilk karşı çıkan Alman Profesör Ungar oldu ve “Hayır, burası cami olarak kalmalıdır” dedi.

Talebe Atatürk de Sert Tepki Verdi

Konu ile ilgili elindeki bilgileri basın ve kamuoyuyla paylaşan Türk Tarih Kurumu eski Başkanlarından Yusuf Halaçoğlu, söz konusu raporda yer alan “Ayasofya tümü ile müze haline getirilmeli” ifadesine Atatürk’ün de sert bir şekilde tepki gösterdiğini belirtti. “Atatürk’ün 1935 senesi içerisinde müzeyi gezdiği biliniyor fakat söz konusu müze caminin iç kısmı değil avlu kısmı ve Atatürk de orayı geziyor, dönemin hiçbir haberinde caminin içini gezdiği bilgisi kaydedilmiyor” şeklinde konuşan Halaçoğlu, tüm siyasilerin bu tarihsel gerçekler ışığında hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri