Teknoloji

Ay 4 milyar yıl önce Dünya’nın atmosferini Güneş’ten korumuş olabilir

Ay'ın 4 milyar yıl önce Dünya'nın atmosferini, daha aktif olan Güneş'ten korumuş olabileceği bildirildi.

Abone Ol  
 
100 / 100

Ay’ın 4 milyar yıl önce Dünya’nın atmosferini, daha aktif olan Güneş’ten korumuş olabileceği bildirildi.

“New Scientist” sitesinin haberine göre, Apollo misyonları esnasında Ay’dan toplanarak Dünya’ya getirilen taş örnekleri, 4,2 ila 3,4 milyar yıl önce Dünya’nın uydusunun manyetik alana sahip bulunduğuna dair ispat sundu.

Ay’ın, Dünya’ya günümüzden 2 kat daha yakın bulunduğu bu dönemde sahip bulunduğu manyetik kısmın, Dünya’nın günümüz manyetik kısmı kadar kuvvetli bulunduğu hesap edildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli bilim insanı James Green ve meslektaşları, bu bilgi tarafında Ay’ın manyetik kısmının Dünya ile etkileşimini meydana koyan bir modelleme çalışması yürüttü.

Bilim insanları, o dönemde Ay ve Dünya’nın manyetik alanlarının bir araya gelerek, yüz milyonlarca yıl aktif kalan koruyucu bir manyetosfer yaratmış olması gerektiği neticesine vardı.

Bu manyetosferin, Dünya’nın erken dönemine ait kilit soru işaretlerinden birini çözdüğüne, o vakitler günümüzden çok daha aktif Güneş’in yerkürenin atmosferini yok etmesinin önüne geçtiğine inanıldığı belirtildi.

Green, “Ay, Dünya için Güneş rüzgarına karşı mühim bir koruyucu bariyer sağlamış görünüyor. Bu dönemde Dünya’nın, atmosferinin devamlılığını sağlama kabiliyeti yönünden kritik bir bariyer.” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri