Ekonomi

Avrupa Birliği’nden Büyük Anlaşma

Avrupa Birliği koronavirüs salgınının ekonomil sonuçları için kurtarma paketi hazırladı

Abone Ol  
 
69 / 100

Avrupa Birliği (AB) bünyesinde bulunan 27 ülke liderler düzeyinde, korona virüs salgınının ekonomik sonuçları ile mücadele kapsamında hazırlanmış olan 750 milyar Euroluk kurtarma paketi ve 1 trilyon Euro üzerindeki gelecek bütçe hususunda anlaşma sağladı.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan AB Liderler Zirvesi’nin ardından basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Kurtarma paketi ve gelecek bütçe hususlarında anlaşma sağlandığını söyleyen Michel, yıllık bütçenin 1 trilyon 74 milyar Euro olacağına ve kurtarma paketi özelinde de 750 milyar Euro ayrılacağını kaydetti.

AB Liderler Zirvesi kapsamındaki müzakerelerin 4 gün boyunca devam ettiğini hatırlatan Von der Leyen, 27 ülkenin dayanışma göstererek kabul ettiği paketin Avrupa için tarihi bir gelişme olduğunu belirtti. Bu aşamanın ardından kurtarma paketi ve gelecek bütçe çalışmaları kapsamında Avrupa Parlamentosu (AP) ile görüşmelerin başlayacağını kaydeden Leyen, Avrupa Birliği’nin 2021 – 2027 bütçesinin toplamda 1 trilyon 74 milyar Euro düzeyini bulacağını söyledi. Bu kapsamda AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, AB üyesi ülkelerin milli gelirlerinin yüzde 1,4 oranını bütçeye katkı olarak AB’ye vereceğini belirtti.

Avrupa Birliği’nden Büyük Anlaşma 2 – avrupa birligi 4

AB Liderler Zirvesi

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Michel’in başkanlık ettiği Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesine, AB üyesi 27 ülkenin devlet ya da hükümet başkanları ile AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen katılım gösterdi. Liderler Zirvesi kapsamında, 2020 yılının başından bu yana tüm dünyada olduğu gibi Avrupa’da da etkileri hissedilen korona virüs pandemisinin ekonomik etkilerine karşı kurtarma programı ve AB’nin 2021 – 2027 yılları arasındaki bütçesini belirleyecek olan Çok Yıllı Mali Çerçeve’nin müzakeresi gerçekleştirildi.

Bu kapsam Avrupa Birliği bütçesi ve ekonomik kurtarma programına ilişkin kesin kararlar, Avrupa Parlamentosu’nun onaylaması ile alınabiliyor. Bu anlamda Liderler Zirvesinden çıkmış olan karar şimdilik resmiyet taşımasa da ilerleyen süreçte onaylanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri