Din

Ayasofya Tartışması Devam Ediyor

Abone Ol  
 

Ayasofya Camii ile ilgili tartışmalarda açıklamalar yapan Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Ayasofya hakkındaki net hükümün yüzyıllar önce Fatih Sultan Mehmed Han tarafından verildiğini ve onun, Ayasofya’nın Cami olarak kalmasına karar verdiğini belirterek, “Bunun tersini savunmak hiç kimsenin haddi değil” dedi.

 

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, son zamanların sıcak tartışması Ayasofya Cami ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ebubekir Sofuoğlu, Ayasofya tartışmasının muhatabının bugünün siyasi partileri olmadığını ancak AK Parti’nin hatalı bir durumu rayına koymak için devreye girdiğini ve yönetim yetkisine sahip olduğu için de söz söyleme hakkının AK Parti’de olduğunu belirtti.

Ayasofya’nın cami olarak yeniden ibadete açılması hususunda herhangi birinden izin almaya ihtiyaç duymadıklarının altını çizen Prof. Sofuoğlu, “Ayasofya Camii hususunda uluslararası platformda da muhatap almamızın gerekli olduğu kimse yok. Ortada Bizans yok, konuyla ilgili kimden izin alınacak? Nasıl ki sıfırdan bir cami inşaatı gerçekleştirirken herhangi birinden izin almıyorsak, bir yapının yeniden eski haline getirilmesi için de kimseden izin almamıza gerek yoktur” şeklinde konuştu.

Ayasofya Tartışması Devam Ediyor 2 – ayasofya 2

 

Ayasofya’nın Hükmü Fatih Tarafından Verildi

Ayasofya tartışmaları ile ilgili kesin kararın yüzyıllar önce Fatih Sultan Mehmed Han tarafından verildiğinin altını çizen Prof. Sofuoğlu, “Ayasofya hususunda karar vermek kimsenin haddi değil. O dönemde Fatih, uleması ve dönemin devlet kadrosu Ayasofya’nın cami olarak hayatını sürdürmesine karar vermiştir. Bu kesin hükmü de kimse değiştiremez” dedi. Bir süredir gündemi yoğun bir şekilde meşgul etmeye devam eden Ayasofya tartışmaları özellikle CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında zaman zaman şiddetlenmişti. Sofuoğlu ve Şenocak gibi akademisyenler ise konu ile ilgili kararın bugünün siyasi partilerini ilgilendiren bir tartışma olmadığını, yüzyıllar önce devlet yetkililerinin bu kararı aldıklarını, AK Parti’nin bu doğrultuda öncü bir rol üstlenmesinin ise yüz yıllık bir hatadan dönmek için hayli önem arz ettiğini belirtiyor. Tartışmanın nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri