Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankasından (ECB)' den bildiri.

Abone Ol  
 

Avrupa Merkez Bankasından (ECB) oluşturulan açıklamada, Yönetim Konseyi’nin, günümüz toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, siyaset faizinin sıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25’te sabit bıraktığı bildirildi.

Açıklamada, salgın nedeniyle martta 750 milyar avro ile başlatılan ve haziranda 600 milyar avro artırılarak toplam 1 trilyon 350 milyar avroya çıkarılan PEPP’in boyutunda da farklılık yapılmadığı belirtilerek, bankanın lüzum duyulduğunda bütün enstrümanlarda ayarlama yapmaya hazır bulunduğu vurgulandı.

PEPP’de alımların elastik bir şekilde en azından 2021 senesi haziran ayı sonuna kadar devam edeceği belirti edilen açıklamada, “PEPP, ana paraları en azından 2022’nin sonuna kadar yine yatırıma yönlendirilmeye devam edilecek.” denildi.

Açıklamada, “uygun çok ECB’nin bütün enstrümanlarını kullanmaya hazır bulunduğuna” yine vurgu yapılarak, “Yeniden finansman operasyonları yolu ile bol miktarda likidite sağlamaya devam edeceğiz.” ifadesine yer verildi.

Piyasalarda, karar evveli ECB’nin mevduat faizinde farklılık yapılmayacağı beklentisi bulunuyordu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri